Gebelik

Sayılarla Gebelik

Gebelik isteyen kadın her ay adet gördüğünde bir hüsrana uğrar. Oysaki bu konu üzülecek bir problem değildir. Adet gören bir kadın yeterince gebelik oluşturacak yumurta hücresine sahiptir. Eşinizin sperm sayısında bir problem yoksa ve rahiminizde olduğuna göre neden üzülüyorsunuz. Olmadı, tüp bebek ile çocuk sahibi olursunuz.

Adet gördüğünüzde oluşan kanamanın nedeni bebek için hazırlanan ve kalınlaşan rahim içi mukozasının gebelik oluşmadığında, hormonların artışı ile kalınlaşmasına devam edemez ve dökülmeye başlar.  İşte bu adet kanaması denilen şey, gebelik için hazırlanmış rahim içi mukozasıdır. Dediğimiz gibi vücut rahimi gebeliğe hazırlar. Rahim bebeği içinde besleyip büyütmek için en uygun koşulları hazırlamaya başlar ve bunun ilk adımı rahim duvarının kalınlaşmasıdır. Rahim duvarının kalınlaşması 14 gün sürer. Bu süreçte yumurtalıkta bulunan yumurtalardan biri olgunlaşır ve tüm koşullar uygun olduğunda içinde bulunduğu keseden dışarı çıkar. Buna halk arasında “yumurta çatladı” denir. Ama tıptaki ifadesi “yumurtlama gerçekleşti” ya da “ovulasyon” dur.

Yumurtlamanın tam olarak ne zaman olacağı belli değildir. Bazı kadınlar yumurtlama gerçekleşirken birkaç saat kasık ağrısı hissedebilirler. Eğer bu süreçte gebelik oluşmazsa yani yumurta döllenmez ise rahim kendini her ay olduğu gibi yeni bir adet döngüsüne hazırlamaya başlar. Yani bu hesaba göre adet gördüğünüz günden aslında 14 gün önce yumurtladığınızı söyleyebiliriz. Yumurta hücresinin gelişme dönemi denilen faz süresi belli değildir ama lutel faz denilen süre bellidir ve 14 gündür. Yani bir kadın adet gördüğü günden hesaplarsa 14 gün evvel yumurtlamış demektir.

Bir kadının sabahları yataktan kalmadan rektal olarak vücut ısısını ölçerse ve vücut ısısının 37 derecenin üzerine çıktığında bir gün evvel yumurtlamasının olduğunu hesaplayabilir.

Eczanelerde tükürük ile yapılan testlerde yumurtlama gününü ortalama tespit etmek mümkündür.

Eğer bir yumurta döllendi ise artık gebelik süreciniz başlamış demektir. Yalnız Yumurtlamanın tam olarak hangi gün gerçekleştiği bilinemez. Bu yüzden tam olarak hangi gün hamile kaldığınız bilinemez.

Tıp uzmanları gebelik süresini ay takvimine göre hesaplar. Yani bu ne demek?

Tıp uzmanları gebelik döneminin başlangıcı olarak son adet tarihinizin ilk gününü kabul ederler. Hastalar özellikle hasta sahipleri ile anlaşamadığımız nokta budur. Hasta gelir, 7 haftalık gebelik tespit edilmiştir. Ama sevgilisi ile 5 haftadır birlikteliği vardır ve sevgili sorgular. Neden 7 hafta diye. Bir gününüz geçiyorsa 4 haftalık gebelik 1 hafta gününüz geçiyorsa 5 haftalık gebelik 4 haftanız geçiyorsa 8 haftalık yani 2 aylık gebeliğiniz var demektir. Altını çizerek yazıyorum 1 gününüz geçtiğinde 4 haftalık gebeliğiniz vardır ama henüz gebeliğiniz oluşalı 14 gün olmuştur. ( 14 gün evvel yapılan ilişkiden gebe kalmışsınız demektir.)

Gebelik süresi halk arasında bilindiği gibi 9 ay 10 gündür. Bilimsel olarak ise gebelik 10 aydır Ama bizim aylarımız 28 günden oluşmuştur. Yani gebeliğin gerçek süresi 280 gündür Bu da 40 hafta veya 10 ay demektir.

Aylar ve haftaların yanı sıra gebelik süreci 3/1’lik dönemlere ayrılır.

1. Trimester dönemde gebeliğin ilk 12 haftasıdır. Bu haftalarda bebeğinizde aşağıdaki değişiklikler oluşur.

Gebe olduğunuzu fark ettiğiniz adet gününüzün geçtiği gün (yani bebek oluşalı 2 hafta olduğu zaman) 4+0 kabul ediliyor. Bebeğin yaklaşık 1,5 cm boya ulaştığı zaman ise 8+0’dır.

Anne karnındaki bebeğin organları oluştuğunda 12+0 hafta olmuştur. Bu zamana kadar anne karnındaki bebeğe embriyo denilirken bundan sonra fetüs denilecek.

2. Trimester dönemi ise gebeliğin 24. Haftasına kadar sürer. 22-24 haftalarda bebek 500 grama ulaştığında doğarsa yaşayabilir sınıra ulaşmıştır. Bundan öncesi düşük, sonrası erken doğum kabul edilir.

Gebeliğin en uzun süren süreci ise 3. Trimester dönemidir. Bu dönem doğuma kadar devam eder.

28. Haftadan önce doğan bebeğe extrem prematür adı verilir. Eğer bebek doğarsa uzun süre yoğun bakımda tedavi edilerek yaşatılmaya çalışılır.

24. haftadan sonra bebeği doğumda hayatta kalma şansı gittikçe artar. Ve eğer erken doğum ihtimali var ise doğum mümkün olduğunca geciktirilmeye çalışılır.

Eğer doğum 37 haftaya kadar gerçekleşirse bu bir erken doğumdur. Bebek bazı sıkıntılar yaşayabilir, ama genelde sorunsuz atlatılır.

Normal gebeliklerde beklenen doğum tarihi ise 40+0dır. Bu süreç aslında 9 ay 10 günün dolduğu tarihtir. Fakat her bebek bu süreç tamamlandığında doğmayabilir. Birkaç hafta geç gerçekleşen doğumlar olabilir. Bunlara miad geçmesi veya sürmatüre gebe denir. Erken doğumda olduğu gibi daha yakın takip edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı