Kadın SağlığıKürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Kanama, kürtaj sonrası belirtilerinden en sık görünendir. Kanamanın ne kadar süreceği ve miktarı kadına farklılık gösterir. Fakat yinede bu kanamanın belirli bir süre gelmesi kabul edilebilir. Eğer kürtaj işleminden sonra kanamanız yoğun olduysa hemen hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Kürtajdan sonra kanama normal midir?

Ortalama olarak kürtajdan sonra 1-2 hafta kanama gelir. Fakat her kadında farklılık gösterebileceği için kanamanın gelmediği durumlarda olabilir. Böyle bir durumda endişelenmemeniz gereklidir.

Kürtajdan sonra rahim ne zaman iyileşir?

Kürtajdan sonra gelen kanama, normal zamanda olan kanamadan biraz daha farklı olabilir Kanamanızda kan pıhtıları görebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok.

Kürtajdan sonra olan kanamada gördüğünüz kan pıhtıları bazen büyük olabilir. Örneğin bazen bir çakıl taşı büyüklüğünde bile olabilir. Fakat kanamanızda gördüğünüz kan pıhtısı çok daha büyük ise; yani bir golf topu veya bir yumurta boyutunda ise bu bir sorunu işaret edebilir. Böyle durumlarda hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu durum  özellikle  verilen ilaçlarını almayan kişilerde gözlenebileceği gibi pıhtılaşma sorunu olan hastalarda daha sık gözlenir.Bazen rahim ağzında spazm bağlı dışarıya akmayan kan içeride toplanır .İçerde ciddi hematomlar ( kan toplanması ) meydana gelir.Zaman zaman şiddetli kasık ağrısı ile parçalar halinde atılır..Kürtaj sonrası gittiğiniz hekim içerde parça bırakmışlar diyebilir.Oysaki profesyonel çalışan hekimler işlemden sonra ultrason ile bakarak içeride parça kalıp kalmadığını gözler. Bu durum bir komplikasyondur ve rahmin ağzının ilaçlar ile yada küçük bir müdahale ile açılarak içeride kanı boşaltmak gerekir..

Kanama ne kadar sürer?

Kürtajdan sonra gelen kanama normal adet döneminizdeki gibi kramplara neden olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Eğer bir ağrı kesiciye ihtiyacınız olursa lütfen hekiminize danışın.

Kürtajdan sonra endişe duymanız gereken belirtiler nelerdir?

 • Kanamanın 3 haftayı geçtiği durumlar ve kanamanın yoğun olduğu durumlar,
 • Ateşinizin sürekli yükselmesi
 • Düzenli kan pıhtısı oluşması
 • Kürtaj olduktan 2 hafta sonra geçmeyen hamilelik belirtileri
 • Çok şiddetli hissettiğiniz kramplar
 • 3 aydan daha uzun süre adet olmamanız
 • Vajinanızda olağandışı koku ve renkte akıntı olması

Kürtajdan sonra neler olur?

 • Yoğun veya damla damla kanamalarınız olabilir. Bu kanamalar 2-3 hafta devam edebilir ve 2-3 kez kesilip devam edebilir.
 • Kanamanız hiç olmayabilir.
 • Kan pıhtıları gelebilir. Bunların renkleri siyah veya kahverengi olabilir.
 • Adet sancısı gibi kramp ağrısı çekebilirsiniz.
 • Kürtaj işleminden sonra ateşlenebilirsiniz. Lütfen hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Kürtaj işleminden sonra vücudunuz gebeliğiniz devam ediyormuş gibi tepki verebilir. Mesela ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler ortalama 1 hafta içerisinde kaybolacaktır.

Kürtaj sonrası kanama ile iligli daha fazla bilgiye erişmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Kürtajdan sonra ne zaman adet olunur?

Kürtaj olduktan sonra normal adet döneminize 4 ile 8 hafta içinde dönebilirsiniz.Adet döngüsü kadından kadına değişebileceği için net bir süreyi hiç kimse veremez. Bazı kadınlar kürtaj işleminden sonra 2-3 ay adet düzensizliği yaşayabilir. Fakat kürtajdan sonra 8 hafta veya daha uzun sürede normal adet döngünüze girmediyseniz hemen hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Kürtajdan sonra kanama ne zaman durur?

Kürtajdan sonra kanama olması kürtajın gerekliliklerindendir. Fakat daha rahat bir süreç geçirebilmeniz için şunları önerebiliriz.

Kürtajdan sonra bi kaç hafta ağır ve yorucu antrenmanlardan uzak durmalısınız.

Kürtaj işleminden sonra mümkünse tampon yerine ped kullanmalısınız.

Hekimler tarafından kürtaj sonrası 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Doktorunuzun size önerdiği kürtaj sonrası bakım ve tedavi önerilerine uyunuz. İşlemden sonra yapılan kan testleri pozitif çıkabilir ve hekiminiz önermedikçe yaptırmayınız. Ancak kandan gebelik testleri işlemden 3 hafta sonra negatifleşir.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı