Kürtaj

Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman gerçekleşir?

Kürtaj sonrasında ilk adet kanaması ne zaman gerçekleşir? bu makalemizde merak edilen bu soruyu sizler için cevaplıyor olacağız

Kürtaj işleminin tamamlanmasının ardından 40 günü tamamlandıktan sonra işlem gören kişinin adet görmesi beklenmektedir. Bu süreç beklenen süreden daha fazla vakit alıyorsa, bu durum bir sorunun olduğuna ve ya kişinin gebelik yaşadığına işaret edebilmektedir. Bu durumların yaşanmaması adına uzman hekimlerce muayene edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilk adet kanaması nasıl gerçekleşir?

Kürtaj; işlem görmek isteyen kişinin veya yaşanan çeşitli durumlar ardından karar verilmesinden sonra hamileliğin sonlandırılmasına ve rahim içerisinde gerçekleşen sorunların çözüme ulaştırılması işlemine verilen isimdir. Günümüzde kürtaj işlemi çok çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler arasında son teknoloji olan ve Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezimizde de kullanılan vakum tekniği en etkili teknik olarak görülmektedir. Gerçekleştirilecek olan işlem çok kısa sürede tamamlanmaktadır (Ortalama 3 dakika kadar) ve kişi gerçekleştirilen işlemin ardından sosyal hayatına bir engel olmaksızın devam edebilmektedir. Uzmanın ve hastanın isteğine bağlı olarak anestezi uygulanabilmektedir, kliniğimizde de işlem süresince hasta anestezi etkisinde ve uyur durumda olmaktadır. Anestezi etkisinde olan hastamız kesinlikle işlem esnasında bir acı, ağrı veya sancı hissetmemektedir. Kürtaj işleminin tamamlanmasının ardından ilk adet kanaması 40 günün ardından gerçekleşmesi beklenmektedir. Gün sayısı ortalama bir değerdir ve hastanın bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı hastalarımızda bu süre daha uzun veya daha kısa olabilmektedir. Hasta “kürtaj” işlemi tamamlanmış ve beklenen ilk adet kanaması zamanından çok sonra bile kanama gerçekleşmemişse uzman hekimimiz tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Hasta uzun süre beklemiş ve beklenen ilk adet kanaması süresi olan 40 günü geçmiş ve ardından bir cinsel birliktelik yaşamışsa, hastada hamilelik görülebilmektedir. Bu durum oldukça nadir görülse de bu durum yaşanabileceğinden şüphelenilmelidir ve uzman hekim muayenesi ihmal edilmemelidir.

Bu duruma ek olarak ilk adet kanamasının yaşanılmaması durumu rahim içinde bulunan yapışkanlıktan da kaynaklanabilmektedir. Bu sorunda oldukça nadir karşılaşılan bir durum olmasıyla birlikte bu durum içinde tedbir elden bırakılmamalı ve daima şüphelenilmelidir. Bu sorunun yaşandığına dair kesin tanı ultrason ortamında gerçekleştirilen muayenenin ardından konulmaktadır.

Kürtaj işleminin ardından ilk adet kanaması için belirlenen ortalama süre olan 40 günü çok aşılması durumunda uzman hekimimize başvurmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı