Kürtaj

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri nelerdir? Risk her zaman bulunmaktadır. Çünkü bu işlem sonrasında kısa bir süre sonra yumurtlama başlamakta, bazen hemen adet dönemi düzene girmektedir. Kısaca kürtaj gebe kalmayı engellememektedir. Ancak doktorlar çiftlerin sorun yaşamaması için kürtajdan sonra 1-2 hafta cinsel ilişki yaşamamalarını, gebelik planlaması içinse en az 3 ay beklemelerini önermektedir. Bu süreler çiftlerin hem fiziksel hem de psikolojik iyileşme sürecini atlatmalarını sağlamaktadır.

Ayrıca tekrar bir istenmeyen gebelik yaşanmaması için de cinsel ilişkinin bu süreler beklenerek yapılması ve güvenilir koruma yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir. Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızda hamile kalıp kalmadığınız hakkında fikir edinebilirsiniz. Ancak kesin sonuç için doktorumuzdan randevu almanız gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj travmatik ve acı verici bir deneyim olabilir. Bununla birlikte, kürtaj sonrası gebelik, 7-10 gün gibi erken bir zamanda mümkündür. Hala kanamanız olsa bile hamile kalabilirsiniz. Hamileliğin sürdürülmesi ya da sona ermesi konusunda hiçbir endişe yoktur.

Çoğu kadının ortak bir endişesi ‘Kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim?’ sorusudur. Kürtaj düzgün bir şekilde yapıldığında doğurganlık problemlerine neden olmaz ve kürtaj sonrası hamilelik konusunda hiçbir sorun yaşamadan hemen hamile kalabilirsiniz. Ancak, uterusun iyileşmesi için en az 3 ay beklemeniz tavsiye edilir. Vücudunuzun sağlıklı ve güvenli hamileliğe hazırlanmasını sağlamak için folik asit gibi gerekli takviyeleri alarak vücudunuzu hazırlamanız önerilir.

Unutmayın gebelik hazırlanması gereken bir olgudur.Daha doğru bir yaklaşımla gebelik planlanmalıdır.Gebelik öncesi yapılması gereken testler yapılmalı ve eksik aşılarınız varsa onları tamamlamanız gereklidir.Basit bir örnek verelim eğer rubella aşınız (kızamıkçık aşınız) tamam değilse ve gebeliğin ilk dört ayında kızamıkçık geçirirseniz bebeğinizi almak zorundayız.Yada hepatit aşınız tamam değil ama gebelikte bulaşıcı sarılık geçirdiniz, bebeğiniz düşebilir.Kilonuz varsa bazal body indeks açısından onuda uygun hale getirmeniz gereklidir.Zira gebelikte ortalama 10-20 kilo alabilir ve dönüşümü çok güç olan bir kiloya ulaşabilirsiniz.

Gebelik öncesi diş bakımı yaptırmanız gereklidir.Eğer o an için fark etmediğiniz bir diş çürüğü var ve gebeliğin üç ayında eğer diş çürüğünüz azarsa tedavi yapılmakta zorlanırsınız.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalanlar

Kürtaj sonrası hamile kalanlar

Bazı kadınlar kürtajdan hemen sonra hamile kalan kadınların bazıları normal bir gebelik süreci geçirirken bazıları için hamilelik riskli bir hal alır.

Beden kürtaj işlemi ve sonrasında alışkın olmadığı bir sürece girer ve kürtaj psikolojisi bazı kadınlar depresyon, anksiyete bozukluluğu gibi psikolojik hastalıklara neden olabilir. Kürtaj sonrası depresyon genelde geçicidir ancak hastanın yeniden çocuk sahibi olmaya kendisini hazır hissedebilmesi için psikolojik olarak iyileşmesi gerekir ki bu da ancak zamanla mümkündür.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kürtaj yumurtlama ile yakından ilişkili olan bir uygulama değildir. Bu nedenle kürtajdan 14 gün sonra çoğu kadında yumurtlama meydana gelir. Bundan dolayı kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağınız kalkar kalmaz cinsel yaşamınızda sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini kullanmanız önerilir. Kürtajdan hemen sonra hamile kalmak bedeninizi yorar ve rahim henüz toparlanmadığından düşük riski normal bir hamilelikte daha fazladır. Kürtaj sonrası hamile kalma ihtimalini kısa süre de olsa ertelemeniz sağlınızı korumak adına son derece önemlidir. Kürtaj sonrası hamile kalma konusunda endişeleriniz varsa bunu doktorunuzla yüz yüze konuşmak da size iyi gelecektir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Riskleri

Kürtajdan sonra rahimin toparlanma süreci vardır. Kürtaj gerek tedavi amaçlı gerekse bebek aldırma amaçlı olsun neticede rahim içinde meydana gelen operasyon söz konusudur.

Rahim kas yapılardan oluşan bir organdır ve hızla kendini yenileme, toparlama özelliğine sahiptir.  Kürtaj uzman bir hekim tarafından doğru prosedürlere uyarak yapıldığında riskleri son derece az olan işlemdir. Bu da rahimin yeniden eski haline gelmesini kolaylaştırır.

Kürtaj sonrası iyileşme sürecini uzun ve kısa vadeli olarak iki şekilde ele almamız mümkündür. Kürtaj sonrası kanama, kürtaj sonrası ağrı gibi yan etkiler işlemden birkaç gün sonra tamamen ortadan kaybolan yan etkilerdir. Uzun vadede ise rahim toparlanma süreci örnek olarak verilebilir. Rahim, kürtajdan hemen sonra toparlanmaya başlar ancak tam anlamı ile iyileşmek için ortalama 3 ay kadar bir süreye ihtiyaç duyar. Bu süre konusunda her jinekolog aynı fikirde olmasa da genel kanı bunu gösterir. Kürtaj sonrası hamilelik için de bu sürenin beklenmesi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı bir gebelik yaşanması için tavsiye edilir.

Kürtaj sonrası hamilelik ihtimali her zaman vardır ve hekiminiz bu konuda cinsel yaşamınızda size daha dikkatli olmanızı, hamilelikten korunma yöntemleri arasından hangisi sizin için daha uygunsa bu şekilde gebelikten korunmanızı önerir.

Kürtaj sorunsuz geçmiş ise ve hekimin size bahsettiği korunma süreniz dolmuş ise yeniden hamile kalmanız hem sizin hem de bebeğiniz için artık risk oluşturmayacaktır. Kürtaj sonrası hamilelik düşünceniz varsa bunu hekiminiz ile paylaşarak gerekli beslenme ve yaşam düzeni hakkında size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Kürtaj Gebe Kalmayı Zorlaştırır mı?

Kürtaj gebe kalmayı zorlaştırır mı

Kürtajın gelecekteki hamilelikleri etkilediğine dair yeterli kanıt yoktur. Hamile kalmayı planlıyorsanız ve rahminiz gebe kalmaya hazırsa, endişelenecek bir şeyiniz yoktur. Tıp bilimi alanındaki ilerlemelerle kürtaj güvenli bir prosedürdür. Bir uzman tarafından uygun tıbbi düzenleme ile yapılan kürtaj gelecekteki doğurganlığı etkilemez. Peki, kürtajdan sonra nasıl hamile kalınır?

  • Güvenli gebelik için doktorunuzla konuşmanız önerilir.
  • Serviks, uterus ve ilerideki zorluklar gibi belirsiz risklerden kaçınmak için bir uzman jinekoloğa danışın.
  • Sağlıklı bir yaşam sürdürün, sigarayı bırakın ve kafein alımınızı azaltın.
  • Aktif cinsel yaşam, hamilelik şansınızı artırabilir.
  • Yumurtlama döneminde takip edin ve yumurtlama sırasında cinsel ilişkiye girin. Bu dönemi takip etmek için akıllı telefonlar için yapılmış olan uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Kürtaj işlemi doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece kadının ortalama 3 ay sonrasında gebe kalmasına bir engel yoktur, bunun bir sakıncası da olmaz. Kürtaj yaptırdıktan sonra kadının bir sonraki ay bile hamile kaldığı durumlar çok nadir olsa da mevcuttur. Uzmanlar genel olarak kadınların kürtajdan sonraki 15 gün boyunca korumalı olarak cinsel ilişkiye girmelerini tavsiye ederler. Kürtajdan sonraki 15. Günden sonra korumasız cinsel ilişki yaşayan kadınların ise gebe kalma ihtimali vardır. Zira üreme çağındaki kadınların kürtaj oldukları günden itibaren 20. günden sonra yumurtlama dönemleri başlamaktadır.

Kürtajdan Sonra Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri arasında adet görme süresinin gecikmesi de bulunmaktadır. 3-4 hafta sonra adet görülebileceği gibi durum bazı kişilerde 40-45 güne uzayabilmektedir. İçinde bulunulan durum ve yaşanan hormonal değişimler adet görülmesini 40-45 gün sonraya atabilmektedir. Bu nedenle doktorlar bu gibi gecikmeleri normal olarak kabul edilmektedir. Maksimum 40 günlük süre geçmesine rağmen hala adet görülmüyorsa bu durumda doktora başvurulması gerekmektedir.

Adet gecikmesinin hormonal, rahim yapışıkları ve nadirde olsa rahimde parça kalması nedenleri arasında yer almakla birlikte korunmasız ilişki olması nedeniyle yeni gebeliklerin habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle kürtaj olan hastanın adet gecikmesinin nedenini anlamak üzere jinekolojik ve ultrasyonla muayene edilmesi gerekmektedir. Kürtajdan 15 gün sonra yumurtlama başlayabilir.Şunu unutmamak gerekir,kürtaj yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir.Kürtajdan 40 gün sonra adet görmezseniz mutlaka hekiminize danışın.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri Neler?

Eğer kürtajdan sonra gebelik geliştiyse adet gecikmesi dışında başka bazı belirtiler de oluşmaktadır. Bu belirtilerin bir ya da birkaçının olması durumunda gebeliğin tespiti için doktora başvurulmalıdır. Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri arasında göğüslerde şişkinlik, mide problemleri ve bulantı, sık idrara gitme durumları yer almaktadır. Hamile bayanda ayrıca halsizlik de görülmektedir. Son olarak vajinadan hafif hafif kan gelmesi de hamileliğin göstergesi olabilmektedir.

Kısacası kürtajdan sonra gelişen gebelikler deki belirtiler de hemen hemen normal gebeliklerle aynı şekildedir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda gerçekten bir hamilelik söz konusu olup olmadığının anlaşılması için kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri genel anlamda diğer tüm hamilelik belirtileri ile aynıdır. Normal şartlarda kürtajdan 14 gün sonra yumurtalıklarda, yumurtlama olayı meydana gelir. Yumurtlama dönemi, hamile kalmak için en uygun dönemdir. Kürtaj sonrasında kanama sona erdiğinde cinsel ilişki yasağı da ortadan kalkar. Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki ile yumurtlama dönemi hemen hemen aynı günlere denk gelir. Kadın eğer kürtajdan hemen sonra yeniden hamile kalabileceği konusunda yeter kadar bilgi sahibi değil ise genelde bu süreçte korunmasız cinsel birliktelik yaşar. Bunun sonucunda da hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir.

Kürtajın psikolojisi, gebelik sürecinde değişen hormonal denge ya da stres gibi birden çok faktör kürtaj sonrası adet gecikmesi yaşanmasına neden olur. Normal şartlarda kürtaj işleminden 28-30 gün sonra adet olunması beklenir. Fakat kürtaj sonrası regli olamama durumu gün kadar uzayabilen bir durumdur ve 45 gün adet gecikmesi normal kabul edilir. Ancak 45 günü aşan gecikmelerde mutlaka doktorunuza giderek yeniden muayene olmanız gerekir. Bu süreç içerisinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş iseniz de kürtaj sonrası hamilelik şüpheniz vardır.

Doktorunuz, hem kürtaj öncesi hem de kürtaj sonrası uymanız için size bir takım tavsiyelerde bulunur. Bu kurallara uyarak kürtaj sonrası süreci sorunsuz ve sağlıklı geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı