Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Tedavisi

UROGYNE C500 Cihazı ile vajina içerisinde Radyofrekans dalgaları sayesinde oluşturulan 41-43 derecelik ısı ile deformasyona uğramış kolajen yapıyı düzelterek ve kılcal damarlarda vaskülerizasyon sağlayarak vajen içerisini daha dinamik hale getirmektedir. Böylelikle cinsel ilişki esnasında yaşanan yada POST MENEPOZ dönemindeki kadınların büyük çoğunluğunda oluşan kuruluk %35-40 oranında nemlenme sağlanarak çözülmüş olur. Seans sayısı yaş ve fiziksel duruma bağlı olarak ortalama 3 ile 5 seans sürebilmektedir. Seans süreleri yaklaşık 15 dakikadır. Seans süresinin çok kısa oması hasta açısından son derece konforludur. Seans bitiminde hasta gündelik hayatına devam edebilir.

Vajinal kuruluk problemi, vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanmaması ve buna bağlı olarakta kayganlaşmasının normalden az olması kadınlar arasında sık olarak rastlanılan ve kadınların cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir problemdir.

Vajina Anatomik Yapısı Nasıldır?
Vajina (vagina, vajen) tüm kadınlarda bulunan her yönü ile mükemmel olan bir organdır.

Alt ve üst duvarları normalde birbirine bitişik halde duran ve yaklaşık 8-10 santimetre uzunluğunda olan bu organ genellikle doğum sırasında veya cinsel ilişki sırasında penisin girişi ile birlikte hem enlemesine hem de boylamasına açılmakta, esnemekte ve genişlemektedir.

Vajinanın bu esneme özelliği sayesinde doğum esnasında içinden; baş çapı yaklaşık 10 cm, gövdesi 50-52 cm, ağırlığı da ortalama 3500-4000 gram olan bir bebek çıkabilmektedir. Ve yine esneme özelliği sayesinde cinsel ilişki sırasında içine 14 -18 cm’ lik bir  penisi içerisine alabilmektedir. Vajina yapısı uzunlamasına kesitte S harfi, yatay kesitte H harfi şekline benzemektedir.

Vajina dışındaki salgı üretici bezler
Vücudumuzda bulunan yağ ve ter bezleri vajina içerisinde bulunmamaktadır. Ancak vajinanın hemen giriş kısmında bulunan ve ıslanmayı sağlayan salgı üretici bezler vardır. Bu bezler arasında en sık olarak bilinenler hemen giriş kısmında altta sağlı sollu olarak yerleşim gösteren “bartolin” bezleri ile üstte idrar deliğinin çevresinde yayılım gösteren “skene” bezleridir.

Her iki grup bezlerin en önemli özelliği cinsel ilişki sırasında vajinal bölgeye sümüksü kıvamda,şeffaf ve kaygan bir sıvı yayarak kayganlığını sağlamaktır. Çünkü vajinal kuruluk bir kadının cinsel ilişkide acı, ağrı, yanma ve kanama gibi sıkıntıları da ortaya çıkarmaktadır. Hatta vajinal kuruluk bir kadının normalde yürüme esnasında bile iç dudakların birbirine sürtünmesinin sonucu tahrişe neden olabilmektedir.

Vajinal kuruluk (vajinada ıslanma azlığı) sebepleri:

  • Menopoz dönemi
  • Süt hormonunun artışı (Hiperprolaktinemi)
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Kullanılan bir takım ilaçlar
  • Aşırı stres
  • Vajinal floranın bozulması
  • Vajina içini yıkama (Vajinal duş)
  • Vajina içine çok fazla fitil, tampon ve ilaçların konulması

Vajina duvarları tırtık tırtık şekildedir. Bu şekil nedeni ile penisin her giriş çıkışında cinsel haz artmaktadır. Ayrıca vajinal salgı, cinsel ilişkide ön sevişme sırasında kadının cinsel uyarılması ile en üst seviyede oluşmaktadır. Vajinal ıslanmayı sağlayan bezlerin salgıları kaygan, renksiz, şeffaf ve kokusuzdur

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı