Kadın Sağlığı

Miyom Tedavisi ve Merak Ettikleriniz

Daha çok rahim dokusunda oluşan iyi huylu urların genel adı olan miyom neredeyse her üç kadından birinde görülmektedir. Bu kadar sık görülen bir hastalık olmasının nedeniyse östrojen hormonunda saklıdır.

Miyom Tedavisinde Geç Kalmak Kısırlık Sebebi

Miyom Tedavisi
Miyom Tedavisi

Gebelik ve büyüme çağında kat ve kat artan östrojen hormonu miyomların büyümesine, sayılarının artmasına neden olmaktadır. Çoğu miyom türü kendiliğinden küçülüp yok olurken bazı miyomlar kısırlığa kadar gidebilmektedir. Bu nedenle miyomun teşhisi ve tedavisinin alanında uzman doktorlar tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

Her Miyom Türü Belirti Vermiyor

Miyom bayanlarda çok sık görülmesine rağmen belirti veren türlerinin sayısı oldukça azdır. Bu nedenle teşhis koyulabilmesi güçleşmektedir. Düzenli bir şekilde jinekolojik muayeneye giden bayanlarda tesadüfî olarak bu hastalık belirlenmektedir. Belirlendikten sonra eğer kendiliğinden geçmeyecek türde bir ursa acil tedavi sürecine geçilmektedir. Ciddi sorunlara neden olmaması açısından miyomun teşhisi kadar, belirti vermeyen türlerin tespiti ve diğer olası jinekolojik hastalıkların belirlenmesi için işinin uzmanı kadın doğum doktorlarına düzenli muayene olmanız önem taşımaktadır.

Rahim Ağzındaki Miyom Kısırlık Yapıyor

Miyomun tehlikeli olup olmadığını bulunduğu yer ve türü belirlemektedir. Kanamaya neden olan türleri ciddi rahatsızlıklara neden olurken, mesaneye baskı yapan urlar böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Aynı şekilde miyomun rahim ağzında ya da tüplere yakın yerde bulunması ve tedavide geç kalınması kısırlıkla sonuçlanabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu durumu destekler şekilde kısırlıkların bir kısmının miyomdan meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Kısırlığın nedeni rahim ağzı ya da tüplere yerleşip o kısmı kapatan urların cinsel birleşme sonrasında sperm ve yumurtanın birleşmesini dolayısıyla da döllenmeyi engellemesidir. Yine yapılan araştırmalar bazı düşüklerin sebebi olarak miyomları göstermektedir.

Miyom Kansere Dönüşür Mü?

Kadın doğum uzmanlarının en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de miyomun kansere dönüşüp dönüşmeyeceğidir. İyi huylu urlar olan miyomların çok düşük ihtimal de olsa kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Ancak bu oran sadece 1000 kişide 2 kişi kadardır. Kanserden çok asıl tehlikeli komplikasyonlar kanama nedeniyle kansızlık, kısırlık, gebelik döneminde fetusa zarar verdiği için düşük tehlikesi, aniden aşırı büyüme olursa rahim dokusuna zarar vermesi şeklinde sıralanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı