Kürtaj

Kürtaj teknikleri

Dilatasyon ve Küretaj: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir. Dilatasyon sonrası vakum ya da karman kanülü de kullanılmaktadır.


 Higroskopik Dilatatörler

Rahmin ağzına yerleştirilerek yavaşça genleşip rahim ağzının açılmasını sağlayan bur aletler rahim ağzının mekanik dilatasyonunundan farklı olarak daha az travmaya yol açarlar. Laminaria denilen bu araçlar Laminaria L Ligitata denilen bitkinin kökleri kurutularak yapılır Sonra steril hale getirilerek rahim ağzının genişletmekte kullanılır. Ayrıca sentetik higroskopik dilatatörler yapılmıştır. Dilipan ve Lamicel etkili olarak kullanılmaktadır.

Karman Kanülü ile aspirasyon

Karman kanülü denilen biraz büyükçe bir plastik enjektörü andıran bu alet negatif basınç ile gebelik mahsulünün emilmesini sağlar. Günümüzde genellikle karman kanülü ya da vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır. Bu sistemin uçları plastik olup kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmaması şiddetle önerilmektedir. Zaman zaman içinde renkli bir sıvının bulunduğu kavanozların içinden alınarak kullanılan kanüllerle kürtaj yapıldığında AİDS Hepatit gibi hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Mutlaka hekiminize karman kanülü ucu olarak kullanılan plastik kanüllerin ilk defa sizin için kullanılıp kullanılmadığını sorunuz.

Vakum Aspirasyonu

Elektrikli Vakum Ekstraktör denilen aletin ucuna takılan plastik kanüllerle yapılan kürtaj işlemidir. Karman Kanülü gibi negatif basınçla işlem görmektedir. Sadece ondan farkı elektrikli olmasıdır. Yapılan çalışmalarda vakum aspiasyonu ile yapılan gebelik sonlandırılmasında devam eden gebelik oranı % 0.24,içeride parça kalma oranı ise % 5.4 olarak hesaplanmıştır.

Laparotomi

Bazı durumlarda eskiden rahim alınması, rahmin açılması ile gebelik sonlandırılması işlemi yapılmaktaydı. Son yıllarda bu gebelik sonlandırmak amacıyla laporotomi hemen hemen hiç yapılmamaktadır.

Gebelik Sonlandırmanın Medikal Başlatılması, Tarih boyunca kadınlar düşük yaptırmak amacıyla birçok mekanik yöntemi ve bazı ilaçları kullanmışlardır.

 1- Oksitocin Uygulanması, Doğumlarda doğum ağrılarını artırmak amacıyla serum içinde verilen ve arka hipofiz bezinden elde edilmiş ve kelime anlamı hızlı doğum olan bu maddeyi yüksek dozda kullandığımızda erken düşüklerin yapılmasında kullanılmaktadır. Daha düşük dozlarda ise doğum tramvayını başlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

 2- İntraamniotik Hiperosmotik Solüsyon Verilmesi: Bu işlem sırasında % 30-40 oranında üre ve % 20 salin çözeltisi kullanılmaktadır. Bu maddelerin rahim ağzından bir kateter yolu ile rahim içine amnios zarının dış kısmına verilmesi işlemidir. Ölüm, septik şok kalp yetersizliği gibi ciddi komplikasyonları nedeniyle terk edilmiştir.

 3- Prostaglandin: Son yıllarda medikal tedavi olarak ortaya atılan ve özellikle 3. gebelik ayından sonra gebeliği sonlandırmak amacıyla kullanılan prostaglandinler ve anologları ciddi ölçülerde kullanım alanı bulmuşlardır. Prostaglandinlerin kulanım şekilleri:

  • Rahim ağzına yakın vajina arka tarafına yerleştirmek
  • Rahim ağzı kanalına veya rahim içi alt tarafına bir kateter yardımıyla jel şeklinde kullanımı
  • Ağızdan alınması
  • Amniosentez yaparak bebeğin suyunun içine bırakılması
  • Kas içine yapılması

Prostaglandinler miad geçmesi vakalarında rahim ağzını olgunlaştırmak amacıyla, doğum veya sezaryen sonrası oluşan kanamaların kontrolünde, geç düşüklerin yapılmasında kullanılmaktadır. Vajinal yolla uygulamalarda enfeksiyonların oluşması, rahim yırtılmalarının meydana gelebileceği unutulmamalı ve mutlaka hastane koşullarında bir jinekolog denetiminde kullanılmalıdır.

 4- Antiprogesteron RU 486, Mifrepriston adıyla piyasada bulunan bu etken madde progesteron reseptörelrine bağlanarak gebeliğin sonlandırılmasında kullanılmaktadır.

 5- Methotrexate: Erken gebeliklerin ve dış gebeliğin medikal tedavisinde kullanılmaktadır.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı