Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama Olması ve Artması

Kürtaj sonrası kanama olması belli bir dereceye kadar normal kabul edilmektedir. Kürtajın en çok rastlanan risklerinden bir tanesi kanamadır.  Uygulamayı yapan doktorun bu konuda hastayı bilinçlendirmesi, normal kabul edilmesi için kanamanın miktarının ne olması gerektiği, hangi aşamadan sonra tehlikeli boyuta geçebileceği hakkında bilgi verilmelidir. Tabi, kanama her kadında her müdahaleden sonra olacak diye de bir kaide bulunmamaktadır.

Kürtaj Sonrası Kanama Olması ve Artması

 

Kürtaj nasıl yapılır? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtaj uygulaması yapılan bayanların en çok merak ettiği soruların başında kürtaj sonrası kanama ne zaman biter sorusudur. Bazı durumlarda kanama ciddi boyutlara ulaşarak hastaları korkutmaktadır. Eğer kanama hafif şekildeyse veya damla damla oluyorsa kesinlikle korkulacak bir şey olmayıp bu durum tıbbi olarak normal kabul edilmektedir. Hafif kanamalar yaklaşık 2 hafta boyunca devam etmektedir. Ancak kürtaj olunan hamilelik dönemine, gebeliğin süresine ve bazı kişisel durumlara göre kanama süresinde bir miktar artış görülebilmektedir. Tam olarak iyileşme ve kanamanın bitmesi ise normal adet döngüsünün düzene girmesiyle birlikte olmaktadır. Ayrıca kanama sırasında kramp girmesi de kürtaj sonrasında normal kabul edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Kanama ve Parça Gelmesi

Herhangi bir nedenle kürtaj olmuş bayanlarda kanama olması kadar küçük boyutlarda pıhtı şeklinde parçaların gelmesi de normal kabul edilmektedir. Ancak bu parçaların boyutu oldukça önem taşımaktadır. Normal kabul edilen boyut çakıl taşı büyüklüğünden yumurta büyüklüğüne kadardır. Golf topu ya da limon büyüklüğünde kürtaj sonrası parça düşmesi bir sorunun habercisi olarak görülmekte ve normal kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda doktorlar sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışacakları için hastanın mutlaka doktora başvurması şarttır. Doktorunuz sizin için gerekli tetkikleri yaparak hemen tedavi sürecine geçecek ve istenmeyen durumlardan sizi kurtaracaktır.

Kürtaj sonrası kanama olması kadar olmaması da normal olup hafif kanamaları engelleyecek bir öneri bulunmamaktadır. Ancak bu süreci daha rahat geçirmek adına hastanın yapacakları da vardır. Öncelikle doktorunuzun size önereceği bakım konularında dikkatli olmalı, ağır sor, ağır kaldırmak ve belli bir süre cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Ayrıca kanama olduğu zamanlar ped kullanmalı, enfeksiyon riskinden korunmak için kanamayı kesmek adına tampon kullanmamalısınız. Kliniğimizin rutin uygulamasında kürtaj sonrası ultrason ile bakarak içerde parça kalmadığını tespit ediyoruz. Eğer işlem sonrası parçalı kanama ve kasık ağrısı varsa bu tablo işlemden sonra rahim ağzında bir spazmın olması ve dışarıya akması gereken kanamanın akamaması ve içerde toplanması sonrasında ağrılar ile rahim ağzından atılmasıdır.Bir çok hekim buna işlemi yapan hekimi de kötülemek amacıyla” içeride parça bırakmışlar“ der. Oysa ki bu bir komplikasyondur, ya içerideki kan pıhtısını vakum ile çekmek yada cytotec  gibi ilaçlar atılmasını beklemek ile ile tedavi  edilir.

Kürtaj ile iligili merak ettiğikleriniz için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı