Rahim Ağzında Yara Nedir?

Rahim Ağzında Yara Nedir?

Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar kadınlarda da oldukça sık rastlanan,günlük yaşantıyı, cinsel hayatı, kadının özgüvenini etkileyen fakat tedavi edilmediği takdirde daha ileri düzey enfeksiyonlara, kısırlığa ve rahim ağzı kanserine neden olabilen problemlerdir.

Vajinal enfeksiyonlar genelde akıntı ve kasık ağrısı gibi belirtileri vardır, cinsel ilişki sırasında, genel havuzlardan, tuvaletten bulaşabilir veya bazı antibiyotiklerin kullanımı sonucu vajinal flora dengesinin bozulması bağlı olarak özellikle mantar gibi fırsatçı enfeksiyonların yerleşmesi sonucu oluşabilir.

Vajinal enfeksiyonlar vajinit olarak anılır, tedavi edilmezlerse kronikleşir, rahim ağzında ve içinde,tüplerde ve yumurtalıklarda ciddi problemlere, yapışıklıklara, daha ileri düzey enfeksiyonlara, kısırlığa yol açabilir.

Vajinal akıntılar tedavi edilmemesi durumunda en sık rastlayabileceğimiz durumlardan biri rahim ağzı yaralarıdır. Bu yaralar küçük çaplı hafif kızarıklıktan geniş çaplı kırmızı yaraya kadar değişik formlarda olabilir.

Jinekolojik muayene sırasında yara veya enfeksiyon saptanırsa, ilk olarak smear testi ve vajinal kültür alınır, sonra enfeksiyonun medikal tedavisi uygulanır, gelen smear sonucunda patoloji yoksa yara koterizasyon (yakma), kriyoterapi (dondurma) veya lazer yöntemlerinden biriyle tedavi edilir. Yakma ve dondurma kelimeleri işlemleri sırasında ağrı hissedilmez ve genelde anestezi dahi gerek duyulmaz, İşlem çok kısa dakika sürer ve takibinde hasta günlük hayatına  devam edebilir.

Smear sonucunda patoloji çıkarsa o zaman rahim ağzını kolposkop ile incelenir ve gerektiğinde biyopsi alınır ve biyopsi den gelen sonuca göre takip ve tedavi şekli belirlenir.

Özellikle doğum yapmamış bayanların vajinal akıntı ve rahim ağzı yaraları olası durumunda akıntılar ve yara genital organlarına ve doğurganlıklarına zarar vermeden gerekli jinekolojik muayene ve uygun tedaviyi görmeleri gerekir.

Şikayetiniz olsun veya olmasın tüm bayanlar senede en az bir kere jinekolojik muayeneden geçmeli ve yılda en az bir kere smear testini yaptırmalı ve smear testi rahim ağzı kanserinde hayat kurtarıcı bir anahtardır.

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://bursakadinhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi/

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı