Kadın SağlığıKısırlık

Over Kisti

Over Kisti Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık kisti olarak da adlandırılan over kisti, genellikle iyi huylu olsa da kısırlığa neden olması ve bazı durumlarda kansere çevirmesi nedeniyle çok soru gelen konulardandır. Hastalığın seyri, tedavisi ve alınması gereken önlemler konusunda doktorumuza çokça soru gelmektedir. Bu nedenle gelen soruları bir konu altında yanıtlamak sizlere doğru bilgiyi ulaştırmak adına çok yararlı olacaktır.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti kimlerde görülür?

Yumurtalık kisti aslında her yaştaki bayanda görülebilen bir hastalık olmakla birlikte daha çok adet gören bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Adet dönemi içinde yer alan 20- 45 yaş kist oluşumunun en fazla görüldüğü yaş grubudur. Menopozdan sonra ya da adet döneminden önce over kisti görülebilse de bu çok nadir gerçekleşmektedir.

Over kistinin en önemli nedenleri nedir?

Yumurtalıklarda olan kistler genellikle hormonal dengesizliklerden meydana gelen oluşumlardır. Bunun dışında vücut kanallarında var olan tıkanıklıktan dolayı oluşan sıvı birikmeleri, enfeksiyonlar, embriyo döneminde yaşanan anomaliler, paraziter hastalıklar, tümörler, doku ve hücrelerde deformasyon, uzun süren iltihabi durumlar da kist oluşturan başlıca sebeplerdir.

Yumurtalık kisti kansere dönüşür mü?

Over kisti olan hastaların çoğunda bu oluşuklar içi sıvıyla dolu iyi huylu urlar şeklindedir. Bu nedenle kistlerin kansere dönüşme riski çok azdır. Ancak bazı kistler vardır ki bunlar kötü huyludur ve kansere dönüşebilir. Bu nedenle kistin yapısı dikkate alınmalıdır. Ayrıca ailesinde yumurtalık kanseri bulunan bayanlarda bulunan kistlerin kansere dönüşme riski daha yüksek olmaktadır. Takipler sırasında her yumurtalık kistinde tümör markırı denilen testler ve doppler çalışması ile kistin iyi huylu olup olmadığı tespit edilmelidir.

Over kisti tedavisinden sonra tekrar kist oluşma riski nedir?

Kısırlık hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İyi huylu kistler deneyimli bir hekim tarafından başarılı bir şekilde cerrahi müdahale ile alındığında tekrar nüksetme ihtimali çok düşüktür. Ancak cerrahi işlem sırasında kesinlikle kalıntı bırakmamaya özen gösterilmeli ve hastanın durumu 6 ay boyunca izlenmelidir. Öte yandan, kistler kötü huyluysa hasta tedavi olsa dahi kistlerin tekrar nüksetme ihtimali bulunmaktadır. Kötü huylu olması durumunda hasta özel bakım ve tedavi programlarına alınarak yoğun bir tedavi uygulanmak zorunludur.

Over kisti hakkında merak ettikleriniz ve farklı sorularınız varsa ‘Canlı Destek Hattı’ndan ya da telefonla arayarak doktorumuza ulaşabilirsiniz. Unutmayın sağlığınız bizim için çok değerlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı