Kürtaj

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj maksimum 3-5 dakika süren ancak anestezi süreci de düşünüldüğünde 30 dk içinde tamamen biten kolay bir uygulamadır. İşinin ehli uzman doktorlar tarafından yapıldığında en az riskle atlatılmasına rağmen geçmişte konuyla ilgili kötü örneklerin olması nedeniyle özellikle psikolojik olarak travmatik olabilmektedir.

Ancak artık kullanılan teknikler oldukça gelişmiş, doktorların konuyla ilgili deneyimleri bir hayli artmıştır. Bu nedenle endişelenecek bir duruma yer vermeden doğru ve uzman doktoru seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Her operasyonda olduğu gibi kürtaj sonrası iyileşme de biraz vakit alan bir süreçtir. Ancak bu süreç kesinlikle sizi hayattan alıkoymayacak doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde çok sağlıklı atlatabileceksiniz.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

 

Kürtaj sonrası iyileşme süreci operasyonun yapıldığı merkezde hastanın yarım saat gözlem altında tutulmasıyla başlamaktadır. Bu süreç içinde doktorlar hastada negatif bir durumun oluşup oluşmadığına bakmaktadır. Yoğun gözlem altında tutulan hasta 1 saat dinlendikten sonra günlük hayatına dönecek duruma gelmektedir. Ancak tam iyileşme olmadığından hastanın her ne kadar sosyal hayatına dönmüş olsa da bazı hususlara dikkat etmesi tam iyileşmenin olmasını beklemesi gerekmektedir.

Bu süreçte hafif kanama olması ve yine hafif şekilde kramp benzeri ağrılar normal olarak kabul edilmekte doktorun reçete ettiği çok basit ağrı kesicilerle dahi geçmektedir. Kürtaj sonrası 1 hafta ila 10 gün arasında kanamalar tamamen bitmekte hatta yumurtlama olarak adet görülebilmekte, böylece vücut normal seyrine dönmektedir. Adet görme zamanı 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Kürtaj Sonrası İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtaj sonrası iyileşme durumuna yardım edilmesi, kürtajın risklerinin ortadan kaldırılması ve daha sağlıklı olunması için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunlardan en önemlisi enfeksiyon riski olduğu için kürtaj olan bayanların hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. 1 haftadan sonra cinsel ilişkiye girilmesi ve kondom kullanılması önerilmektedir. Hekiminizin bu konu ile ilgili duruma göre farklı önerileri olabilir. Kanama olduğu durumlarda tampon yerine ped kullanılması ve sık sık petlerin değiştirilmesi enfeksiyon riskini azaltacak diğer faktörlerdendir.

Bunun dışında kürtaj olan bayanın psikolojik halinin de desteklenmesi ayrıca fiziksel durumunun normale girmesi için kesinlikle 3 aydan önce yeni bir gebelik düşünülmemeli, böyle bir girişimde bulunulmamalıdır. Ya da gebelik istemiyorsa aile planlaması konusunda bir yöntem alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı