Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama (Ağrı) Nasıl Olur?

Kürtaj sonrası kanama: Kürtaj operasyonu uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Kürtaj işlemi ile istenilmeyen gebeliklere son verilmektedir. Cerrahi bir işlem olduğu için genel ya da lokal anestezi altında kürtaj yapılmaktadır. Kürtaj işlemi istenilmeyen bir gebelik durumu söz konusu olduğunda, annenin hayatını tehlikeye atan bir durum oluştuğunda gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj işlemi onuncu haftaya kadar yapılmaktadır. Onuncu haftadan sonra kürtaj olayı yasal olarak yasaklanmıştır  ve gerçekleştirilmez. Kürtaj olan kadınların kürtaj sonrası dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu?

Kürtaj sonrası genel olarak kadınlarda görülen en sık durum kanamadır. Pek çok kadında kanama olayı gerçekleşmektedir. Kanama kimi zaman yoğun bir şekilde olabilirken kimi zaman ise az bir kanama durumu olabilir. Yani kürtaj sonrası kanamanın olması da olmaması da normal kabul edilmektedir. Rahim içerisinde cerrahi bir müdahale durumu söz konusu olduğu için kanamanın olması da normal sayılmaktadır. Kanamalar genellikle iki hafta kadar devam etmektedir. Fakat iki hafta boyunca aynı miktarda ve yoğun bir kanama beklenmez. İki haftalık süreçte kanama azalarak biter.

Kürtaj sonrası kanama olurken kanamalar damla şeklinde ya da kan pıhtısı şeklinde olabilir. Eğer kan pıhtısı şeklinde kanamanız oluyor ise bu durum sizi korkutmamalı. İki hafta boyunca bu şekilde kanamalar olabilir. Fakat kan pıhtısı şeklinde yoğun kanamalar iki haftalık süreçten sonra hala devam ediyor ise bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Abacıoğlu kliniğimizde kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra uzman hekimlerimiz sizlere kürtaj sonrası yaşanabilecek durumlar hakkında genel bilgi verecektir. Doktorumuzun sizlere verdiği bilgiler ile beraber kürtaj sonrası dikkat etmeniz gereken hususları öğrenerek bu konuda daha bilgili bir şekilde davranabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Kürtaj sonrası ne zaman adet olunur

Bu durum her kadında değişkenlik gösterse de genel olarak kürtaj sonrası adet görme süresi dört veya sekiz hafta olmaktadır. Bu durumu hamile kalınan zamanda etkilemektedir. Kürtaj sonrası vücudumuzdaki hormonlar da bir takım değişimler yaşanabilir ve bu değişim de adet zamanınızı etkileyebilir. Eğer 40. Günde adet olmazsanız  bu durumu hekiminize danışmalısınız.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtaj cerrahi bir işlemdir ve bu nedenle kanama en beklendik kürtaj sonrası komplikasyonudur. Kürtajdan sonra kanama olması normal bir durumdur ve aslında bu kanama, kürtajın ardından rahim içinde kalan dokuların dışarı atılmasını gösterir. Yani kürtaj sonrası kanama özünde rahimin kendi kendini temizlemesi ve tedavi etmesidir.

Kürtajdan sonra kanamanın rengi ve yoğunluğu regl kanamasına benzer ve bazı kadınlar bu kanamayı kürtaj sonrası adet kanaması olarak nitelendirirler. Ancak bu son derece yanlış bilinen bir bilgidir. Kürtajdan sonra kanama tipini, yoğunluğunu ya da süresini en çok etkileyen şey ise kürtajın hangi yöntem ile yapıldığıdır. Kürtajdan sonra kanama ne kadar sürer sorusunun yanıtı da aslında kadını fizyolojisine ve kürtaj şekline bağlıdır.

Normalde ne kadar süre ne kadar yoğunlukta adet olduğunuz da kürtaj kanamasını etkileyen faktörlerdendir. Kürtaj sonrası kanama ilk günlerde fazla olabilir ve bu kanamanın azalarak sona ermesi beklenir. Kanamanız azalmıyor ise kanamaya şiddetli ağrı ve kramplar eşlik ediyor ise ya da azalmaya başlayan kanamanız aniden çoğaldıysa ve yoğun şekilde devam ediyorsa bu durumda doktorunuza bilgilendirmeniz gerekir. İçeride kan toplanması yada bolca kanamaların altında bir çok neden vardır.

Çoğunlukla lokal rahim içinde meydana gelen enfeksiyonlara bağlı meydana gelir.İşlem sonrası tavsiyelere uymayan antibiyotiğini kullanmayan yada işlemden sonra 3. Günde ilişkide bulunan hastalarda bu sıklıkla meydana gelmektedir.Bazen rahmin içinde çok ciddi kan toplanır, hematom ismini verdiğimiz bu tablo 1-2 gün sonra parçalar halinde ağrılar ile  dışarıya atılır.Şikayetleriniz nedeniyle acil bir hastaneye gittiğinizde  hekim tarafından içeride parça bırakılmış diye suçlanır.Oysa ki :tablo öyle değildir.

Biz kliniğimizde işlemden sonra hastayı uyandırmadan ultrason ile içeride parça kalıp kalmadığını bakıyoruz.Yani bu hekimlerin söylediği gibi içeride parça bırakma olayı değildir.Bu tablo rahimin ağzında spazma bağlı dışarıya akması gereken kanın dışarıya akamaması ve içeride toplanmasına bağlıdır.Bu bir komplikasyondur vakaların % 5 inde gözlenebilir Bunun tedavisi rahmin ağzındaki spazmı çözecek ilaçların verilmesi yada içeride fazlaca toplanma varsa kısa süreli bir anestezi altında bujilerle rahmin ağzı genişletilir ve içeride toplanan kana karmen kanülü ile çekilir.

Kürtaj Sonrası Oluşabilecek Problemler

Kürtaj sonrası oluşabilecek problemler

Kürtaj sonrası kanamanın uzun sürmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında kürtaj sonrasında rahimde parça kalması gelir. Kürtaj sonrası pıhtılı kanama olması normaldir ancak bu pıhtıların boyutu en fazla çakıl taşı büyüklüğünde olur. Kürtajdan sonra pıhtı şeklinde kanama rahim duvarında kalan dokuların vajinadan dışarı dökülmesi ile alakalıdır. Bu nedenle ara ara rahim duvarından kopan doku parçaları kürtajdan sonra vajinadan parça gelmesi şeklinde görülür ve bu endişe verici bir durum gibi görünse de aslında son derece normal bir yan etkidir.

Pıhtının boyutu fazla ise ve kanama yoğunluğu azalmadan devam ediyorsa bu durumda akla ilk gelen şey rahimde parça kalma ihtimalidir. Rahimde parça kalmış ise acilen müdahale edilmesi çok çok önemlidir. Rahimde parça kalmasının tedavisi sadece ikinci bir kürtaj ile mümkündür. Bu işlem kısa süren bir işlemdir ve hekiminiz kalan parçanın yerini ultrason ile tespit ederek küret yardımı ile rahimden dışarı alır. İşlemden kısa süre sonra kanamanız azalarak sona erer. Birçok kadında kürtaj sonrası kanama sona erdiğinde kürtaj sonrası kahverengi akıntı başlar ve bu akıntı da kürtaj sonrası rahim toparlanması ile alakalı bir akıntıdır.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ya da teşhis edilen rahim hastalıklarının kesin tanısının konulması ve tedavi edilmesi için yapılan bir işlemdir. Kürtajın yapılış amacına göre yapılış şekli de değişir. Bu da her kürtaj sonrası iyileşme sürecinin aynı olamayacağını gösterir.

Vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci cerrahi küretaj işlemine göre daha kısadır. İşlemlerin farklı olması yan etkileri de etkiler. Bu nedenle de gerek kürtaj öncesinde gerekse de işlem esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallara uymak kürtajdan sonra daha hızlı iyileşme sağlamak için en önemli hususları oluşturur.

İyileşme sürecinde hekiminiz siz bazı önerilerde bulanacaktır. Kürtaj sonrası cinsel ilişki için kısa bir süre beklemek (bu rahimin toparlanabilmesi ve enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için gereklidir. Uygun süreyi hekimiz kürtaj sonrası kontrol muayenesinde size bildirir), ayakta duş almak, en az 3 hafta kadar denize, havuza girmemek, küvet yerine ayakta duş almak gibi önlemler sağlığınızı korumak için uymanız gereken kürtaj sonrası kurallarından bazılarıdır.

Kürtaj Sonrası Kahverengi Akıntı

Rahim içine yapılan operasyon sonrasında dokularda kanama meydana gelebilir ve bu kanama birkaç gün içinde şiddetini kaybederek ortadan kaybolur. Kürtaj sonrasında yeniden hamile kalma durumuna hazırlık için üreme organları eski çalışma sürecine geri döner ve normal şartlarda yumurtlama meydana gelir. Yumurtlamanın meydana gelmesi, rahimin yeniden kalınlaşmaya başlaması iyileşme belirtileridir ve bu süreçte rahimden sürekli ya da ara ara kahverengi, pembe akıntı gelir.

Rahim içinin kendini yenilemesine bağlı bir durumdan kaynaklanan bu akıntılar son derece normal olsa kürtaj sonrası kokulu akıntı, akıntıya eşlik eden ağrı, ateş, mide bulantısı gibi yan etkiler yaşanıyorsa acilen müdahale gerekebilir. Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri olan bu semptomların kısa sürede kontrol altına alınması istenmeyen durumları önleyebilmek adında son derece önemlidir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj sonrası kanama gibi kürtajdan sonra ağrı da oldukça sık görülen en beklendik yan etkilerdir. Kürtaj sonrası ağrı karakter olarak adet ağrısına benzer. Rahim kas yapıdan meydana gelen bir organ olduğu için bu süreçte sık sık kasılır ve bu da ağrı hissi oluşturur. Kürtaj sonrası ağrı için hekiminiz size uygun bir ağrı kesici ilaç önerecektir. Kürtaj sonrası ağrı için ağrı kesici ilaç kullanmak neredeyse küt kürtaj olan kadınlarda etki göstererek rahatlamaya sağlamaya yeterlidir.

İlaca kullanımına rağmen ağrılarınızda azalma olmuyorsa bunu hekiminizle paylaşmanız da oldukça önemlidir.

Kürtajdan 15 gün sonra kanama

Kürtaj sonrası kanama tıpkı adet kanaması gibi azalarak sona eren bir kanama türüdür. Bu nedenle de kanama ilk günler yoğun sonraki günlerde hafif şekilde devam eder. Kürtajdan 15 gün sonra kanama hiç kesilmeden halen devam eden bir kanamamın devamı niteliğinde ise genelde korkulacak bir şey yoktur. Kanamanız azalmış ise ya da bitmiş ise ve yeniden artmış/azalmışsa bu durumda bazı şeyler yolunda gitmiyor olabilir. Kanamanın artışının ya da yeniden başlamasının sebebi araştırılmalı ve gerekli tedavi yapılarak bir daha olması engellenmelidir. Bilinmelidir ki her kürtaj sonrası komplikasyon her kadında aynı şekilde yaşanmaz. Bundan dolayı da bedeninizin sesini dinlemek ve size vereceği sinyalleri doğru algılamak bu süreçte hayati öneme sahiptir.

 

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj fiyatları ne kadar?

Kürtaj sonrası neler yaşanır?

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı