Tüp Bebek Nasıl Uygulanır?

Tüp Bebek nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, beş adımda gerçekleştirilen bir yöntemdir. Çeşitli kaynaklarda isimler ve adımlar farklılık gösterebilir ama uygulanan tüp bebek aşamaları ve işlemler aynıdır. Aşamaların kısa açıklamaları aşağıda verilmiştir:

Birinci Adım: İlk Muayene ve anne/baba adayı ilk görüşme
Bu görüşmede, çiftin bu görüşmeye kadar süredeki gebelik, doğum veya düşük ve ilgili tedavileri hakkında detaylı bilgi alınır. İlgili konularda rapor, tahlil ve tetkik sonuçları varsa alınır ve değerlendirme yapılır. Nelerdir bunlar:

  • Geçirilmiş ameliyatlar ve ilgili raporları ve bilgileri
  • Baba adayının varsa sperm tahlilleri
  • Anne ve baba adaylarının kan testleri
  • Varsa ilgili diğer tedaviler ile ilgili rapor ve sonuçları
  • Anne adayının rahim inceleme raporları ve varsa ultrason veya röntgen filmleri
  • Kromozom analizi -genetik kaynaklı bir problemin olup olmadığı bakılması işlemi
  • İlgili diğer hastalıklar ile ilgili raporlar ve incelemeler

Tüm bunlarla, çiftlerin tedaviye uygun olup olmadığı ve kısırlık sorununun tespiti yapılır ve uygulanacak ilaç prosedürü tanımlanır.  İlgili tedavi yönteminin belirlenmesi, tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen en önemli adımdır. Tedaviye uygun olduğu belirlenen çiftlerden, anne adayının tedavisi işlemleri doktorunun tavsiyesine göre adetinin 2’inci ya da 3’üncü günü başlayabilir.

İkinci Adım:  Yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma

Bu aşamada, anne adayının yumurtalıklarının uyarılması ile birden fazla yumurta elde etmek amaçlanır. Bu süreçde  çok sayıda yumurta oluşturmak için yumurta geliştirici ilaçlar -iğne tedavisi ile desteklenir. Adet dönemiminin 2. veya 3. gününde başlayan bu süreç, hastanın yaşı ve yumurta rezervine göre değişebilmektedir ve ortalama 8-12 gün sürebilmektedir. Anne adayında, yumurta gelişimi ve ilaçlara verilen yanıt doktorunuz tarafından gözlem altında tutulur. Bu süreçde anne adayı Tüp Bebek merkezine yada doktoruna sık sık gitmek durumundadır.

Üçüncü Adım:  Yumurta toplama ve Sperm alınması

Anne adayında, oluşturulan yumurta hücreleri belirli bir büyüklük ve olgunluğa erişince yumurtaların çatlamasını destekleyen bir çatlatma iğnesi yapılmaktadır. İğnenin uygulanmasından 34-36 saat sonra gelişen yumurtalar anestezi altında toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme işlemi için saklanır. Yumurtaların toplanması genellikle lokal anestezi altında yapılabilmektedir fakat gerektiği zamanlarda bu işlem anne adayına genel anestezi altında da yapılabilmektdir.

Paralel olarak, baba adayından da sperm alınır. Tıpkı sperm tahlilinde olduğu gibi masturbasyon yoluyla sperm alınabilmektedir. Alternatif olarak mikro TESE yöntemi ile sperm alınır. Sağlıklı bir sperm örneği alınabilmesi için baba adayına 2-4 günlük bir cinsel perhiz yapması tavsiye edilir.

Dördüncü Adım:  Döllenme aşaması -Tüp bebek (IVF) veya microenjeksiyon (ICSI) uygulaması

Üçüncü aşamada erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtalardan en kaliteli olanları seçilir ve laboratuvarda mikroskop altında mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtalar döllenir. Daha sonra vücut sıcaklığı ortamını andıran inkübatör dediğimiz cihazlar içinde embriyo oluşumu süreci başlatılır ve iki ile yedi gün süren bu süreç yakın şekilde takip edilir. Takip eden süreçde iyi ve kaliteli embriyolar özel yönetemlerle seçilir ve anne adayının rahmine embriyo transferi için hazırlanır.

Beşinci Adım:  Embriyo transferi

Dördüncü aşamada seçilen embriyolar anne adayının rahmine özel katater yardımı ile yerleştirilir. Anne adayı bu işlem sırasında hiç bir acı yada ağrı hissetmez. İşlem beş on dakika kadar süren kısa bir işlemdir.  İşlem sonucunda Tüp Bebek süreci tamamlanmış olur.

Devam eden süreçde doktorunuzun vereceği tavsiyelere uyulması gebeliğin oluşması için önemlidir. Örneğin, belli bir süre cinsel ilişki risklidir. İşlem sonu ikinci günde ılık duş şeklinde banyo yapılabilir.

Gebelik testi

Beşinci aşamadan yaklaşık on iki gün sonra gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Sonrasında doktorunuzla gebelik süreci takip edilmeli, tavsiye edeceği destekleyici uygulamalar ve ilaç tedavileri yapılmalıdır.

Dr. Tuğrul Abacıoğlu’nun Tüp Bebek Tedavi Hizmetleri hakkında bilgi burada verilmiştir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı