Bizden Haberler

Otizme Mavi Işık Yak

Otizm Vakfı’nın başlattığı proje kapsamında nisan ayı boyunca tüm Abacıoğlu Ekibi olarak “ Otizme Mavi Işık Yak ” tişörtlerini giyeceğiz.

Nisan ayı bütün dünyada Otizm farkındalık ayı olarak kabul gördü ve 2 Nisan ise Birleşmiş Milletler tarafından Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edildi. Nisan ayı boyunca tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de otizm konusunda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılıyor. Türkiye’de bu çalışmalara Tohum Otizm Vakfı öncülük ediyor. Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezi olarak bizde Tohum Otizm Vakfı’nın yanında olduğumuzu göstermek için 2 Nisan Otizim Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyası için kolları sıvadık. Otizm Vakfı’nın başlattığı proje kapsamında nisan ayı boyunca tüm Abacıoğlu Ekibi olarak “Otizme Mavi Işık Yak” tişörtlerini giyeceğiz.

Tohum Otizim Vakfı 14 Mart Tarihinde Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezini Ziyarete Geldi!

Günümüzdeki çocuklarımızın her 68’inden 1’i otizm riski ile doğuyor!

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Otizim tanısı 1985 yılında her 2.500 çocuktan bir tanesine konuluyordu fakat günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta. Ülkemizde genel olarak nüfusa bakıldığında yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-18 yaş çocuk ve gençlerimiz arasında yaklaşık 352.000’i otizmli, bu rakamın ise sadece 30.050’si okul ve eğitime erişebiliyor.

Otizmin bilinen tek çaresi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli ve özel eğitim!

Yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık olarak yüzde ellisinin otizmin belirtilerinin kontrol altına aldıkları ve gelişim sağlayabildikleri yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya koymuştur. Aynı bilimsel çalışmalarında bazı otizimli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığı gözlemlenmiştir.

Unutmayın Günümüzde her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konuluyor. GFK Türkiye firmasının yaptığı “Türkiye’deki

Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırmada Türkiye’de yaşayan her 10 bireyden 8’inin otizmin belirtilerinin bilmediğini ortaya koydu.

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezi olarak hem bireysel hem kurumsal olarak destek verilebilecek bir kampanya olan “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyasına gönülden destek veriyoruz. Umuyoruz ki otizm farkındalığı için yapılan bu kampanya sayesinde herkesi harekete geçirebiliriz.

İstanbul Otizm İçin Mavi Işık Yaktı!

Otizm Farkındalık Günü için maviye büründüler
Her sene 2 Nisan’da farklı etkinliklerle gündeme getirilen Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler ile Fatih Sultan Mehmet köprüleri (FSM), Galata ve Beyazıt Yangın kuleleri mavi ışıklara büründü.
03.04.2018

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı