Leep

Leep

LEEP

Leep uygulaması rahim ağzında bulunan ve kanser gibi kötü huylu hastalıklara dönüşme riski bulunan lezyonların tedavisinde kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Leep olarak kısaca söylenilen Loop Electrosurgical Excision Procedure, rahim ağzında bulunan dokuların halka şeklinde bir tel kullanılarak elektrocerrahi yöntemi ile çıkartılması olarak tanımlanabilir.

Leep işlemi esnasında kullanılan alet; ucuna halka şeklinde bir tel yerleştirilmiş olan ve elektrik enerjisi kullanarak çalışan basit bir cerrahi cihazdır.

Smear testi sonrasında anomaliler görülen hastalarda sorunlu bölgenin çıkartılması için kullanılan bu yöntem ile problemli dokular alınırken geride kalan kısım tele verilen elektrik enerjisi ile yakılarak yara kapatılır ve kanama durdurulur. Leep yöntemi ile sorunlu dokular kolaylıkla ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır.

Leep tekniğinin en önemli avantajlarından birisi teşhis ve tedavinin aynı anda yapılabiliyor olmasıdır. Leep işleminde dokular tahrip edilmeden çıkartıldığı için bu dokular patolojik olarak incelenerek tanı konulması da kolaylaşmaktadır.

Leep Nasıl Yapılır?

Leep işlemi öncesinde hastanın ön hazırlığa ihtiyacı yoktur. Lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılan işlemin süresi girilecek derinliğe bağlı olarak 5 ile 10 dakika arasında değişebilir. Hasta uygulama esnasında acı veya ağrı hissetmez ve işlem sonrasında hastanede yatması gerekmez. Sadece genel anestezi uygulanan hastaların uyanmaları için 1 veya 2 saat beklemek gerekebilir.

Hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve vajinaya spekulum adı verilen alet yerleştirilirek rahim ağzı görülebilir hale getirilir. Kaleme benzeyen ve ucunda halka şeklinde tel olan elektrikli alet yardımı ile rahim ağzından dokular çıkartılır. Bu alette kullanılan ve ucundaki tele verilen elektrik hem alınacak dokuların kesilmesini hem de kalan dokuların yakılarak kanamanın durmasını sağlar. Rahim ağzından alınan parça ise patolojik incelemeye gönderilir.

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Leep uygulaması sonrasında genel olarak problem yaşanmaz ancak hasta adet sancısı benzeri kramplar yaşayabilir. Miktarı değişebilen ve koyu renkli akıntılar oluşabilir.

Leep uygulaması sonrasında ayakta duş almak gereklidir ve enfeksiyon kapmamak için deniz, havuz gibi yerlere girilmemelidir. Ayrıca uygulamadan sonra 3 veya 6 hafta sonrasına kadar cinsel ilişki kurulmamalı ve tampon kullanılmamalıdır.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı