Estetik

Masaj Teknikleri ve Yararları

Masaj Teknikleri ve Yararları
Masaj Teknikleri ve Yararları

Masaj kan dolaşımını arttırması nedeniyle vücudun kendine gelmesini sağlar. Aynı zamanda esnekliğe neden olduğu için kasların açılmasına neden olarak kişiyi rahatlatır. Çoğu zaman bazı durumlarda kaslar katılaşmakta ve ağrıya neden olmaktadır. Bu çok fazla masa başında oturmaktan, yanlış duruş bozukluklarından ve kasların susuz kalmasından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda doğru yapılan  uygulama vücudu rahatlatacak ve kasların yeniden yumuşamasını sağlayacaktır.

İlk olarak Çin toplumunda ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise Yunan toplumunda görülerek ilerleyen yüzyıllarda ise Avrupa’ya ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Masaj kelimesi Yunancada yoğurma anlamına gelir. Arapçada ise hafif bastırma anlamına gelen “massein” şeklinde geçer. Tarihin en eski dönemlerinde, birçok uygarlık binlerce yıl, fiziksel, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları gidermek amacıyla çok değişik tarzlarda masajlar uygulamışlardır. Günümüzün hızlı temposunda çoğu zaman unuttuğumuz bu şifalı dokunuş, aslında güçlü bir iyileştiricidir.

MASAJ FAYDALARI

1- Stres hormonlarını azaltır.( Ayrıca hamilelik sürecinde yaşayabileceğiniz stres için yüzmenin faydaları için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Hamilelik sürecinde Yüzmenin Faydaları)
2- Depresyonu yatıştırır.
3- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
4- Ağrıları azaltmaya yardıma olur.

Masaj birden fazla teknikle uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Aromaterapi: Aromaterapi bitki özlerinden elde edilen yağların masaj sırasında kullanılması anlamına gelmektedir. yüzyıllar öncesine dayanan bir teknik olan aromaterapi masajı tedavi ve gençleştirici etkiye dayalı olarak kullanılabilmektedir.

Spor Masajı: Sporculara atletik performans öncesinde veya sonrasında uygulanan bu masajda amaç yorgunluğu, şişkinlikleri gidermek ve esnekliği arttırarak en iyi performansın verilmesinin sağlanmasıdır.

İsveç Masajı: Kökeni eski olan İsveç masajı ilk modern masaj tekniğidir. İsveç masajı vücudun en geniş organı olan cilde uygulanmakta ve vücudun tümüne fayda sağlamaktadır.

Thai Masajı: Buda zamanından beri yapılan Thai masajı yumuşak baskılarla yapılmaktadır. Belli noktalara başparmaklar veya ayaklarla uygulanan Thai masajı, vücudun enerji akımını canlandırmakta ve esnemesini sağlamaktadır. Thai masajı stresi azaltmakta, iç organları uyarmakta ve vücudun enerji, sistemini dengelemektedir.

Anti Stres Masajı: Vücuttaki kas ve dokuların gevşeyerek rahatlaması temeline dayanan anti stres masajı, yumuşak hareketlerle ve tüm vücuda yapılmaktadır.

Refleksoloji Masajı: Vücuttaki tüm organların sinir uçlarının bulunduğu ayaklara yapılan refleksoloji masajı hem rahatlamak hem de tedavi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Kişinin kendisini her anlamda iyi hissetmesini sağlayan bu masaj vücuttaki sorunların tedavi edilmesi ile sonuçlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı