GebelikKısırlıkTüp Bebek

Tüp bebek ve merak edilenler

Tüp bebek

Tüp Bebek İçin Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yıl boyunca korunma olmadan düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik durumunun yaşanmaması durumunda doktora gidilerek gerekli olan testlerin gerçekleştirilmesi önerilir. Bunun yanı sıra doktora başvurmak için başka sebeplerde bulunuyor. Özellikle tüp bebek tedavisine başlanması için ya da normal gebeliğin yaşanmasında sorunların oluşmasında da sebepler için hekimin tanısını ve tedavisine başvurulabilir.

Doktor ile Ne Zaman İletişime Geçebilirsiniz?

  • 30 yaşının üstü olma ve 6 aydır regl kanamanız olmadıysa,
  • Aylık regl kanamalarında düzensizlik
  • Ağrılı adet geçirme, çikolata kistinin bulunması ya da tekrarlayan düşük
  • Düşük sperm sayısı, prostat geçmişi bulunuyorsa doktor ile iletişime geçilerek tedaviye başlanmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp bebek tedavisi uygulamasında genel olarak halk arasında yaygın olarak konuşulan bazı yanlışlar yer alıyor. Tüp bebek tedavisi ile ilgili olarak doğru bilinen yanlışları sizin için araştırdık.

  • Tüp bebek tedavisinde ilk denemede gebe kalınmaz

Tüp bebek tedavisinde ilk denemede gebelik yaşanma oranı yüksektir. Fakat bazı durumlarda birkaç deneme yapılması gerekir.

  • Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo alımına sebep olur.

Tüp bebek tedavisi sırasında ilaç kullanımında yüksek dozda ve çok sayıda ilaç kullanımı anlamı içermez. İlaç dozu kadından elde edilmek istenen yumurta sayısına göre değişmekte olup gelişen teknoloji sayesinde ilaçların etkinliği arttırılarak yan etkileri ise minimum düzeye indirilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi Uygulaması Yaptırmada Akla Takılan Sorular?

Tüp bebek tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olmaları için büyük bir umut ışığıdır. Fakat akla takılan bazı sorular çiftlerin biraz daha çekimse olmasına sebep olabiliyor. Tüp bebek tedavisinde akla takılan birkaç soruyu sizin için araştırdık.

Kilo fazlalığı ya da azlığı gebe kalmayı etkiler mi?

Kadının kilosu fertiliteyi etkileyebiliyor. Vücuttaki yağ oranı ile östrojen üretimi bağlantılı olup aşırı zayıf ya da kilolu olmak yumurtlamada sorun yaşanmasına sebep olabiliyor.

Düzenli adet görüyorum tüp bebek tedavisine gerek yok.

Düzenli adet gören birçok kadında da kısırlık olayına rastlanmakta olup bunun tedavisi ve çözümü ile ilgili olarak doktora başvurularak gerekli tanıların konulması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı