Medikal El ve Ayak Bakımı (PODOLOJİ)

podoloji

Medikal El ve Ayak Bakımı (PODOLOJİ)

Tüm ayak bakım işlemlerinin toplandığı alanı medikal el ve ayak bakımı yani, podoloji ismi verilmektedir. Ayak bakım işlemleri her mevsimde önemli ve gerekli olsa da özellikle yaz mevsiminde daha fazla ihtiyaç duyulan işlemler arasındadır.

Gerek mantar, gerek nasır oluşumu durumunda gerekse rutin bakımların sağlanması için el ve ayak bakımlarının düzenli olarak yaptırılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı işlemleri içerisinde uygulanan işlemler şu şekildedir:

[dt_vc_list dividers=”false”]

  • Deforme olmuş tırnakların bakımı
  • Mantarlı yapıdaki tırnakların bakımı
  • Hamilelik sürecinde olan hastaların ayak bakım işlemleri
  • Batık tırnak bakımı işlemleri

[/dt_vc_list]

[dt_vc_list dividers=”false”]

  • Çatlak topuk bakımları
  • Yürüme bozukluğunun giderilmesi
  • Nasır bakım ve tedavisi
  • Gerekliyse ortez ve protez uygulamaları

[/dt_vc_list]

Birçok kategori ve alt başlığı ayrılabilecek el ve ayak bakımı işlemleri ayak sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

[dt_fancy_title title=”Medikal El ve Ayak Bakımı Neden Önemli?” title_size=”h2″ title_color=”accent” separator_color=”accent”]

El ve ayaklarımız en çok kullandığımız organlarımız olmakla beraber aslında en çok ihmal ettiğimiz organlarımız arasındadır. Vücudun genel sağlığını etkileyen el ve ayak sağlığı ihmal edildiğinde büyük problemlere yol açabilmektedir. Medikal ayak bakımı işlemlerinde klasik manikür ve pedikür işlemlerinde bulunan kesici aletler olmadan tıbbi cihazlar aracılığıyla uygulamalar yapılmaktadır.

Yapılan tüm uygulamalar ağrısız da acısız olduğu için daha fazla tercih edilen yöntemler arasındadır.

Vücudun en çok yıpranan bölümü ve tüm ağırlığı taşıyan bölümü olan ayakların medikal bakıma ayda bir kere ihtiyaç duyması oldukça doğal bir tepkime olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özen gösterilmeyen el ve ayaklar görünenin dışında görünmeyen hastalıklara ve sıkıntılara da davetiye çıkarabilir.

Yürüme bozukluğunun farkında olmayan bireyler durumu sadece nasır oluşumu olarak algılasa da mevcut yürüme bozukluğunun düzeltilmemesi romatizmal ağrılara maruz kalınmasına sebebiyet verebilir.

Tırnak kesimi gibi basit görünen bir işlemin doğru yapılmaması batık tırnak problemlerin ortaya çıkmasına neden olurken bireye acı ve ağrı yaşatmaktadır.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında el ve ayak bakımları düzenli olarak yaptırmak lüksten çok ihtiyaç olarak değerlendirilmelidir.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı