Spor Masajı

spor-masaji

Spor Masajı

Spor masajı sportif etkinliklerin öncesinde ve sonrasında uygulanan bir masaj çeşididir. Spor faaliyetlerinden önce yapılarak yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilebilir. Atletik faaliyetlerden önce bedenin ısıtılması ve aktiviteye hazır hale getirilmesi amacı ile uygulanır.

Spor masajı üç farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; spor aktivitelerinden önce yapılan aktivite öncesi masaj, spor sonrasında yapılan aktivite sonrası masaj ve bakım masajıdır. Her tür spor masajı için farklı teknikler uygulanmaktadır.

Spor masajı ile klasik masaj arasındaki en önemli farklardan biri spor masajının ritim, süre ve baskı miktarının farklı olmasıdır. Spor masajında uyarıcı hareketler çoğunlukta olup yapılan spora göre değişiklikler gösterir. Masajın yapıldığı bölgeye göre masaj süreleri değişmektedir.

[dt_fancy_title title=”Spor Masajında Kullanılan Teknikler” title_align=”left” title_size=”h2″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

Her türü için farklı teknikler uygulanmakta olan spor masajında genel olarak şu yöntemler kullanılmaktadır.

Öfleraj: Avuç veya başparmaklarla yapılan hafif vurma şeklidir. Uygulanan kas dokusuna göre basınç ve hız değişir. Kasa gelen kan akışını artırmak için kullanılan bir tekniktir.

Petrisaj: Her iki el kullanılarak kasın tutulup sıkılması yöntemidir. Bir çeşit yoğurma işlemine benzer. Bu teknik ile gerilmiş olan kaslar gevşetilmektedir. Perküsif: Kaslara küçük parmaklar kullanılarak vurma şeklinde uygulanan bu yöntemin amacı kaslara biçim vermektir.

Kupalama: bu teknikte eller kupa şekline getirilerek kaslara vurulmaktadır. Bu teknikle deri uyarılmakta ve kasların uyuşması sağlanmaktadır.

[dt_fancy_title title=”Spor Masajında Kullanılan Teknikler” title_align=”left” title_size=”h2″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

Spor masajı ile sporcu bedeninde biriken yorgunluktan kurtulur, kas sertlikleri yumuşatılarak kişi kramplardan korunur. Bu sayede sporcunun yaşayabileceği lif kopması, kas zedelenmesi gibi yaralanmaların önüne geçilir.Kan dolaşımını hızlandıran spor masajı ile sporcunun aldığı besinlerin kana daha çabuk karışması sağlanır. Organlar arasındaki dengeyi sağlayan bu masaj türü ile sporcu daha iyi reflekslere sahip olur.

Spor aktivitesi yapacak olan kişinin ruhsal dengesinin sağlanmasını kolaylaştıran spor masajı kişinin stres ve gerginlikten uzaklaşmasını sağlar, yorgunluk halini alarak enerji verir.Spor masajı uygulanan sporcuların herhangi bir sakatlanma olması durumunda tedavileri oldukça kısa sürerek en çabuk biçimde iyileşme sağlanmaktadır. Fiziksel ve ruhsal stresi azaltan bu masaj ile kas ve sinir dokularındaki acı azaltılmaktadır.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı