Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Riskleri

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi vakumlu kürtaj işleminin de bazı riskleri mevcuttur. Bu riskler, yapılan işlemlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kürtaj işlemi düşük riskli bir cerrahi müdahale yöntemi olsa da kimi komplikasyonlar ile karşılaşılabilinmektedir. Örneğin anesteziye bağlı bazı riskler bulunmaktadır. Vakumla kürtaj işleminde lokal anestezi ile uygulama tamamlanabilmektedir. Lokal anestezi yöntemi sonucu oluşabilecek risk, kişinin psikolojik durumu ve çektiği acı nedeniyle tansiyonundaki ani değişiklikler sonucu bayılmasıdır.

Vazovagal Senkop olarak da adlandırılan ani tansiyon değişikliği sonucu bayılma durumu, vakum ile çekilme anında oluşan duyum sebebiyle mide bulantısı veya kusma gibi problemler ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hastanın sağlık durumu ve doktorun kararı neticesinde yapılan genel anestezi sonucunda ise solunum problemleri, dolaşım problemleri veya anesteziye karşı oluşan alerjik reaksiyonlar gibi problemler söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda kürtaj sonrası doktorun önerdiği antibiyotikler kullanılsa dahi rahim bölgesinde enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir. Kürtaj sonrası, rahim bölgesi standartlardan çok daha fazla hassas olduğu için daha fazla risk taşımaktadır. Hamile kadınların hamile olmayanlara oranla rahim bölgeleri çok daha hassas ve yumuşaktır.

Bu nedenle vakumlu kürtaj işlemi sırasında istemeden yapılan yanlış bir hareket rahmin delinmesine sebep olabilir. Bu durum ise delik olan bölgeden karın boşluğuna doğru bir kanamaya sebep olabilir. Sıklıkla rastlanmaması ile birlikte kürtaj işlemi sonrasında bazı durumlarda fetüs tam olarak alınmayabilir. Bu durum enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Nadir görülen bir başka komplikasyon ise kürtaj işlemi sonrasında rahim içinde kan birikmesidir. Bu durum, kişi üzerinde büyük bir ağrı oluşmasına sebep olur. Bir başka problem ise vakumla kürtaj sonrası adet döneminde yaşanabilecek gecikmelerdir. Asherman Sendromu olarak da bilinen bu durum, ilaç yardımı ile kanamanın olması sağlanarak çözülür.

Aynı zamanda gebeliğini sonlandıran kimi kadınlar işlem sonrasında psikolojik problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir.  Bazı kadınlar işlem sonrası suçluluk duygusuna kapılarak kendisini ve çevresini suçlayabilir. Bu durum kişide travmaya sebep olabilir. Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için kürtaj yaptırmadan önce gebelerin psikolojik destek alması önemlidir.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı