Leke Mezoterapisi

Leke Mezoterapisi

Mezoterapi ile leke tedavisinde leke giderici maddeler doğrudan lekenin bulunduğu cily altına enjecte edilir. İşlem sırasında,cilt yenileyen maddeler ilgili bölgeyi yenileyerek lekenin açılmasını sağlar.

Leke tedavisinde lazer ve diğer yöntemlerle bir arada mezoterapi uygulamak leke tedavisinin etkinliğini artırmaktadır.

Leke mezoterapisi ile yapılan tedavilerde en çok C vitamini, glutatyon, somon, hyaluronik asit, alfa lipoik asit, transexamik asit, arbutin, multivitaminler kullanılır.

Yüze uygulanması durumunda, leke mezoterapisi, 1-2 hafta aralıklarla ortalama 4-6 seans uygulanır.

PRP Cilt Leke Tedavisi

PRP yani Platelet Rich Plazma (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit (platelet) kanın temel hücrelerindendir. Pıhtılaşma sağlamasının yanı sıra onarım ve iyileşme sürecine olan katkısı nedeniyle PRP pek çok tedavide kullanılmaktadır. Uygulamanın amacı hasar gören dokuların hızlı ve güçlü bir şekilde onarımını sağlamaktır. PRP medikal bir uygulamadır. Uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

PRP, kanı santrifüje ettikten sonra pıhtılaştırılması ve sert bir jel haline dönüşmesi ile elde edilir. Doktor hastasını muayene ettikten sonra içinde özel bir jel bulunan küçük tüplerin içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi uygular. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır: yani her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır, böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir sıvı elde edilir ve bu sıvı PRP olarak adlandırılır.

Yaşlanma ile birlikte, fiziksel değişikliklerin de etkisi ile ciltte değişiklikler meydana gelir. Bunlar ciltte yaralanma benzeri etkiler bırakır. Bu bakımdan cilt gençleştirme ve yaralanma tedavileri benzerlik gösterir. PRP işleminde kişiden alınan kanın platelet açısından zengin olan kısmı ayrıştırılarak tedavi bölgesine enjekte edilir. Bu şekilde büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilerek cilt yenilenir.

PRP ile hücre yenileme tedavisinin etkili olduğu pek çok durum mevcuttur. Ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya bağlı oluşan deri kırışıklıklarının düzeltilmesi, çöküklerin giderilmesi, ciltteki esneklik ve parlaklığın geri kazanılması amaçlı, derinin zarar gördüğü yara ve çatlak gibi durumlarda iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla kullanıldığı gibi, tek başına saç tedavilerinde de yaygın olarak kullanılır.

PRP bir kök hücre tedavisi değildir. Fakat, trombositlerin içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine fibroblast üretme mesajını ileten birer uyarandır. Fibroblastlar da kolajen ve elastin üretmek için anahtar niteliğindeki yapılardır. Dolayısıyla PRP bütün bu süreci başlatan trombosit sayısını çoğaltarak dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır.

PRP sonucunda, cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur.

Mezoterapi ile uygulanan PRP genelde ikişer haftalık aralarla 3-4 seans yapılmaktadır. Yaklaşık uzun bir süre (8-10 ay) ara verdikten sonra 3-4 seanslık bir kür daha yapılmaktadır.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı