Normal Doğum

Normal Doğum

İlk kez yeni anne olacak anne adayları için, doğum hakkında etrafında oluşturulan olumsuz hava ve ilk defa denenecek olmasından dolayı bir stres kaynağıdır. Bu nedenle ilk defa anne olacak anne adayları özellikle normal doğumdan  korkabilirler.

Öncelikle şu çok açık şekilde anlaşılmalıdır. Anne ve bebekte herhangi bir sağlık problemi yoksa, normal doğum, olumsuz düşüncelerin aksine anneliğin başlangıç anı olması nedeniyle anne adayının hatırlayacağı en güzel anlardan birisi olarak kalacak ve hatırlanacaktır. Eğer bu şekilde düşünülürse çekilecek anlık acı ve sancı bu güzel anın çok gerisinde kalacaktır. Çünkü bu durum bir kez yaşanacak ve özel bir dönem olan anneliğin başlangıcı olacaktır.

Doğum anını kısaca detaylandırmak gerekirse şunları söylemek yanlış olmaz. Normal doğumun başlaması rahim ağzında meydana gelen açıklığa bakılarak tespit edilir.  Eğer nişan (lütfen aşağıya bakınız) gelir, sancıda olur fakat rahim ağzı açıklığı olmazsa doğum gerçekleşmez, normal doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzının açılması gerekir. Yani, normal doğumun başlaması ile ilgili en kritik belirti nişan değil, annenin su kesesinin patlaması, rahim ağzının açılması ve sancıların düzenli aralıklarla gelmeye başlamasıdır.

Bu durum gerçekleşmesse anne adayı eve geri gönderilir yada suni sancı verilir ve doğum için beklenilir. O yüzden, bu dönemde genelde doğum sancıları 5-10 dakika aralıklarla yaklaşık 1 dakika kadar sürecek şekilde gelmeye başlamadan hastaneye gidilmemesi uygun olabilir. Fakat doktorunuz tarafından bebeğin hareketlerinin de takip edilmesi gerekir ve bu dönemde doktorunuzla iletişim halinde olunması ve onun direktiflerinin dinlenmesi uygun olur.

Nişan Gelmesi Nedir?

Hamileliğin başından itibaren Rahimde bebek için vücut salgılar hazırlamaya başlar bu salgılar rahim içinde birikir. Doğum yaklaştıkça serviks –rahim boynunun bir diğer adıdır; rahimin vajinaya açıldığı yerdir, yumuşamaya başlar. Bu yumuşamadan dolayı rahim içinde, rahim ağzını tıkayan bebeği koruyan, enfeksiyonların dışarıda kalmasını sağlayan bu sümüksü, akışkan, vajinadan akar. Bu duruma Nişan gelmesi adı verilir.

Ancak nişan 35. ayda da gelebilir doğumdan birkaç saat önce de gelebilir. Hiç gelmeyebilir de. Her kadının hamilelik süreci farklıdır. O nedenle nişan gelme zamanı konusunda net bir fikir yoktur.

Nişan gelmemesi bir sorun değildir. Rahat olabilirsiniz. Siz sancılarınızı takip edin ve düzenli aralıklarla geliyorsa, yaklaşan doğum tarihi konusunda  doktorunuza danışın.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı