Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Leke tedavisi, ciltte lekeler çok çeşitli nedenlerden oluşabilmektedir. Lekeler doğuştan olabildiği gibi daha sonrada oluşabilir. Lekeler vücudun çeşitli bölgelerinde kalıtımsal nedenler yada tetikleyici faktörlerin etkisiyle kahverengimsi melanin pigment yani renk maddesinin birikimi olarak ortaya çıkar.

Pigment, insan gözünde ve nesnelerin genellikle dış yüzeylerinde bulunarak renklerin oluşmasını sağlayan özel moleküldür. Pigment moleküllerinin harekete geçmesi için belirli bir enerji gereklidir. Renklerin oluşmasındaki diğer tüm aşamalarda olduğu gibi, pigmentlerle ışık arasında da ilişki vardır.

Leke tedavisinde, teşhis ve tanının doğru yapılması ve en doğru tedavinin seçilmesi ve uygulanması önemlidir. Bu sebepten, doğru uzman hekimlerden görüş alınması gerekir.

[dt_fancy_title title=”Leke nedenleri nelerdir?” title_size=”h4″ title_color=”custom” separator_style=”disabled” custom_title_color=”#e54560″]

Cildin yüzeysel kısmında ya da derin tabakasında melanin pigmentinin birikmesi sonucu leke oluşabilmektedir gerçekte cilt lekelerinin oldukça farklı nedenleri olabilir:

  • Uzun süre güneş ışığı altında kalma sonucu,
  • Örneğin gebelik ve benzeri nedenlerden hormonal değişimler sonucu (gebelik, doğum kontrol hapı veya hormon içeren spiral kullanımı, tiroid hastalıkları gibi)
  • Tedavi amaçlı kortizon ve benzeri ilaç kullanımı sonucu,
  • Doğuştan veya çocukluk döneminde oluşan nedeni bilinmeyen lekeler,
  • Kalıtımsal nedenler sonucu
  • Sivilce ve Akne sonucu
  • Yaşlanma sonucu
  • Ben ve çiller
  • Deriye uygulanan zorlayıcı etkenler sonucu (kese, ağda, zorlayıcı peeling gibi)

gibi sebepleri bulunabilir. Cilt lekerinin bazıları önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle uzman dermatoloji uzmanları tarafından takip edilmeleri gerekir. Bazı lekeler ise kozmetik endişeler dışında herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar.

[dt_fancy_title title=”Leke Tedavisi Uygulamalarımız” title_size=”h4″ title_color=”custom” separator_style=”disabled” custom_title_color=”#e54560″]

Leke tedavisinde kişisel farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Leke tedavisi pek çok yöntemle uygulanabilmektedir. Başlıca tedavi seçeneklerimiz:

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı