Vajinusmus

Vajinusmus

Vajinusmus, ilişki esnasında kadının istem dışı verdiği korku, kasılma, kaçınma tepkisidir. Sonuçta tüm çabalara rağmen kadın erkek arasında cinsel ilişki gerçekleşmez ve eşler arasında insani ilişkiler çekilmez hale gelebilir.

Ülkemizde her 10 kadından biri vajinusmus problemi yaşamaktadır. Ancak vajinusmus hastalığı başlarda pek belirti vermeyebilir ve ilerleyen zamanlarda kadınların cinsel ilişkiden haz almamasına neden olabilir.

Vajinusmus nedir, nasıl tedavi edilir?

Cinsel ilişki, kadın ve erkek arasında gerçekleşen bu bireylerin cinsel birleşmesi ile gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu eylem aynı zamanda kadın ve erkeğin birlikte üremesi içinde gerekli olan doğal bir eylemdir. Cinsel ilişki erkeğin ve kadının haz alması ikili ilişkinin, özellikle evliliklerin daha mutlu geçmesi için oldukça gereklidir.

Ancak kadında veya erkekte gerçekleşen bir takım problemler cinsel ilişkide hazzı geri plana atabilir. Özellikle kadınlarda meydana gelen vajinusmus hastalığı cinsel ilişki sırasında kadının duyarsızlığını ve çekingenliğini artmasına neden olabilir ve cinsel ilişkiden soğur.

Vajinusmus belirtileri nelerdir?

 • Cinsellikten korkmak
 • Cinsel ilişkiden çok fazla korkma hiçbir şekilde cinsel birlikteliği deneyememe durumu.
 • Ağrılı cinsellik
 • Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor bir şekilde gerçekleşmesi
 • Penisin vajinaya girememesi
 • Kadının kendini kasması sonucu, penisin vajinaya sadece bir kısmının girebilmesi durumu.
 • Jinekolog korkusu
 • Seks pozisyonlarını deneyememek
 • Cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlar deneyememek.
 • Bacakların açılmaması
 • Cinsel ilişki sırasında bacakların açılmaması durumu…

Vajinusmus neden olur?

Vajinusmus hastalığının tıbbı olarak açıklanabilen bir nedeni bulunmamaktadır. Kadının cinselliğe sıcak bakmaması durumu olan vajinusmus hastalığı, genelde psikolojik olarak anlamlandırılmaktadır. Kadınların yaşamış olduğu taciz vakaları, veya cinsellikle ilgili olarak kafasında oluşturduğu olumsuz düşünceler vajinusmus hastalığına neden olabilecek temel nedenler arasında görülmektedir.

Vajinusmus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinusmus hastalığının tedavi süreci çok farklı yaklaşımlarla çözülebilir fakat hastanın şikayetleri derinlemesine dinlenmelidir ve bunlara uygun çözümler geliştirilmelidir. Vajinusmus egzersizleri, vajinusmus hastalığının tedavisinde önemli bir yer tutar. Vajinusmus egzersizleri tedaviyi en olumlu şekilde etkileyecek yöntemler arasında yer almaktadır. Vajinusmus egzersizlerini hasta evinde kolayca yapabilir.

Bazı hastalarda, psikolojik tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu durumda, genellikle hastanın geçmişinde vajinusmus semtomlarına neden olacak ve cinsellikle alakalı sorunlar olup olmadığı araştırılmaya çalışılır.

Bir kısım hastalara ise birden fazla tedavi yöntemi birleştirilerek uygulanabilir. Bunun kararı, hasta ile yapılan birebir konuşmalar, teşhis, ve tanı yapılıp ona uygun olarak tedavi yöntemi seçilir. Çevresindekilerden, hastanın sıkıntı ve rahatsızlık duyduğu, yapmaktan korktuğu şeyler konusunda hassas davranılması istenir. Aynı zamanda, kişiye duygularını kontrol etme becerisi öğretilir.

Vajinusmus egzersizleri

En temel vajinusmus egzersizlerinin amacı kişinin rahatlamasını sağlamaktır. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce ilk etap hastanın çeşitli tekniklerle rahatlaması gerekir. Çeşitli nefes alma ve verme veya meditasyon teknikleri oldukça yararlıdır.

Meditasyon ve nefes alıp verme teknikleri

Meditasyona bağlı, derin ve doğru nefes tekniklerini kullanmak büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Doğru soluk alıp verme tekniği şu şekilde geliştirilebilir; nefes alınması burundan ve derin bir şekilde yapılmalıdır. Nefes verme ağızdan ve yavaş yavaş fakat çok rahat ve düzen içerisinde olmalıdır. Nefes tutulmamalıdır ve nefesi veriş süresi alış süresine göre göreceli olarak iki kat daha uzun olmalıdır. Nefes alımı sırasında karnın şişmesini sağlanmalıdır, göğsünüz şişmemelidir. Bu nefes alış verişlerinde vücudunuzun ve kaslarınızın rahatlatmasını ve gevşemesini sağlayın.

Meditasyon ve doğru nefes teknikleri ve egzersizler hastanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Aynalı egzersizler

Dokunmadığınız ve görmediğiniz organlardan çekinmeniz ve olumsuz düşünceler taşımanız çok doğaldır. Vajinusmus hastalığını yenebilmenin ilk şartı ilgili organlarınızı vücudunuzun bir parçası olarak ve pozitif düşünerek yakından tanımanız en olumlu başlangıçtır. Elinize bir el aynası alarak vajinanızı incelemeniz, vajinanın dudak kısımlarını açarak vajina kanallarına bakmanın tanıma işleminin en temel adımıdır.

Genital masaj

Devamında, ayna ile tanımaya çalıştığınız cinsel organınıza dokunmaya çalışın. Sırt üstü yatar bir pozisyonda, uygun bir masaj yağı ile vajinanıza ufak dokunuşlarla masaj yapmanız ve okşamanız bu organınızla olan bağınızı güçlendirecektir.

Parmak egzersizleri

Vajinusmus tedavisinde parmak egzersizleri tedavinin temel öğelerinden biridir. Denemeniz tavsiye edilir. Bu durum, pek çok kadına pek normal gelmeyebilir, fakat vajinusmus tedavisinde bu yöntem oldukça etkili olarak bilinir. Bu amaçla, hasta parmağını vajinanısının içine sokarak ufak dokunuşlarla vajinanın kasılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde vajinanal aktivitiyi ve kasılma hareketlerini test etmiş olursunuz.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı