Kadın SağlığıOnkoloji

Meme Kanserinde Doğru Bilinen 5 Yanlış

Göğüs Kanseri
Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlar için ortak bir  endişedir ancak yanlış bilgiler olduğu da görülmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserine dair ortak yanılgılar vardır. Oysa meme kanseriyle ilgili tanı, tedavi ve önleme ile ilgili gerçekleri bilmek önemlidir. Bu nedenle meme kanseriyle alakalı doğru bilinen yanlışları derledik.

Mamografi Artık Gerekli değildir

Mamografi her kadın için hala gerekli bir görüntüleme sistemidir. Erken teşhis, tüm yaş gruplarında daha az zararlı tedavi ve hayatta kalma oranını artırır. Bu da mamografi gibi görüntüleme yöntemleriyle ortaya çıkarılabilir. Düzenli mamografi muayenesinde erken teşhis şansı çok yüksektir. Yıllık tarama mamografileri 40 yaşından sonra her sene mutlaka yapılmalıdır.

Elle Göğüs Muayenesi Geçmişte Kaldı

Kendi kendini elle muayene çok önemlidir. Teknoloji gelişmiş olsa ve artık meme başındaki herhangi bir değişiklik elle muayene olmadan gözle görülse bile mutlaka adet döngülerinden bir hafta sonra kişinin kendi göğüslerini elle muayene etmesi gerekmektedir.

Göğsümde Bir şeyler hissediyorum ancak Yakın Zamanda Mamografi Çektirdim  Eminim Sorun Yoktur

Mamografilerin mükemmel olmadığını anlamak önemlidir. Kadınların %15 kadarı sahte negatif mamografiye sahiptir. Bu da mamografi sonuçları normal olsa bile kanserin mevcut olabileceğinin göstergesidir.

Yıllık Mamografiye Değil MR’a Gerek Var

Göğüs MR taraması meme kanseri erken teşhisi için daha duyarlıdır. Ancak herkes için değildir ve tarama kesinlikle mamografinin yerini almaz. Bir mamografi, kanserin en erken işareti olan mikro-kalsifikasyonları belirleyen tek görüntüleme tekniğidir.

Bütün Kadınlar, En Agresif Meme Kanseri Tedavisinden Geçmelidir

Meme kanseri geniş bir hastalık yelpazesini temsil eder, bu nedenle birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Kişiselleştirilmiş bakımla, genellikle mastektomiden veya kemoterapiden kurtulmak mümkündür.

Daha fazla bilgi için onkoloji sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı