DoğumGebelik

Normal Doğum ve Sezeryan Doğum Karşılaştırması

Büyük günü planlıyor ve doğum sürecini mi düşünüyorsunuz?

Hem sezaryen hem de normal doğum hakkında bir şeyler duydunuz mu? Sizin ve küçük çocuğunuz için hangi doğum seçeneğinin daha güvenli olduğu konusunda kararsız mı kaldınız? Endişelenmeyin, bu makaleyi okumak bazı şüpheleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Burada hem normal hem de sezaryen doğumun sürecinin yanı sıra artıları ve eksileri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

NORMAL DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Normal doğum en doğal doğum sürecidir. Genellikle annelerin ilk tercihi normal doğumdur. Normal doğum ile doğum yaptığınızda hastanede daha kısa süre kalırsınız. Aynı zamanda iyileşme süresi ve ayağa kalkma süresi de sezaryen doğuma göre çok daha kısadır. Bir normal doğum, herhangi bir kesi veya büyük bir yara izine neden olmaz.  Bu nedenle, doğum anında komplikasyon gelişme şansı daha azdır.

Normal doğum bebeğiniz için de pek çok avantaja sahiptir. Normal doğum için bebeğiniz ve vücudunuz doğal olarak hazırlanmaya başlayacaktır. Bebeğiniz vajinal boşluğun içinden geçerken ciğerindeki tüm amniyon sıvısı doğal olarak dışarı atılır. Bununla birlikte, normal doğumun da bazı eksileri vardır. Normal doğumda, tüm süreç vücudunuzun hazırlığına ve zamanlamasına bağlıdır. Bu nedenle doğumu planlamak mümkün değildir.  Bazı durumlarda normal doğum, doğumdan sonra cinsel problemlere de neden olabilir.

SEZARYEN DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sezaryen doğumda, doğum karın duvarında yapılan bir kesi yardımıyla gerçekleşir. Sezaryen doğum, doğumun planlanmasına olanak sağlar. Bu nedenle, bebeğinizin dünyaya ne zaman geleceğini tam olarak bilirsiniz. Buna göre plan yapabilir ve doğum için kendinizi zihinsel olarak hazırlayabilirsiniz.  Sezaryen doğum yaptığınızda, idrar kaçırma sıkıntısı normal doğumdan daha az olur.  Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, sezaryen doğumun da eksileri vardır.  Sezaryen doğum cerrahi bir işlem olduğundan daha fazla kan kaybına neden olur. Anestezi kullanımı komplikasyonların gelişme riskini arttırmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı