Kürtaj

Kürtaj Sonrası Vajina Genişler Mi?

Kürtaj günümüzde yaşanan teknolojik ilerlemeler nedeniyle her ne kadar basit bir prosedür olarak görülse de risklerinin olması ve bayanların bilmedikleri konularda endişelenmeleri doktorumuza çokça soru sormalarına neden olmaktadır. Öncelikle şu bilinmelidir ki, kürtaj sonrası yaşanan en büyük sorun olan enfeksiyon dahi işinde başarılı doktorlar tarafından en az riskle atlatılmaktadır. Doktorumuza en çok sorulan sorulardan bir tanesi de kürtaj sonrası vajina genişler mi sorusudur. Bu sorunun cevabı elbette ki genişlemez şeklindedir. Ancak hastalarımızın rahat olması için nedenleri hakkında bu yazımızdan bilgi alabilir, detaylı sorularını bizlere yöneltmek için doktorumuzu arayabilir. Ayrıca şu bilinmelidir ki, vajinal genişleme artık sorun edilecek bir konu değildir. Çünkü vajinal estetik kategorisi altında acısız ve mükemmel sonuç veren vajinal sıkılaşma tedavimiz genetik olarak olan vajinal deformasyonlarda da dahi kesin sonuç olmaktadır.

Kürtaj Sonrasında Vajina Genişlemesi Neden Mümkün Değil?

Kürtaj sonrası vajina genişlemesi

 

Öncelikle bayanların kafasındaki bir konu iyice netleşmelidir. Kürtaj sadece 10 haftalığa kadar küçük gebeliklerde uygulanmaktadır. Yasal olarak da daha ileri gebeliklerde kürtaj yapmak yasaktır. Bu nedenle 10 haftalık gebeliğin rahmi genişletme veya vajinada genişleme yapmasına imkân yoktur. Ancak bayanlar kürtaj işlemi hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığından kürtaj sonrası vajina genişlemesi ihtimalinden korkmaktadır. Böyle bir ihtimal olmadığını kesin ve net olarak söylemek mümkündür. Çünkü kürtaj bazı ekipmanlar kullanılarak rahim iç dokusunun kazınması ya da vakumlanması suretiyle yapılmaktadır. İçeri sokulan ve işlem yapılan aletlerin hepsi oldukça ince ve vajinanızı genişletecek kadar büyük değildir. Ancak normal doğum yapıldığında bir miktar vajinal genişleme riski doğmaktadır.

Kürtaj Sonrası Karnımdaki Şişlik Kalıcı Mı?

Kürtaj sırasında rahme müdahale yapıldığı için karında şişlikler olabilmektedir. Bu şişlikler ciddi bir durumdan kaynaklanmıyorsa çok kısa sürede geçmektedir. Ancak bazı bayanlar bu şişliği kalıcı zannederek kürtaj sonrası rahimde genişleme olduğunu düşünmektedir. Böyle bir durum da söz konusu değildir. Bu nedenle kürtaj olan bayanların böyle stresleri yaşamasında ziyade psikolojik durumunu düzgün tutmaları ve dinlenerek iyileşmeyi beklemeleri, bu sırada doktorlarının tavsiyelerine de uymaları çok daha yararlıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı