Estetik

Yüz Dolgusu Uygulaması

Yaygın olarak yaşlanma karşıtı olarak uygulanan yüz dolgusu, deri altına bazı maddelerin enjeksiyon yöntemiyle doldurulması işlemidir. Kırışıklık, cilt sarkması, cilt çukurlukları, yara izleri ve dudakların kalınlaştırılması için dolgu uygulaması sık yapılan bir yöntemdir. Yapılan uygulamalar sayesinde yaşlanmaya bağlı tüm durumlar ortadan kaldırılmakta, cilt daha genç ve daha dinamik bir görüntü kazanmaktadır. Dolgu uygulamaları sırasında kullanılan dolgu maddeleri hastanın kendinden elde edilen doku karışımları ve yağ tabakası, sığırdan elde edilen kolojen ya da laboratuar ortamında üretilen hyaluronik asittir.

Dolgu Uygulamasının Etki Mekanizması

Cilt altına enjeksiyonlar şeklinde yapılan dolgu uygulamasının 2 şekilde etkili olduğu bulunmuştur. Bunlardan en yaygın etkilisi bölgedeki bozulmaları dolgunun etkisiyle gererek yok etmesidir. Diğer etki mekanizması daha seyrek görülmekle birlikte yapılan dolgunun kendiliğinden kolojen üretimini teşvik etmesidir.

Dolgu Uygulaması Ne Kadar Sürer? Etki Süresi

Dolgu uygulamaları doku hasarının (kırışıklık, çukurluk, yara izi vb.) derecesine göre değişmekle birlikte maksimum 20 ila 30 dakika arasında bir zaman almaktadır. Bu kadar vakit almasının nedeniyse cildin fazla tepki vermemesi için dolgu maddesinin çok küçük miktarlarda enjekte edilmesidir. Yapılan uygulamanın etkisini yitirmeden kalma süresi ise 8 ila 18 ay arasında değişmektedir. Bu süreye dış faktörler ve kişisel özellikler etki etmektedir.

Yüz Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Yüz dolgusunun bazı geçici yan etkileri olmasına rağmen işinde profesyonel hekimler tarafından yapıldığında bu yan etkilerin çok hafif atlatılması hatta çok kısa sürede geçmesi mümkündür. Öncelikle hekimler yan etkileri arttırdığı için dolgu yapılmadan önce kan sulandırıcı ve parasetamol gibi ağrı kesicileri kullanmamanızı önermektedir. Daha ileri yaşlarda hastalarda ciltte dolgu sonrası geçici morluklar ve kızarıklar oluşması en bilinen yan etkiler arasında yer almaktadır. Bu morluklar K vitaminli kremler, çeşitli kapatıcılar kullanılarak kısa sürede atlatılmaktadır. Ayrıca şişlik ve morlukların geçirilmesinde buz uygulaması, işlem sonrası ağır sporlardan kaçınılması ve yatarken sırt üstü yatmak öneriler arasında yer almaktadır. Dolgu maddesine ve hyaluronik asite ailerjisi olanlar ile cilt enfeksiyonu, otoimmun hastalığı olanların yüz dolgusu yaptırması önerilmediği gibi bu gibi işlemler emzirme ve hamilelik döneminde de yapılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı