Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Yöntemi

Kürtaj istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılan cerrahi müdahaleye verilen addır. Günümüzde kürtaj işleminin en sık vakumlu aspirasyon yöntemi ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu yöntem hem hasta hem de hekim açısından en konforlu kürtaj tekniğidir. Diğer kürtaj teknikleri ile kıyaslandığında çok daha az oranda risk içeriyor olması da bu yöntemin dünya genelinde çok daha sık tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde özel olarak tasarlanan tıbbi bir alet kullanılıyor. Bu alet negatif basınç yaratıyor ve böylelikle bebeğin rahimden tahliyesi mümkün olabiliyor. Ancak işleme başlanmadan önce vajina girişinin özel solüsyonlar ile dezenfekte edilmesi gerekiyor. Hastaya anestezi uygulandığından işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmesi mümkün olmuyor. Anestezinin ardından vajina girişine spekulum yerleştiriliyor. Kanül vajina girişinden rahme ulaştırılıyor. Kanül gayet ince bir uca sahip olduğundan bu işlem için kesi uygulanması gerekmez.

Kanülün rahme ulaşmasının ardından negatif basınç yardımı ile bebeğin vücuttan tahliyesi sağlanıyor. Vakumlu kürtaj işleminin dakikalar içerisinde tamamlandığını, klinik istirahate ya da ev istirahatine gerek olmadığını belirtebiliriz. Kürtajın ardından bir süre kanama meydana gelebilir. Kanama devam ettiği müddetçe havuz, deniz, sauna ya da hamamdan uzak durulması gerekiyor. Enfeksiyon riskine karşın doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması da büyük önem taşıyor.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Aslında vakumlu kürtaj işleminin sadece 10 dakikada tamamlandığını belirtebiliriz. Ancak hastanın kürtaj için hazırlanması, anestezi uygulamasının yapılması gibi süreçler nedeniyle toplam süre 20 ile 25 dakikaya kadar uzayabiliyor. Kürtaj nedeniyle günlük hayata ya da iş hayatına uzun bir ara vermeye gerek olmuyor.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj yaptırmış olmanız bundan sonra hamile kalamayacağınız ya da normal doğum yapamayacağınız anlamına gelmez. Kürtaj gebelik olasılığını etkileyen bir unsur değildir. Bir defa kürtaj yaptıranların sonraki gebeliklerde düşük yapacağı ya da hamile kalamayacağı gibi inanışlara itibar etmeyiniz. Halk arasında bu ve benzeri çok sayıda farklı inanış bulunuyor. Bu yanlış bilgilere itibar etmek yerine kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz, danışmanız çok daha doğru olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı