Kürtaj

Kürtaj Sonrası Karında Şişlik Olması Normal Mi?

Kürtaj sonrasında hastalarda bazı durumların ortaya çıkması normal kabul edilmekte, verilen ilaçlar ve ağrı kesicilerle bu istenmeyen durumların üstesinden kolayca gelinebilmektedir. En çok görülen rahatsızlıklar kanama, karında ağrı hissi ve enfeksiyondur. Düzenli doktor kontrolü altında tüm bu şikâyetler kısa sürede ortadan kaldırılmakta, tedavi edilmektedir. Çok nadir görülmekle birlikte kürtaj sonrası karında şişlik basit bir nedene dayanabilmekle birlikte bazen ciddi bir rahatsızlığın belirteci de olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir şikâyeti olan bayanların doktorlarına başvurarak şişliğin nedenlerini araştırması daha doğrudur.

Kürtajdan Sonra Karında Şişlik Nedenleri

Öncelikle bazı bayanlarda görülen bu durum normaldir. Endişelenecek bir durum olmamakla birlikte altında yatan sebeplerin araştırılması ve tedavi önerilerinin alınması için mutlaka doktorunuza başvurmanız önem taşımaktadır. Kürtajdan sonra karında şişlik en çok doku zedelenmesinden meydana gelmekte ve iyileşme sürecine girilmekle birlikte 1-2 gün içinde hiçbir müdahalede bulunulmadan geçmektedir. Eğer şişlikle birlikte gaz sancısına benzer bir ağrı da oluşuyorsa bunu yok etmek için doktor tavsiyesiyle alınan ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

Kürtajdan Sonra Karında Şişlik

Şişlik haricinde akıntı problemi de yaşıyorsanız bu kez şüphelenilecek şey iltihaplanmadır. Ancak bunda da endişelenecek bir durum olmayıp doktorunuzun kürtajdan sonra verdiği antibiyotikler içerde meydana gelen iltihaplanmayı yok ederek dışarı atıyor anlamına gelmektedir. Son olarak gaz problemi de karında şişliğe neden olmaktadır. Hamilelik sürecini devam ettiren vücutta gaz problemleri olması normal kabul edilmektedir. Bu durumda yaşanan karın şişmesi vücut kendini toparladıkça ortadan kalkmaktadır. Ancak bu süreci doğru yönetebilmek için beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj ile ilgili merak ettiğiniz diğer bilgiler için tıklayınız.

Kürtajdan Sonra Karında Şişlik Oluştu Ne Yapmalıyım?

Kürtajdan sonra karında şişlik görülmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedene bağlı olarak tedavi şekilleri de değişmektedir. Doktorlar şişlikle birlikte ağrı olması durumunda ağrı kesici, akıntı olması durumunda da antibiyotik önerebilmektedir. Gaz probleminden oluşan şişliklerde ise beslenme, hareket ve uyku düzenine dikkat edilmesi çok yararlı olmaktadır. Karında oluşan şişliğe şiddetli ağrı ve yoğun kanama eşlik etmesi durumunda rahim delinmesinden şüphelenilmektedir. Bu ciddi durumun tedavisinde doktordan yardım alınması en doğru yaklaşımdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı