Gebelikte Beslenme

Öğünler ve Genel Öneriler

GEBELİKTE ÖĞÜNLER

Gebe mümkün olduğunca az az, sık sık yemek yemelidir. Sadece ana öğünlere dayanan beslenme alışkanlığı mide ve bağırsak sisteminde ki gevşemeye bağlı olarak yemekten sonra mide yakınmalarına neden olabilir. Gebe özellikle yatmadan 1-2 saat öncesinden itibaren yemek yememeli, özellikle yemekten sonra oturur pozisyonda dinlenip veya gezintilerle yiyeceklerin mideyi terk etmesi kolaylaştırmaya çalışmalıdır. Aşerme halinde öğün sayısı daha bir önem kazanmaktadır.

GEBELİKTE GENEL BESLENME ÖNERİLERİ

Lifli, posalı gıdalar gebelikte genellikle kabızlık şeklinde değişen bağırsak alışkanlıklarının düzeltilmesi açısından çok faydalıdır. Bu tür gıdalardan en zengin olan besinler taze sebze ve meyvelerdir. Bu gıdalar çok fazla tüketildiklerinde demir emilimini olumsuz etkileyebileceklerinden demir haplar aç karna yutulmaya çalışılmalıdır. Lif ve posa, siyah ekmek, portakal, elma suyu, kuruyemiş, baklagiller, kuru üzüm, kuru kayısı, kepekli olarak hazırlanmış unlu gıdalarda bol miktarda vardır. Akşamları bir fincan kadar ceviz, badem, fındık fıstık karışımı yenilerek pek çok (çinko, magnezyum, kalsiyum) mineral ve vitamin (Vit E, B vb.) alınabilir. Gebelikte annenin sıvı tüketiminin en önemli kısmını su oluşturur.

Çay kahve kakao alkollü içkiler ve kola ya hiç ya da mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Alkol tüketimine bağlı çocukta fetal alkol sendromu denilen özel bir doğumsal bozukluklar ve zekâ geriliği tablosu tanımlanmıştır. Gebelikte günde bir kadeh şarap gibi ölçülerde alkol alınmasının zararsız olduğu ileri sürülse de herhangi bir özel faydası olduğu da ileri sürülmez. Özellikle el ve ayaklardaki ödemlerin önlenmesi veya gebelik zehirlenmesinin önlenmesi veya tedavisi için gebelikte tuz kısıtlanmasının yeri yoktur. Hatta bu tür uygulamalarda daha kötü sonuçlar doğurduğu gösterilmiştir.

Ancak iştah değişiklikleri nedeniyle tuzlu yiyeceklere olan eğilimin de önüne geçilmelidir. Yani gebe evde herkese pişen yemekten, herkesin yediği ekmekten tüketmeli ana yemek masasından tuzlu, tuzu tuzluğu kaldırmalıdır. Gebelikte fastfood, salam, sosis, sucuk, dondurulmuş gıdaların tüketilmesi, lokantalarda yemek cesaretlendirilmemelidir. Bu tür gıdaların pişirilme teknikleri yetersiz ve kullanılan suni renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu maddeler, aşırı yağ içermeleri anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiyebilir. Yemekhanelerdeki sıcak yemekler, önceden pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk eti bebeğe geçip onda hastalık yapan bakteriler içerebileceğinden bu tür gıdalardan uzak durulmalı veya dikkatli tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı