Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Prp Yöntemi

Tüp bebek tedavisinde PRP yöntemi son yıllarda sıklıkla başvurulan bir gebelik tedavisi yöntemidir. Bazı hastalıklar, genetik bozukluklar ya da yaşam koşulları,yaşlanma gibi birçok faktör doğal yollarla gebelik oluşması ihtimalini azaltır. Bu gibi gebelik elde etme şansının düşük olduğu durumlarda, tüp bebek tedavisi en etkili alternatif tedavi yöntemidir.

Kadınlarda yaş ilerlemesi ile birlikte yumurta rezervi azalır ve kalan yumurta hücrelerinin de kalitesi düşer. Aynı zamanda bazı genetik bozukluklar, geçirilmiş hastalıklar da erken yaşta kısırlığa neden olabilmektedir.

Yumurtlama bozukluklarının meydana gelmesi kadınların doğal yollardan hamile kalmasını engeller. Erkeklerde kısırlık nedenleri de tüp bebek tedavisine başvurulmasının nedenleri arasında yer alır. Erkeklerde sperm kalitesinin düşük olması, hormonal bozukluklar gibi sağlık sorunlarında da tüp bebek tedavisi ile oldukça ba

şarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tedavi öncesinde anne ve baba adayına uygulanan birçok test ve detaylı muayeneler ile kısırlığa neden olan etmen ya da etmenler teşhis edilebilmektedir.

Kısırlığa neden olan etmen teşhis edildikten sonra hasta için uygun tedavi metotları belirlenir. Bazı durumlarda interfilite nedenleri teşhis edilemeyebilir. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilen kısırlık tedavisi yöntemleri arasında yumurtlama tedavileri, enjeksiyon, aşılama ve tüp bebek tedavisi gibi yöntemler yer alır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla bir türlü çocuk sahibi olamayan çiftlerin birçoğu tüp bebek merkezlerini ziyaret ederler. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte tüp bebek tedavisi de son yıllarda birçok değişim geçirmiş, özellikle de PRP tüp bebek tedavisinde çok daha başarılı sonuçlar alınması için en önemli yöntemlerden biri haline gelmiştir.

PRP tüp bebek tedavisi ile yapılan işlemlerde çok az sayıda sperm ya da yumurta hücresi olan hastalar da dâhi çocuk sahibi olma şansı artar.

PRP, kişinin kendisinden alınan kanın özel yöntemlerle trombositleri ayrıştırılarak zengin plazma elde edilmesi ve yine ayrıştırılan bu kanın kişiye enjekte edilmesi yöntemine verilen addır.

Tüp bebek yöntemi ise kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında sağlıklı ve sağlıksız üreme hücrelerinin birbirinden ayrıştırılması işlemidir. Ayrıştırılan sperm ve yumurta hücrelerinden üreme için uygun olanlar ile laboratuvar ortamında yapay döllenme sağlanır. Tıpkı bir kuluçka merkezi mantığı ile işleyen laboratuvarda gerçekleştirilen döllenme sonrasında, en uygun embriyo seçilir ve anne rahmine yerleştirilir. Embriyo yerleştirme sonrası 12 gün beklenir ve gebelik testi yapılır. 12. günün sonunda yapılan gebelik testi pozitif ise tüp bebek tedavisi başarılı olmuş demektir. Bu süreçte sabırsızlık birçok çiftte görülen bir duygudur ve aşılama sonrasında 12. günü beklemeden gebelik testi yaparlar. Bu da tedavi başarılı olsa da gebelik testinin negatif çıkmasını ve haliyle de gereksiz üzüntü ve kaygıya neden olur. Aşılama sonrası 12 gün beklenmesinin asıl sebebi hamilelik hormonu olan BetaHCG’nin kan ve idrarda saptanabilecek düzeye yükselmesinin beklenmesidir.

Tedavi esnasında yumurtlama bozuklukları, sperm kalitesinin düşüklüğü gibi sorunların giderilmesi için hastaya özel ilaç tedavileri ve laboratuvar yöntemleri uygulanır. Bu işlemler gebeliğin oluşturulması kadar sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi için de son derece önemlidir. Bazı durumlarda, doktorunuzun tavsiyesi ile gebelik sırasında ilaç kullanımı da sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için gereklilikler arasındadır. Tedavi için kullanılan ilaçlar genelde hormon içerikli ilaçlardır ve sıkı şekilde takip edilmesi gerekir. Doktorunuzun sizin için belirlediği tedavi yönteminin tüm kurallarına ve yasaklarına uymanız, gebelik şansınızın çok daha yüksek olmasını ve de daha sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlar.

PRP ile tüp bebek tedavisinin birleştirilmesi de gerek gebe kalma gerekse de sağlıklı bir gebelik sürecinde sizin için çok daha fazla fayda sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki PRP için uygun olup olmadığınıza yine hekiminiz karar verecektir.

PRP Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

İnterfilite tedavisi için kullanılan tüp bebek her gün gelişen teknoloji ile entegre olan ve tabir-i caizse her geçen gün güncellenen bir tedavi metodudur. PRP yani plateletten zengin plazma da tedavi sırasında başarı şansını arttıran yöntemler arasında yer alır.

Rahim iç tabakası, her ay kalınlaşır. Bunun nedeni kadın üreme organlarının her ay kendisini olası gebeliğe karşın hazırlamasıdır.

Tüp bebek PRP yöntemi ile uygulandığında rahim kalınlaşmasını sağlarken aynı zamanda yumurta kalitesini de arttırır. Özellikle de gebelik şansı düşük olan çiftlerde PRP tüp bebek tedavisi ile sonuçlar çok daha yüz güldürücüdür.

Tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilmesi için sağlıklı embriyo elde etmek gerekir. Ancak sağlıklı embriyonun da sağlıklı bir şekilde tutunması için rahim kalınlığı büyük önem taşır. İdeal rahim kalınlığını sağlamak için anne adayına hormon desteği sağlanır. PRP tüp bebek tedavisi için kullanıldığında rahim iç tabakasını istenilen kalınlığa ulaştırmaya yardımcı olur. Rahim ve rahim zarı reseptivitesi sağlamlığı tedavinin en önemli aşamalarındandır.

Tüp Bebekte PRP Yöntemi Nasıl Yapılır?

Daha önceden kürtaj olan, düşük yapan ya da rahim enfeksiyonu geçirmiş olan kadınların rahim zarı kanlanması azalır bu da embriyonun rahime tutunmasını güçleştirir.

PRP tüp bebek tedavisi için rahim kalınlığı elde edilmesinin zor olduğu hastalarda sıklıkla tercih edilir. PRP tüp bebek için kullanıldığında rahim kalınlığının doğal olarak artışı sağlanabilir. PRP ile rahim zarı kalınlaştırılması ilaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda %60’ın üzerinde daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

PRP tüp bebek yöntemi, rahim kalınlaşmasını sağlamasını yanı sıra yumurta kalitesini arttırmak için de etkili bir yöntemdir. Yumurtalık rezervi düşüklüğü tespit edilen hastalarda var olan yumurta hücrelerinin daha sağlıklı hale getirilmesi için PRP son derece başarılı bir yöntemdir. PRP kişinin kendi kanından elde edilir ve bu nedenle de PRP tedavisinin bilindik bir zararı yoktur. Aynı zamanda herhangi bir alerjik reaksiyona da neden olmaz.

Over rezervi düşüklüğü olan kadınlarda rezerv düşüklüğü geri döndürülemez ancak PRP yöntemi ile kalan yumurta hücreleri eski sağlığına kavuşturulabilir. PRP için ayrıştırılan trombositten zengin solüsyon, ultrason eşliğinde yumurtalıklara enjekte edilir. Bozulmuş olan yumurtalık fonksiyonları PRP sayesinde normal düzeylerine geri döner. PRP enjeksiyonundan  sonra yapılan tüp bebek denemesinin çok daha başarılı sonuçlar elde ettiği ortaya çıkmıştır. Özellikle de bu süreçte yumurta toplama işleminin başarısı da artar.

PRP Hangi Hastalarda Uygulanabilir?

PRP tüp bebek tedavisi gören ancak tüm çabalara rağmen rahim zarının yeterince kalınlaşmadığı ya da yumurta kalitesinin istenilen oranda arttırılamadığı kadınlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Bununla birlikte daha önceden tüp bebek tedavisi görmüş ancak başarısızlıkla sonuçlanmış kişilerde ya da yaşının ileri olmasından dolayı yumurtalık rezervi oldukça düşük seyretmeye başlamış olan ve bu nedenle de çocuk sahibi olamayan kişilerde de PRP tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Premenopoz adını verdiğimiz ve menopoz belirtilerin oldukça hissedilir olduğu ancak tam anlamı ile henüz menopoza girmemiş olan kadınlarda da PRP tedavisi ile yumurtalık fonksiyonları iyileştirilerek menopoz etkileri geciktirilebilmektedir. Birçok kadında menopoz PRP ile uzatılabilmektedir.

PRP Destekli Tüp Bebek İçin Hangi Testler Yapılır?

PRP tüp bebek uygulaması için kullanılacaksa öncelikle kadının yumurtalık rezervi ve rahim içi durumu ultrason muayenesi ve bazı testler ile teşhis edilir. Çıkan sonuca göre kişinin hangi tedaviye daha iyi yanıt vereceği saptanır ve PRP tüp bebek için kullanılırsa hastaya faydasının ne kadar olacağı oransal olarak belirlenir.

PRP Başarı Oranı Nedir?

PRP tüp bebek tedavisi için kısa süre öne kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Bu nedenle kesin bir oran verilemese de yapılan tedavilerin kişinin çocuk sahibi olmasını %60’ın üzerinde bir oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

Tedavi metodunun yeni olması nedeniyle bazı kişilerde 3-4 ayda sonuç alınabilirken bazı kişilerde bu süre 7-8 aya çıkabilmektedir. Ancak PRP tüp bebek tedavisinde herhangi bir soruna, alerjiye neden olmadığı için doktorunuzuz uygun gördüğü aralıklarla tekrarlanarak daha kısa sürede tedaviye yanıt almanız için çalışılır.

 

 

ağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı