Kürtaj

SGK’ dan Kürtaj Yaptırmak İsteyenlere 191 Lira Destek

Sosyal medyada uzun zaman Bakanlığa bağlı hastanelerde kürtaj yapılmadığı konusunda yayınların çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı 10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin, Bakanlığa bağlı hastanelerde yapılmasında kısıtlama bulunmadığını bildirdi.

SGK’un ödeme yaptığı sağlık hizmetleri listesine, “Dilatasyon ve kürtaj (10 haftadan küçük)” ibaresi eklendi.Uygulamaya göre SGK, kendi isteğiyle bir özel hastanede kürtaj yaptıran sigortalılara 191 lira tedavi masrafı ödeyecek. Bu ödeme sigortalının kürtajı yaptırdığı kamu, üniversite ya da özel hastane gibi sağlık kurumlarına yapılacak.Eğer sigortalı kürtajı devlet hastanelerinde yaptırırsa hiçbir ek ödeme yapmayacak. Özel ve üniversite hastaneleri ise, SGK’dan alacakları 191 liranın yanı sıra, sigortalıdan % 200 e kadar ek ücret talep edebilecek. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı meslek kuruluşlarının açıklamalarından hareketle sosyal medyada ”kamu hastanelerinde kürtajın yasaklandığı” yönünde haberlerin çıktığı ve bu haberlerin asılsız olduğu bildirildi.

SGK, kendi isteğiyle kürtaj yaptıran 10 haftayı geçmeyen gebeliği olan sigortalılara 191 lira tedavi masrafı ödemeye karar verdi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, 31 Mart 2003 tarihli Genelge ile hekimin uygun gördüğü vakalar için hastaların ücretini kendilerinin karşılaması kaydıyla isteğe bağlı kürtaj işlemi yapıldığı anlatılmıştır.2007 yılında yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile gebeliği 10 haftanın altında olanlara yapılabilen isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin ödeme kapsamından çıkarıldığı bildirilmiştir.

Baskıların artması üzerine ,bu dönemde Bakanlığın Sosyal Güvenlik Kurumuna ‘isteğe bağlı rahim tahliyesi’, işleminin SUT’ta yer alması için talepte bulunduğuna dikkat çekilen haberde , SGK ile yapılan görüşme sonrası isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin yeniden SUT kapsamına alındığı, Resmi Gazetede yayımlanmasının beklendiği kaydedildi.

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezi ‘nde bakanlık tarafından belirlenmiş olan 10 haftalık yasal süre içerisinde Op. Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından kürtaj işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj fiyatlarımız hakkında detaylıca bilgi almak için kürtaj fiyatları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve randevu için telefon numaralarımız: 0 212 545 23 00 – 0 532 215 82 62 arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı