Kadın Sağlığı

Vajinal Flora ‘nın Lazer İle Tedavisi

Vajina içinde yaşayan ve kişilere zarar vermeden yaşayan tüm mikro organizmalara vajinal flora ismi verilir. Vajinal floranın asıl vazifesi üreme organlarını koruma işlevidir.

Vajina florası içinde yaşayan mikroorganizmalar belli sayılarda ve bir denge halinde yaşadıklarından kadınlara zarar vermemektedirler.

Bakterial vaginosisde vajina florası bozulmuş ve tüm bu bakteriler (patolojik bir şekilde) sayıca artmıştır. Eğer doderlerin bakterilerinin sayıları azalırsa veya asit olan vaginal PH’ı bazik yöne kayarsa“vajinit” adı verilen durum ortaya çıkar, yani vajina içinde enfeksiyon ortaya çıkar.

Bakteriyal vajinosis de laktobasillerin azalarak vajinal PH’ın bazik yöne kayması sonucunda oluşan enfeksiyonlardan birisidir. Vajinada hem garderella hem de pek çok anaerobik bakteri patolojik bir şekilde ürerler. Bu tedavi edilmesi gereken bir patolojidir. Bazen kronik vakalar tedavi edilmekte zorlanır. Bu kronik vakaların tedavisinde lazer ve radyofrekansın ciddi yararları tespit edilmiştir.

Lazerin ve radyofrekansın vajinal flora üzerindeki en önemli etkisi:

Vajina duvarının kanlanmasını, kollajen ve elastik liflerde artış yaparak vajinal duvarın gençleşmesini, daha elastik ve dar bir yapıya sahip olmasını sağlamasıdır.

Lazer ile yapılan vajinal daraltma işleminin diğer bir olumlu etkisi de vajinanın kuruluğu varsa bunun düzelmesini ve ph dengesini sağlayıp vajinal enfeksiyonları ( mantar ) engellemesidir.

Lazerle, vajina dokusu yenilenerek kuruluk yerine nemli bir dokuya bırakıyor. Vajinal atrofi semptomlarını azaltarak kuruluğu tedavi eden lazer, menapozda vajinal kurulukta kullanılan hormon tedavilerin yerine iyi bir tedavi şekli olarak parlamaktadır. Östrogen tedavisinin istenmeyen yan etkileri ve riskleri ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca hormon tedavisi kullanamayan jinekolojik kanser hastalarda lazer ve radyofrekans güvenli bir şekilde tedavi ediyor.

Merkezimizde kullanılan bu cihazlar, lazer ve radyofrekans sistemlerinin dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen ve elastik liflerin artışına neden oluyor. Bu etki ile lazer veya radyofrekansın etkilediği alanlarda hem elastikiyeti artıran yeni kolajen lifleri oluşuyor, hemde doku hızla yenileniyor.  Sonuçta vajinal dokuda sıkılaşma, yenilenme ve gençleşme meydana geliyor, buna bağlı vajinal flora düzeliyor.

Yapılan çalışmalarda lazer ve radyofrekans tedavisinden 3 ay sonra hastaların %70’i artık vajinal kuruluk yaşamadığını, %30’u ise önceye göre vajinal kuruluğun çok hafiflediğini bildirmişlerdir. Lazer ve radyofrekans tedavisi gören hastaların  %90’ı cinsel ilişki sırasında yaşadığı yanma kasık ağrısı gibi sorunları yaşamadığını ve cinsel ilişkinin daha keyifli hale geldiğini bildiriyorlar.

Vajina kuruluğu, vajinal florayı tedavi eden lazer ve radyofrekansın avantajları:

-Hastanın problemlerinin ameliyatsız çözülmesi

-Uygulama esnasında anesteziye gerek olmaması

-Hastaların günlük yaşantıya hemen dönülebiliyor olması

Cinsel ilişkide kısıtlama lazerde 5 gün radyofrekansta ise kısıtlamanın olmaması,

Vajina Ph’ını ve basıncını ölçen sistemlerle tedavinin sonuçları ölçülebilir,

-Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm

-Komplikasyon ve yan etkisi olmayan güvenilir sistemler olması

-Öğle arası tatilinde bile uygulanabilecek kadar kısa sürede işlemin bitmesi gibi avantajları nedeniyle hastalar ve hekimlerin yüzünü güldürmektedir.

Ayrıca diğer kadın sağlığı ile ilgili maklelerimize buradan bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı