Kürtaj

Kürtaj Sonrası Evde Bakım

Kürtaj sonrası evde bakım oldukça dikkatli olunması gereken bir konudur. Kürtaj basit bir işlem olsa da sonrasında yapılması gerekenler bu süreçte sağlığın korunması için gereklidir. Kürtaj öncesi vajina tıbbi dezenfektanlar kullanılarak steril hale getirilir. Kürtaj işlemi için rahim ağzına kanül adı verilen tek kullanımlık kürtaj ekipmanları yerleştirilir ve yaklaşık 10 dakika içinde rahim tahliye edilir. İşlemin ardından vajina bölgesi batikon ile temizlenir ve kanama kontrolü yapılır. Her şey yolunda ise hasta dinlenme odasına alınarak takip edilir. Doktor bu esnada hastayı sık sık kontrol eder.

Kürtaj esnasında ağrı olmaz ancak işlemden sonra bazı hastalarda ağrı görülebilir. Dinlenme odasında hasta ağrı hissederse ağrı kesici tedavisi uygulanabilir. Kürtajdan sonra ağrı, daha çok dismenore yani ağrılı adet görme sorunu olan kadınlarda görülür. Bu tür şikayetleri olan kadınlarda kürtajdan sonra kramp tarzı ağrıların görülmesi normal olarak karşılanır ve hastaya antibiyotik tedavisinin yanı sıra basit ağrı kesiciler de verilir.

Kürtaj sonrası ilk saatlerde rahim içindeki gebelik kesesinin boşaltılmasından dolayı rahim kasları, adet döneminde olduğu gibi kasılır. Bu da hafif şiddetli kramplara neden olur. Kramp ve ağrı hissi işlemden birkaç saat sonra kendiliğinden giderek azalır ve kısa sürede de kaybolur. Kürtaj sonrası evde bakım için bu tarz ağrı ve krampları karın bölgesine sıcak uygulama yaparak azaltmak da mümkündür.

Kürtaj sonrası psikolojik olarak bazı kadınlar için zor geçen bir süreçtir. Kürtajdan sonra ağlama krizleri, üzüntü, depresif haller ve suçluluk duygusu gibi duygu durum değişiklikleri görülebilir. Bunların çoğu geçicidir ve hasta kısa sürede gerek psikolojik gerekse de fizyolojik olarak kendisini toparlar. Doktorunuz gerekli gördüyse kürtaj sonrası evde bakım için psikolojik destek alınması da gerekebilir.

Hasta işlemden sonra kısa bir süre hastanede yatırılır ve gözlem sonrası her şey yolunda ise taburcu edilir. Taburculuk için doktorunuz yanınıza geldiğinde size kürtaj sonrası evde bakım hakkında detaylı bilgiler verecek ve bazı şeyleri kısa süreliğine yasaklayacaktır.

Evde Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kürtajdan sonra evde bakım için ilk dikkat edilmesi gereken şey hijyen şartlarına dikkat edilmesidir. Bunun için sık sık iç çamaşırınızı ve pedinizi değiştirmeniz gerekir. Kürtaj sonrası tampon kullanmaktan da kaçınmanız da enfeksiyon riskini azaltacaktır. Olası kürtaj sonrası enfeksiyon riski için doktorunuzun size vereceği ilaçları düzenli şekilde kullanmanız da bu süreçte oldukça önemlidir. Kürtaj sonrası evde bakım sürecinde doktorunuz müsaade edene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu süreç yaklaşık olarak 10 ila 2 hafta arasında değişir. Kürtaj sonrası kanama cinsel ilişki yasağı süresini belirleyen en önemli faktördür.

Kürtaj sonrası kanama beklenen bir durumdur ve birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Kürtaj sonrası kanama olmaması da normal olarak kabul edilir. Doktorunuz, kürtaj sonrası kontrol için size randevu verecektir ve bu tarihte kontrol muayenesine gitmek sağlığınızı korumak için önemli bir yere sahiptir. Kürtaj sonrası evde bakım şartları yerine getirilse de nadiren şiddetli ve büyük parçalı kan pıhtıları halinde kanama görülebilir. Bu durumda akla ilk gelmesi gereken şey kürtajdan sonra rahimde parça kalması durumudur. Bu durumda acil müdahale edilmesi gerekir ve hiç zaman kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

Eğer aspirin ya da farklı bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız kürtaj öncesi ilaç kullanımını bırakmanız gerekebilir. Kullandığınız ilaçları ve varsa bilindik alerjilerinizi doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Kürtaj sonrası evde bakım sırasında ayakta duş almanızda bir sakınca yoktur. Ancak enfeksiyon riskinden dolayı vajinal duş yapmaktan, küvetin içine oturarak yıkanmaktan kaçınmanız gerekir. Aynı zamanda kürtajdan sonra denize ya da havuza girmek için de doktorunuzun izin vereceği süreye kadar beklemeniz önemlidir.

Kürtaj Sonrası Egzersiz

Kürtaj sonrası evde bakım sürecinde ağır işlerden kaçınılmalı, ağır kaldırılmamalıdır. Aynı zamanda vücudunuzu zorlayan egzersizlerden de kısa bir süre uzak durmanız gerekir. Kürtaj sonrası spor yapmak, ağırlık kaldırmak krampların ve kanamanın artmasına neden olabilir. Kürtajdan sonra egzersiz yapmak için en uygun spor yürüyüştür. Kısa ve hafif tempolu yürüyüşler fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüş yaparken kendinizi yormadan, kısa aralıklarla dinlenme molaları vermek sizi zorlamayacaktır.

Kürtaj Sonrası Egzersiz

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası rahimin toparlanması ve eski haline dönebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Kürtaj olduktan sonra ne zaman ayağa kalkılır sorusunun cevabı aslında işlemin hemen ardından ayağa kalkabilirsiniz olmalıdır. Ancak rahimin toparlanması için 2-3 hafta kadar verilen tüm yasaklara ve önerilere uyulması önemlidir.

Evde bakım tavsiyeleri konusunda size verilecek önerilerde ateş, kusma, titreme, şiddetli karın ağrısı gibi şikayetleriniz olduğunda acilen doktorunuza ulaşmanız söylenecektir. Bu gibi belirtiler ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Doktorunuz sorunun kaynağını teşhis ettikten sonra gerekli tedaviyi başlatacaktır.

Kürtajdan sonra gebelik belirtileri kısa bir süre devam edebilir. Bunun neden betaHCG değerlerinizin halen yüksek olmasıdır. Gebeliği sona erdirilmesi ile birlikte kanınızda bulunan gebelik hormonu hızla düşecek ve birkaç gün içinde normal seviyelere inecektir. Ancak uzun süre meme hassasiyet, bulantı gibi hamilelik belirtileri halen devam ediyorsa doktorunuza yeniden kontrole gitmeniz gerekir. Çok ender de olsa bazı durumlarda kürtaj yapılırken gebelik alınamaz ve hamilelik devam eder. Bu durumda zaman kaybetmeden ikinci kez kürtaj olmanız gerekebilir.  Kürtaj sonrası evde bakım sürecinde psikolojik olarak rahatlama ve iyileşme görülmediği takdirde de uzman bir psikologdan veya psikiyatristten yardım almanız gerekebilir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.healthline.com/health/after-abortion

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı