KÜRTAJ

Kürtaj neden hastanede yapılmalıdır?

Kürtaj İşlemi cerrahi bir müdahale olarak küçük bir operasyondur. Ama kürtaj, her cerrahi müdahale gibi risk taşır ve steril bir ortam gerektirir. Bu nedenle kürtaj hastane koşullarında yapılması gerekir.

Muayenehane koşullarında ve hastane dışında kürtaj işlemi yapılması uygun değildir. Hastane dışında kürtaj yapılması durumunda aşağıdaki konularda sizleri uyarıyorum. Muayenehanede kürtaj işlemi yapılırsa;

 • Kan grubu tespiti (mutlak gerekli)
 • Kan sayımı ve
 • Olası bir pıhtılaşma bozukluğunuzu gösteren kan testleri nasıl yapılacaktır
 • Muayenehane ortamında kürtaj için anestezi yapıldığında problem oluşması durumuna karşı ne gibi tedbirler alınmıştır.
 • Kürtaj sonrası, takip eden gece veya daha sonraki günlerde problem çıkarsa muayenehane kapalı ve bir hastaneye gitmek zorunda kaldığınızda ne yapacaksınız.

Bu prensipler doğrultusunda Dr. Tuğrul Abacıoğlu, sadece laboratuvar ve anestezi açısından tüm imkânların var olduğu, hastane koşullarında kürtaj yapmaktadır.

hands-showing-a-pregnancy-test_1218-371(1)

Kürtaj, bir başka deyimle, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Gebeliğin kadının sosyal yaşantısında sorunlara yol açtığında düşünülmelidir. Gebelik oluştuktan sonra toplumda düşük ilacı ve iğne olarak bilinen uygulamalar zaman kaybına yol açabilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde, örneğin ABD’de bir çok eyalette, Avrupa pek çok ülkesinde vardır ama birtakım yasalar ile düzenlemeler yapılmış ve sınırlandırılmalar getirilmiş ve yasal bir tanımlama yapılmıştır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Günümüzde, yaygın olarak kürtaj işlemi vakum aspirasyon küretaj adı verilen vakum yöntemi ile yapılır. Kurşun kalemden daha ince olan plastik enjektör (tek kullanımlık şırınga) ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde embriyo vakum ile emilerek çekilir ve gebelik sonlandırılır.

Kürtaj ne zaman yapılır?

Ülkemizde, kanunen onuncu haftaya kadar yapılabilir. Bunun için kadın evli ise eş onayı, bekar ise 18 yaş sınırı aranır. Özellikle on haftalık sınır kadın bedenini korumak için alınmıştır. Çünkü hamilelik ilerledikçe işlemlerin getirdiği riskler artabilmektedir.

Kadınların, işlem konusunda, eşleri ile beraber karar vermeleri önerilir. İşlem öncesinde kadına karar verme konusunda bir süreç tanınmalıdır bunun bir hafta arayla çeşitli konuşmalar yapılarak bu konuda ki detaylar kendisi ile paylaşılır ve kadının karar vermesinde yardımcı olunur.

Kürtaj Öncesi

Kürtajın yapılacağı merkeze mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla veya eşinizle geliniz.

 • İşlemden 5 saat öncesinden ağızdan bir şey almayınız. Buna su da dahildir.
 • Etraflı bir sorgulama sonrası tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır.
 • Kaç haftalık gebelik olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.

Kürtaj işlemi hakkında

Genelde en uygun zaman aralığı hamileliğin 5 ve 7 haftaları arası olup gebelik ilerledikçe işlem zorlaşır. Tüm işlemler, genel anestezi, yada lokal anestezi yani rahim ağzı uyuşturularak yapılabilir. Ancak işlem öncesinde her kadına kan sayımı, kan grubu, pıhtılaşma gibi testler yapılmalıdır. İşlem yapılacak hastada genital bir enfeksiyon durumu araştırılmalı, ihtiyaç duyulduğunda antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. En önemlisi, işlemin anestezi hekiminin eşliğinde hastanede yapılmasıdır.

Operasyon yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte ve hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Bir gebeliği güvenli ve yasal olarak sonlandırabilmek, kadını yasadışı ve evde yapılan yöntemlerden uzak tutarak sağlığını koruma altına almaktır.

1-) Vip Servis
VIP servis istediğiniz takdirde ekibimiz sizi bulunduğunuz yerden alır, kliniğe getirir.

2-) Gizlilik
Kayıt işleminiz tamamlanır. (bilgileriniz gizli tutulur)

3-) Uzman Ekip
Uzman hekimlerimiz tarafından dört boyutlu ultrason eşliğinde tam bir muayene yapılır ve gebelik olup olmadığı bakılır.

4-) Danışmanlık
Aile planlaması konusunda danışmanlığınız verilir. (korunma yöntemleri anlatılır)

5-) Başvuru Süreci
Sonra onay formunuz ve broşürünüz verilir.

6-) Anestezi
Anestezistimiz ile görüşme sağlanır.

7-) Kürtaj İşlem Sonrası
Dinlenme sonrasında hekiminiz neler yapılacağı konusunda bilgilendirir.

8- ) Kürtaj İşlem Süreci
İşleminiz gerçekleşir

9-) Taburcu Olun
Taburcu işlemleriniz yapılır.

Kürtaj Riskleri

Basit bir tıbbi işlem olmasına rağmen, zaman zaman türlü nedenlerden çeşitli problemlerle karşılaşılabilir. Bunların başlıcaları aşağıda verilmiştir.

 • Rahim delinmesi ( Perforasyon )
 • Rahmin ağzında yırtık oluşması
 • Enfeksiyon
 • Gebeliğin devam etmesi
 • Rahim İçi Kan Birikmesi ( Hematometra )
 • Kürtajın Yapılamaması
 • Parça kalması ( Rest Placenta)
 • Yapışıklık olması (Ashermann Sendromu )

Kürtaj Sırasında

Muayenehanelerde ve ameliyathanesi olmayan kliniklerde genel anestezi yapmak doğru değildir. Genel Anestezi hastane koşullarında yapılmalıdır.

Kürtaj Sonrası

Eğer işlem sırasında genel anestezi oldu iseniz biraz başınız dönecektir. Hafif bulantılar, hafif karın ağrıları beklenen işaretlerdir. Tamamen kendinize gelinceye kadar olası komplikasyonlar açısından mutlaka başınızda birinizin olması gerekmektedir.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları da her yıl çeşitli faktörlere bağlı değişim göstermektedir. Gebelik haftasına göre de değişmektedir. Hekimlerin, klinik ve hastanelerin rekabet kurumunun kuralları gereği fiyat bildirmesi önlenmiştir. Bu konuda kurallara uymayanlara çok ciddi cezalar uygulanır.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Diğer sorularınız için lütfen aşağıdaki butona basıp arayınız.