Kürtaj

Vakumlu Kürtajın Normal Kürtajdan Farkı Nedir?

Vakumlu Kürtaj uygulaması gebeliğin onuncu haftasına kadar gerçekleştirilen bir operasyondur. Kürtaj operasyonu uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Kürtaj operasyonunda teknolojinin de ilerlemesi ile beraber farklı kürtaj yolları ortaya çıkmıştır. Özellikle vakumlu kürtaj son dönemlerde seçimler ve kadınlar tarafından daha fazla tercih edilen bir kürtaj yöntemi olmuştur. Kısa süreli oluşu ve kolay uygulanışı bu yöntemin daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılıyor

Vakumlu kürtaj son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olup rahmin içine bu operasyon için geliştirilmiş özel aletler ile basınç verilerek gerçekleştirilen bir uygulamadır. Rahmin içine basınç verilmesiyle beraber rahim içerisinde bulunan yabancı dokular rahimden dışarı atılır. Bu atılıma ile beraber gebelik sona erer.

Vakumlu kürtaj da bu operasyon için üretilmiş özel bir şırınga kullanılmaktadır. Operasyona başlanırken daha rahat bir işlem için vajinanıza spekulum takılacaktır. Daha sonra vajina temizlendikten sonra genellikle lokal anestezi altında bu işte gerçekleştirilmektedir. Vakumlu kürtaj da operasyon kısa sürerken, kadınların iyileşme süresi de hızlı olmaktadır.

Vakumlu kürtaj da operasyon sırasında rahim kaslarında kasılma durumu söz konusu olacağı için karın ağrısı şeklinde kramplar hissedebilirsiniz. Bu durum uzun sürmez.

Vakumlu Kürtajın Riskleri Nedir?

  • Basınç yöntemi ile gebeliğin sonlandırılması işleminde rahim içinde bir takım dokular kalabilir. Normal kürtajda kazıma işlemi yapıldığı için normal kürtaj da doku kalma olasılığı daha azdır. Vakumlu kürtajda bu oranın daha fazla olduğu söylenebilir.
  • Operasyon sırasında rahim ağzına spekulum yerleştirilmesi nedeniyle rahim ağzında hasar durumu meydana gelebilir.
  • Vakumlu kürtaj da kullanılan aletler tek kullanımlık aletlerdir. Fakat yine de ortamın steril olmaması durumunda enfeksiyon kapma ihtimali bulunmaktadır.
  • Vakumlu kürtaj sırasında hastaya uygulanan anestezi ile alakalı bir takım sıkıntılar meydana gelebilir.
  • Vakumlu kürtaj sırasında rahim içinde parça kalması durumunda tekrar operasyon yapılma ihtimali bulunmaktadır.
  • Kürtaj sonrası kanamalar olabilir.
  • Vakumlu kürtaj sonrasında hormonsal değişimler meydana gelebilir. Bu değişimler adet düzeninizi de etkileyebilir.

Ayrıca kürtaj ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz:

Vakumlu Kürtaj Fiyatları İstanbul

İstenilmeyen gebelik durumu söz konusu olduğunda bu gebeliğin sonlandırılması için kürtaj yapılmaktadır. Kürtaj ülkemizde yasal bir uygulamadır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için gebeliğin onuncu haftaya gelmemesi gereklidir. Onuncu haftayı aşmış olan gebeliklerde kürtaj yapılması yasaktır. Kürtaj operasyonu genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Bu işlem uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kürtaj kelimesi farklı bir dilden dilimize gelmiş kelime olmakta ve kazıma anlamı taşımaktadır. Yani kürtaj işleminde rahim içerisinde bulunan dokuların kazıma işlemi gerçekleştirilmektedir. Fakat gelişen ve değişen teknoloji ile beraber kürtaj işlemlerinde de farklı uygulamalar geliştirilmiştir. Özellikle son dönemlerde hem doktorlar hem de kadınlar tarafından tercih edilen yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir.

Vakumlu kürtaj uygulaması son dönemlerin daha fazla tercih edilen uygulaması olup kullanılan aletlerin farklılığından dolayı normal kürtajdan daha farklı bir fiyata sahiptir. Abacıoğlu Kliniğimizde kürtaj uygulaması yaptırmak istiyorsanız Kliniğimize gelerek ya da iletişim numaralarımızdan bizleri arayarak fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Abacıoğlu kliniğimizde gerçekleştirilen bir işlem olan vakumlu kürtaj uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Bu operasyondan tek kullanımlık vakumlu kürtaj için geliştirilmiş şırıngalar kullanılmaktadır. Vakumlu kürtaj da rahim içerisine ters basınç uygulaması yapılmaktadır. Uygulamada rahim içindeki dokuların dışarı atılması basınç ile sağlanmaktadır.

Bu kürtaj uygulamasından önce doktorumuzun da hasta muayenesinden sonra karar vermesi üzerine lokal ya da genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır. Anestezi ile beraber vakumlu kürtaj uygulamasına başlanır. Vakumlu kürtaj uygulanması daha basit bir işlem olmakta ve hastalar bu uygulamadan sonra daha hızlı iyileşme göstermektedir. Bu nedenle de tercih edilme oranı her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Neler Yapılır?

Vakumlu kürtaj uygulamasından sonra birkaç gün kanamanız olabilir. Bu kanamalar az ya da yoğun bir şekilde yaşanabilir. Kimi zaman kanamalarınız kan pıhtısı şeklinde gelebilir. Bu durum sizi korkutmamalı. Eğer yoğun kanamalarınız devam ediyor ise uzman hekiminize danışmalısınız. Vakumlu kürtaj sonrası bir hafta sonra kontrole gelmeyi de unutmamalısınız.

 

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:
Kürtaj fiyatları ne kadar?
Kürtaj nedir? 
Kürtaj nasıl yapılır?
Kürtaj ne zaman yapılır?

 

Kürtaj hakkında daha fazla bilgi almak bize ulaşabilirsiniz
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail: info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı