GebelikKadın Sağlığı

Myomlar Gebeliğe Engel midir?

Kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan myomlar pek çok kadını, özellikle de çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarını korkutmaktadır. Gebelik ve myom (miyom) arasında her zaman bir ilişki vardır ve bazı myomlar gebeliği devamını  zorlaştırabilir ya da engelleyebilir. Gebelik ve myom (miyom) konusunda aklınıza en çok takılan konuları, yazının devamında detaylıca öğrenebilirsiniz.

Myom Nedir?

Kadınlarda meydana gelen myomlar nedir ve nelere sebebiyet vermektedir? Bu soru kadınların biz hekimlere sorduğu en sık sorulardan biridir. Özellikle de hamile kalmak isteyen ancak myomları nedeni ile aklında soru işaretleri olan kadınlar gebelik ve myom (miyom) konusunda derin araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak isterler.

Kadınların rahminin kas dokusunda meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Myomlar iyi huylu tümörler dir. Meydana gelen myomlar 1-15 cm çapı arasında bir boyuta sahip olabilir. Rahmin de myom olan kadınlar  özellikle çocuk  sahibi değillerse  myomların gebeliği engeleyip engellemediğini  merak ederler. Myomu olan ve herhangi bir şikayeti olmayan bir kadın yılda bir myomunun büyüyüp büyümediğini kontrol etmek için hekimlerine muayeneye gitmelidirler. Myomları olan kadınlar ağrı ve kanama bozukluğu olursa doktor ziyaretine gitmeli ve gerekli ultrason kontrolleri  yapılmalı ve adet düzensizliği varsa  hastamız  belli bir yaşın üstünde ise gerekli olan parça alma işlemi yapılmalıdır.

Myom Çeşitleri Nelerdir?

myom çeşitleri nelerdir

Miyomlar, rahim yerleştikleri yere göre belirtiler verirler ve buna göre adlandırılırlar.

Submüköz myom

Submüköz myom, rahim iç duvarında yerleşim gösteren bir myom türüdür. Myom kanamasının en çok olduğu tür olan Submüköz myom kadında adetlerin daha ağrılı ve pıhtılı, yoğun kanamalı geçmesine neden olur. Gebelik ve myom arasındaki ilişki ele alındığında submüköz myom fetüsün anne rahmine yerleşimini bozabilen ve düşüğe ya da kısırlığa neden olan bir patolojidir.

Subseröz myom

Subseröz myom, kanamaya etki eden bir myom türü değildir. Bunun nedeni yerleşim yerinin rahim duvarının dışında olmasıdır. Bu tip myomu olan kadınların şikâyetleri sıklıkla kasık ağrısı ve sık idrara çıkma ihtiyacı duymalarıdır.

İntramural myom

İntramural myom da rahim iç tabakasında yerleşim gösteren bir miyom türüdür. Ancak daha çok rahimin orta tabakasını tutar ve rahim boşluğuna doğru büyür. Bazı kadınlarda büyüme hızlı oldukça fazladır ve dışarıdan bakılınca kadın kilolu ya da hamile sanılır.

Kadında ağrılı ve yoğun adet kanamasına ek ğeer büyüklerse idrartorbasına yaptıkları baskıya bağlı olarak sık idrara çıkma,barsaklara olan baskıya bağlı  kabızlık, aşırı kanamaya bağlı kansızlık görülür. Aşırı adet kanamalarının neden olduğu kansızlık aynı zamanda kansızlığın neden olduğu sorunları da beraberinde getirir.

Paraziter myom

Paraziter myom, adından da anlaşılacağı gibi çevre organlarla bağlantı kurabilen ve hatta bir süre sonra parazit yaptığı organa yapışarak burada büyümeye devam eden myom çeşididir.

İnterligamanter myom

Rahmi, karın boşluğunda asılı tutan bağ dokularda meydana gelen myom türüdür. Cerrahi olarak alınması en zor olan myom türü interligamanter myom türüdür.Özellikle rahimim iki yanında idrar torbasına giren üreterlerin olması asıl problemdir.

Myom Tedavisi

Milyonların çeşitlerine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Myom boyutu ve durumu tedavi şeklini belirlemektedir. Miyomların kesin tedavisi cerrahi ve uygulamalı tedaviler ile mümkündür.

Myomun ilaç tedavisi

Yeni oluşmuş, başlangıç aşamasındaki ve çapı 5 cm altındaki myomlar kanama bozukluğu yaparlarsa ilaçlarla tedavi edilir. Ama myomun ilaçla tedavisi yoktur. Sadece ameliyat sınırlarında olmaması nedeniyle kanama bozukluğu ilaçlarla tedavi edilir. Gebelik ve myom sorunu yaşayan, bu nedenle gebe kalamadığı düşünülen kadınlarda 5 cm altında olan myomların düzenli takibi gerekir. Myomda büyüme saptanırsa myoma müdahale edilmeli ve uygun tedaviden sonra gebelik oluşması beklenmelidir.

Miyom Yakma Tedavisi (Uygulamalı tedaviler)

Bu tedaviler çapı büyümüş ve kanama yapan myomlar üzerinde yapılmaktadır. Uygulamalı tedaviler de myomu besleyen damarlarda tıkanma işlemleri ya da myomun bulunduğu rahim duvarında yakma işlemleri yapılmaktadır.

Gebelik ve myom (miyom) sorunundan dolayı çocuk sahibi olamadığı tespit edilen hastalarda öncelik genelde ilaçla miyom tedavisidir. Ancak her kadında ilaçla myom tedavisi sonucunda istenen iyileşme görülemez. Bunun nedeni ilaçla myom tedavisinin asılında miyomu değil miyomun neden olduğu kanamanın tedavisinde işe yaramasıdır.

Bu durumda miyomu besleyen damara yapay olarak tıkama işlemi uygulanır. Bu sayede miyom içine kan akışı kesilir ve kısa sürede myomların kendiliğinden ortadan kalkması beklenir. Miyom yakma tedavisinde de yine myomun tutunduğu rahim duvarı yakma işlemi ile tahrip edilerek myom ya da myomların düşmesi sağlanır.

Myom Ameliyatı (Cerrahi müdahale)

İlaçla ya da uygulamalı tedaviler ile müdahale edilemeyen ve çapı oldukça büyümüş myomlara cerrahi işlemler yapılmaktadır. Ameliyat ile myomlar rahimden alınmaktadır. Miyom ameliyatı sonrasında miyom belirtileri ortadan kalkar ve miyomdan dolayı hamile kalamayan, gebelik ve myom (miyom) sorunu yaşayan hastaların ameliyat sonrası ek bir tedaviye gerek kalmadan hamile kalması kolaylaşır.

Myomları temizlenen rahim de bir sıkıntı durumu oluşmaz. Çoğunlukla yeniden çıkma seneler sonra oluşur.

Myom varken hamile kalınır mı?

Myomun rahimde oluştuğu yere göre bu durum değişkenlik göstermektedir. Myomlar gebeliğe engel midir diye sorular sormaya başlamışsanız, evet bazı myomlar hamile kalmayı engellemektedir. Özellikle rahim boşluğu içinde olan myomlar gebeliği engellerler. Rahim duvarı içinde olanlar ise çoğunlukla düşüğe neden olurlar. Fakat küçük boyutlarda ve zararsız olan myomlar ise hamile kalmayı engellemeyebilir. Genel olarak bakıldığında ise myomların hamilelik üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Miyomu olup hamile olanlar

Miyom hamile kalmaya engel olabilen bir hastalıktır ancak miyomu olup da hamile kalan kadın sayısı da oldukça fazladır. Ancak hamilelikte miyom büyümesi bazı durumlarda sorunlara neden olur. Bu sorunların başında miyomların gebelik kanalı tıkaması sorunu gelir ki bu durumda anne adayının normal doğum yapma şansı ortadan kalkar.

Gebelikte miyom oluşmuş ise ya da var olan miyomlar büyüyüp doğum kanalını tıkamışsa sezaryen doğum en doğru karardır. Sezaryen ameliyatı esnasında miyom alınması da kadına, doğum esnasında tedavi imkanı sunar ve doğumdan sonra miyom şikayetleri de ortadan kalkmış olur.

Sezaryende miyomu alınanlar ameliyat sonrasında miyomun neden olduğu sorunların ortadan kalkması ile birlikte rahat bir nefes alırlar.

Ancak bilinmesi gerekir ki her miyom hamilikte büyüme göstermez ve hamilelikten etkilenmez. Bunu orana vuracak olursak hamilelik öncesinde miyomu olan anne adaylarının %5 gebelikte miyomdan kaynaklı sorunlar yaşamazlar. Ancak miyomların boyutları büyükse hamilelikte riskli durumlara yol açabilmektedir. Gebelik ve myom (miyom) arasındaki ilişkiden kaynaklı sorunlar myom sorunu olan hamileliklerin daha sık takip edilmesini gerektir. Çünkü gebelik ve myom (miyom) aynı anda rahim içinde geçimsiz davranabilir ve miyom düşük başta olmak üzere birçok soruna davetiye çıkartabilir.

Gebelik ve myom (miyom) hamile kadının erken doğum tehdidi altında olmasına yol açan bir anomalidir. Özellikle gebelik erken dönemde ise kanamaya, plasentanın yani gebelik kesesinin rahim içinde olması gerekenden farklı şekilde yerleşmesine, plasentanın fetüsten erken ayrılması ya da doğumdan sonra plasentanın ayrılamaması, suyun erken gelmesi gibi gebelik anomalilerine neden olur. Gebelik ve myom (miyom) öyküsü olan kadınların %30’unda hamilelikte miyomlarda büyüme görülür ve bu genelde hamileliğin ilk 10 haftası içerisindeki dönemde meydana gelir.

Myom Ameliyatı Sonrası Hamilelik Olur mu?

Myom tedavisi olduktan sonra anne olmak isteyen kadınlar myom gebeliğe engel midir diye düşünmekte ve ameliyat olmadan önce bilgi edinmek istemektedir. Myom ameliyatlarında iki farklı yol izlenir.

  • Rahim alınmadan rahim üzerinde çıkan myomlar temizlenir. Bu tarz bir ameliyattan sonra yaklaşık altı ay bekleme süresinden sonra tekrar hamilelik durumu söz konusu olmaktadır.
  • Özellikle kısa zamanda büyümüş olan ve kanama bozukluğu olan myomlarda hastamızın çocuğu var ve yaşı büyükse myom yerine rahim alma işlemi yapılabilir.

 

Miyom tedavisi konusu için tıklayınız.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı