Kürtaj Sonrası Neler Yaşanır?

Kürtaj Sonrası Anestezinin Etkisi

Eğer kürtaj işlemi sırasında genel anestezi oldu iseniz biraz başınız dönecektir. Hafif bulantılar, hafif karın ağrıları beklenen işaretlerdir. Tamamen kendinize gelinceye kadar olası komplikasyonlar açısından mutlaka başınızda birinizin olması gerekmektedir. Lokal anestezide de zaman zaman bulantı meydana gelebilir, kasık ağrılarını duyacaksınız. Mutlaka kasık ağrınlarının şiddetini hekim yardımcılarına bildirin. Basit tedavilerle kasık ağrılarını, bulantı ve kusmaları tedavi etmek mümkündür.

Kürtaj sonrası anestezi

Kürtaj Sonrası İlaç Kullanımı

Kürtaj işleminden sonra genellikle hastaya kullanması için antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Hasta genellikle işlemden 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Aşırı kanama ve aşırı ağrı durumlarında 1 hafta beklemeden hemen doktorunuza başvurmalısınız. 3-5 gün süren hafif ağrı ve en fazla 1 hafta süren az miktarda kanama normaldir. Bazen kanama sadece 1-2 gün sürebilir veya hiç kanama olmayabilir, bunlar normal durumlardır.

İlaçlarını düzenli kullanmayı unutmamamız gerekmektedir. Her ne kadar steril ortamda işlem yapılmasına rağmen antibiotik kullanmanızı, çok hafif ağrılarınızı basit ağrı kesiciler ile gidermenizi önermekteyiz.

Kanama ve ağrılar

İşlemden on beş gün sonra yumurtlama meydana gelebileceği ve gebelikler oluşabileceğini unutmayınız. Ateş,titreme olabilir, kanlı kokulu akıntı da mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Hafif kasık ağrıları, kanama normaldir Bazen özellikle küçük gebeliklerde müdahaleden 3-4 gün sonra parçalı kanama, kasık ağrısının artması ile meydana gelebilir. Genelikle rahim ağzının spazm ile kapanması ve içeride kan toplanmasından dolayı meydana gelen bu durum gelip geçici olup özel bir müdahaleyi gerektirmez.

Çok nadir bazı vakalar da içeriden toplanan kan fazla olur ve küçük bir müdahale ile bu kana boşaltmak gerekebilir. Bazen küçük gebelikler müdahale yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir. Hekimiz yeterince parça geldiğini düşünerek işlemin sonlandığını düşünebilir. Bir çok hekim müdahale odasında bulunan ultrason ile işleme son vermeden muayene ederek, içeride parça kalıp kalmadığını saptayabilir. Bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu budur.

İçeride parça kalması ile ilgili, hastalarımızdan, doktorlarının “ikizmiş ama birisini almamışım” dediği hakkında yorumlar duyabilirsiniz. Bunun bir komplikasyon olduğunu ve vajinal ultrason ile dikkatli muayene ile kontrol edersek yakalanabileceğini bilmemiz daha doğru bir yaklaşımdır.

Kürtaj sonrası kanama ve ağrılar

Banyo ve Temizlik

Kürtajın yapıldığı gün duş, banyo serbesttir. Kürtaj sonrası kanamalar için tampon kullanmamalısınız, ped kullanmalısınız.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılır? 7-10 gün kadar cinsel ilişkide bulunmayınız. Özellikle kanamanın tamamen bitmesini bekleyiniz. Bir hafta kadar tampon kullanmayınız, vajinayı yıkamayınız. Bir hafta kadar ağır iş yapmayınız. Normal günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

Adetlerin Başlaması

Kürtajdan 30-40 gün sonra adet görmediyseniz; hekiminiz ile bu konuyu tartışınız. Eğer aile planlaması yöntemi aldıysanız ve hekiminiz işlemden sonra ultrason ile rahminizi tekrar gördü ise endişe edilecek bir şey yoktur. Eğer işlemden sonra böyle önlemler alınmadı ise kürtajdan on beş gün sonra yumurtlama olabileceği ve yeni bir gebelik oluşabileceği bilinmelidir.

Hekiminizin cep telefonu numarasını kayıt ediniz, eğer özel bir hastanede çalışıyor ve cep telefonunu vermesi yasak veya vermiyorsa bunun doğru bir şey olmadığını, herhangi bir durumda kendisine ulaşmanız gerektiğini anlatın. Zira çoğu özel hastane özellikle kadın doğum hekimlerinin cep telefonlarının hasta tarafından bilinmesini istememektedir.

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı