Kadın Sağlığı

Pilatese Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Konu

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve bütün vücudu çalıştıran bir egzersiz yöntemidir.  Pilates farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Mat üzerinde, ayakta veya başka şekillerde gerçekleştirilmesi mümkündür. Pilateste doğru nefes alınması ve verilmesi şarttır. Bu sayede vücuda oksijen gönderilir ve pilatesin daha yararlı olması amaçlanır. Pilates spor alanında özellikle kadınlar tarafıdan çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. Çünkü evde bile yapılabilmektedir. Aynı zamanda çok fazla zorlayıcı hareketler olmaması, rahatlatması ve beraberinde bazı sorunları çözümlemesi de pilatesi son zamanlarda popüler bir spor haline getirmiştir.

Pilates temel hareketlerin yanı sıra beraberinde bazı araçlar kullanılarak da yapılmaktadır. bunlar pilates topları, pilates lastikleri veya pilates çemberi olarak sayılabilir. En doğru pilates yapma zamanı sabah saatleridir ve haftada en fazla 5 gün yapılması idealdir.

DOKTOR KONTROLÜ YAPTIRIN

Pilatese başlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolü şarttır. Eğer bel veya boyun ile alakalı sorunlarınız varsa pialtese başlamadan önce doktorunuzdan onay almalısınız. Pilates kolay bir spor gibi görünse de tüm vücudu çalıştırması nedeniyle istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle bilinçli olmak ve önlem almak en doğrusudur.

VÜCUDU FAZLA ZORLAMAYIN

Pilatesi yapmak için temel bilgileri öğrenmeniz şarttır. Evde kendinize bir köşe yaratıp burada çeşitli kaynaklarla pilates yapabilirsiniz. Ancak öncelikle bir pilates eğitmeni ile çalışarak nefes alma tekniğini, duruş pozisyonlarını ve neler yapılması gerektiğini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Diğer yandan pilates vücudun tamamını çalıştıran bir spordur ve vücudunuzu çok fazla zorlayarak gereğinden uzun süre pilates yaparsanız  bu size zarar verecektir.

AYAKKABI KULLANILMIYOR

Pilates genellikle ayakkabı kullanılmadan yapılmaktadır. Ancak çorap giymek mümkündür. Pilates egzersizlerinde sadece büyük pilates topu ile hareket yapılacağı zaman ayakkabı giyilmektedir. Bunun nedeni ise ayakların kaymaması ve top üzerinde dengede durabilmektedir.

TAYT TERCİH EDİN

Bol veya salaş kıyafetler pilates yaparken sizi zorlayacaktır. Bu nedenle özellikle tayt tercih etmeniz şarttır. Böylelikle hareketleri daha kolay yapabilirsiniz.

KARIN DAİMA İÇERİDE

Pilatesin ana prensiplerinden biri karnın hep içeride olması gerektiğidir. Karın içeride olduğunda normalde yapmakta zorlandığınız her hareket kolayca yapılabilir hale gelecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı