DoğumGebelikGebelik ve Gebelik Takibi Kitabı

Lohusalık

Lohusalık (Puerperium) bebeğin eşinin doğumu ile rahmin normal gebelik öncesi döneme geçişi arasındaki ve rahmin küçülmesinin gözlenmesi, lohusalık akıntısının tetkik ve takibi, nabız ve ateşin kontrolü, idrar çıkışı, defekasyon, memelerin bakımı, beslenme, lohusalık jimnastiği, istirahat, cinsel ilişki, pişik durumu gibi birçok olayın takip edilmesi gereken önemli bir dönemdir. Bu yukarıda saydığımız şıklardaki sizi aşan bir olayda hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu dönem ortalama 6-8 hafta kadar sürer. Kadın doğum hekiminiz bu dönemde gelişebilecek komplikasyonlar, oluşabilecek semptomlarla emzirme, yeni doğan bakımı gibi konularda bilgi vermenin dışında 6. haftaya tekabül eden bir dönemde doğum sonrası muayene planlayarak o dönemde süt gelişi, rahmin normal büyüklüğüne ulaşıp ulaşmadığı ve sonunda aile planlaması konusunda danışmanlık verme ve size uygun bir yöntemi seçmek konusunda planlama yapması gerekecektir.

Lohusalık

 

Lohusalık döneminde gözlenen başlıca sorunlar:

  • Kanama ve hematom gelişmesi
  • Bebek eşinin yapışma alanında başlayan ve rahmine içini alabilen enfenksiyon
  • Bebek eşinin yerinden ayrılması
  • Epizomotomi dikişinin açılması
  • Meme iltihabı
  • Sütün gelmemesi veya az gelmesi
  • Emboli oluşması

Lohusalıkta özellikle hijyeninize çok dikkat etmeli, cinsel ilişkiye doğum sonrası hekiminiz tarafından planlanan bu dönemin sona erdiği dönemde yapılan kontrol muayenesinde herhangi bir patolojik durum tespit edilmezse başlanmalıdır.

Özellikle aile planlaması konusunda yöntem seçimini unutmamalı ve süt verme sırasında gebelik oluşma ihtimali çok yüksek değildir. Ek besinlere başlama 4. Aydan itibaren süt vermenin koruma ihtimali son derece azalmaktadır, bu yüzen aile planlaması konusunda yöntem bu kontrol muayenesinde seçmek uygun bir karardır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı