Kürtaj

Kürtajın Erkekler Üzerindeki Etkileri

Birçok kişi kürtajın yalnızca bir “kadın meselesi” olduğunu düşünüyor. Ancak bu durum erkekleri de ilgilendirmektedir. Aynı zamanda erkekler de kürtajdan en az kadınlar kadar etkilenebilirler.

Yapılan araştırmalara göre kürtaja giden tüm kadınların yaklaşık yarısına bir erkek eşi eşlik ediyor. Kürtajla ilgili erkek deneyimi, kürtajı yapan kişiler ve araştırmacılar tarafından uzun süre gözardı edilmiştir. Ancak bu konuda erkeklerin de söz hakkı olduğu gibi, kürtajdan erkekler de etkilenmekte, bazıları bunu belli edemese bile çoğu hem doğması muhtemel olan ancak alınacak olan çocukları hem de eşleri için endişelenirler. Aynı zamanda kürtajın ardından erkeklerin eşlerinde meydana gelen psikolojik değişiklikler de erkekleri korkutmakta ve kendilerini ne yapacağını bilmez bir durumda görmelerine neden olmaktadır.

Her ne kadar erkekler kürtaj kararında yasal haklara sahip değillerse de çoğu kez hamilelik konusunda güçlü hislere sahiptirler ve çoğu durumda gebeliğin sona erdirilip verilmeyeceğine eşleriyle beraber karar verirler. Bu nedenle kürtaj ile çocuğu kaybeden erkekler bir takım psikolojik sonuçların üstesinden gelmek zorunda kalabilmektedir. Kürtajın erkekler üzerindeki etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Çaresizlik: Erkekler çoğunlukla eşlerini kürtaja karşı durdurmaya karar verdiklerinde müdahale etmek için güçsüz hissederler.

Üzüntü: Kürtaj, pek çok erkeğe çocuğun kaybı ve babalık kaybı konusunda yoğun bir üzüntü yaşatır.

Suçluluk: Birçok erkek bu konuda kendini suçlu hisseder.

Duygusal zorluklar: Kürtajdan etkilenen erkekler bir takım duygusal etkilere maruz kalırlar. Eşlerine sevgilerini ifade etmekte zorlanabilir, kürtaj sonrasında endişeleri artar ve depresyona girebilirler.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı