Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj, 10 haftayı aşmayan gebelikte istemli olarak veya istem dışı gebeliğin sona ermesine denir. İstem dışı durumlar düşük, aşırı kan kaybı, rahim içi temizliği veya hayati risk taşıma durumlarında uygulanan kürtaj yöntemidir. Kürtaj sadece gebeliğin sona ermesi değildir. Kürtaj yöntemlerinden biri olan vakumlu kürtaj, günümüzde sıklıkla kullanılan ve fazla acı çekmeden işlemin tamamlanmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Vakumlu kürtaj, plastik enjektör ve plastik boru şeklinde olan ve ince bir şekle sahip olan kanül denilen aletlerle birleşerek gebeliğin veya kalıntıların vakumlanarak emilmesi sağlanarak alınmasına denmektedir. Öncelikle vajina temizliği sağlanır. Daha sonra damar yolu açılarak hastaya ilaçlar verilir bu işlemin nedeni, hastaya uygulanacak işleme göre genel veya bölgesel anestezi uygulanır. Daha sonra kalemden ince olan enjektör uç rahim içerisine yerleştirilerek vakumlama sağlanır. Daha sonra içerideki oluşumlar çekilerek dışarıya çıkarılır.

Vakumlu Kürtaj Nedir

 

İşlemin süresi 6 haftalık bir gebelikte maksimum 3 dakikadır. Vakumlu kürtaj sayesinde işlem daha kısa sürmektedir. Normal kürtaj, rahimden oluşumun kazınarak alınması ile gerçekleşmektedir. Bu yöntem kişileri yataktan kalkamaz seviyeye dahi getirebilmekte. Fakat vakumlu kürtaj hem zaman almaz hem de kişilere acı vermeden günlük hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır. İşlemi yapmadan önce ve yaptıktan sonra vajinal temizlik sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu işlem yapılacağı zaman ekipmanların steril olduğundan emin olunuz. Rahimin içine sokularak negatif basınç ile emme işleminin yapıldığı kanül steril olarak sizin önünüzde açılır

. Genel anestezi uygulanan hasta, işlem bittikten 10 dakika sonra uyandırılarak rahim içi kontrol edilir. Bölgesel anestezi uygulanan kişi ise 5 dakika kadar dinlendikten sonra kontrolleri yapılarak taburcu edilir. İşlemden sonra ortalama 20 dakika içerisinde yürüyebilir halde taburcu olabilir. Yan etkiler olarak az miktarda kanama ve düşük şiddetli kas ağrıları görülmektedir. Kazınarak yapılan kürtajlara nazaran vakum ile yapılan kürtaj pratik olması açısından ve acısız olması açısından tercih edilen yöntemlerden biridir.

İşlem kısalığı ve hastaya fazla yan etki yapmayan bu işlemi hemen hemen her kadın yaptırmaktadır. Vakumlu kürtaj sonrasında düzenli olarak rahim içi kontrolleri yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı