Tüp Bebek

ivf_3(1)

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler arasında, tüp bebek konusunda toplumda yanlış bilinen doğrular ve bilinçsiz yaklaşımlar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşanabilmektedir. Bu konuda konusunda gelişen teknolojiler ve aile ile doktorun yakın bir işbirliği ile süreci yürütmesi, sağlıklı gebelik elde edilmesini sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavilerimiz MASLAK ACIBADEM HASTANESİ bünyesinde yapılmaktadır.

Kadın ve erkek için en zorlu tablolar bile gelişen teknoloji ile mutlu sona ulaşabiliyor. Tüp bebek, çeşitli kısırlık tedavisi yöntemleriyle hamile kalamayan bayanlar için teknolojinin sunduğu fırsatları kullanarak laboratuvar ortamında yumurtalıkların spermle döllendirilmesi ve rahmin içine enjekte edilmesi temeline dayanan bir metottur.

Genellikle bu yöntem, kanalları tıkalı olduğundan sperm ve yumurtalıkların birleşemediği, yada ileri yaş nedeniyle yumurtlama problemleri yaşayan kadınlara hamilelik konusunda çözüm önerileri sağlayan bir metottur. Aynı şekilde açıklanamayan kısırlığı, çikolata kisti ve bazı genetik hastalığı olan kadınlara da uygun olabilir. Erkek kısırlığı konusunda da çözüm üretilebilmektedir. Bu yolla, sperm üretme sıkıntısı çeken erkek hastaların testislerinden ince iğne aspirasyonuyla alınan spermlerden elde edilen hücreler direkt rahme enjekte edilip kadının hamile kalması sağlanabilmektedir.

Tedaviye zamanında başlamak çok önemli!

Tüp bebek yönteminin uygulanmasında başarı oranı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu durum yaş ve yumurta kalitesiyle ilintili olan bir durumdur. Genç hastaların yumurtalıklarında yumurta sayısı fazla olduğu için bu tür tedavide başarı oranı artar. 35’li yaşlar ve sonrası yaş ilerledikçe başarı oranı da göreceli olarak azalmaktadır.

Genç çiftler çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzman doktor ile görüşüp bu durumun nedenleri konusunda araştırma yapılmasını sağlamalıdır. İleri yaş grubunda bulunan kadınların yumurtalıklarında yumurta rezervi yeteri kadar depolanmadığı için kadın erken menopoza girerek yumurtlama problemiyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumda da 3 aylık bir tedaviye başlanır ancak hala sonuç alınamıyorsa tüp bebek aşamasına geçilebilir.

Bu yöntemle tedavi hamile kalanlar normal bir hamilelik süreci yaşar.

Tedavi sırasında kadın günlük yaşamına devam edebiliyor

Anne adayları, tüp bebek tedavi süresince normal yaşantılarına devam edebilirler. Sadece, embriyonun rahme transferi gününden sonraki gün dinlenmek yeterli olacaktır. Ayrıca bu tedavi sırasında hastanın stres yaşamaması, kendini rahat hissetmesi çok önemlidir.

Başarısız denemeler olabilir!

Tüp bebek tedavisi sırasında bazı komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin çok nadir olsa da ilaçların etkisi sonucu yumurtalar aşırı büyüyebilmekte, bazen hiç büyümemekte veya yumurtalar arasında boyut dengesizliği oluşabilmektedir. Bu durumlarda tedavinin ertelenmesi söz konusu olabilir. Kadının durumuna göre doktorun tavsiye edeceği bir sürenin sonunda tekrar deneme yapılabilir. Bu tür tedavi süreci sabır, kararlılık ve profesyonel yaklaşım gerektiren çok özel bir dönemdir. Çiftler bu süreçte birbirine destek olmalı, doktoruna güvenmeli ve tedavinin tüm gerekliliklerini baştan sona yerine getirmelidir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.