Kürtaj

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Kürtaj sonrasında her operasyonda olduğu gibi bazı riskler ve şikâyetler oluşabilmektedir. Kürtajın en çok rastlanan şikâyetleri kanama, ağrı, kusma, akıntı, bulantı, geçici bir süre adet düzensizliği, halsizlik ve ateş şeklinde seyretmektedir. Ancak işinde başarılı ve bu durumları önceden öngörüp tedbir alan uzman doktorlar sayesinde bu riskler ve şikâyetler yok denecek kadar aza indirilmektedir. Doktorun tedavi sürecini doğru yönetmesinin yanında kürtaj olan bayanların doktorun önerilerine uyması şikâyetleri ve riskleri azaltacaktır. Örneğin kürtaj sonrası enfeksiyon genellikle bayanların dinlenme ve hijyen koşullarına dikkat etmemesi sonucunda daha fazla meydana gelmekte, doktor kaynaklı enfeksiyonlar oldukça az seviyede kalmaktadır. Bu nedenle kendiniz de bazı konulara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

 

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri içinde en önemlileri kanama, ağrı, kusma ve bulantı, koku, kaşıntı ve akıntı, adette gecikme ya da düzensizlik, ateş şeklinde seyretmektedir. Bunlardan birkaçının bir araya gelmesi enfeksiyon şüphesini güçlendirmektedir. Ağrı ve kanama kürtajın ardından normal olarak ortaya çıktığı için her zaman enfeksiyona yorulması doğru parametreler değildir. Eğer ağrı çok şiddetliyse, diğer şikayetlerle birlikte ortaya çıkıyorsa ve kanama da normal kabul edilenden fazla ve aşırı büyük parçalar içeriyorsa enfeksiyondan şüphelenilmesi gerekmektedir. Bu belirtiler içinde ateş ve akıntı, kötü koku gelmesi enfeksiyonun en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Bazı bayanlarda kürtajdan sonra enfeksiyon nedeniyle 40 günü geçen adet gecikmeleri de yaşanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Olmaması İçin Önlemler

Kürtaj sonrası enfeksiyon kapılmasının en önemli nedenleri hijyen koşullarına dikkat etmemek ve kendini çok yormaktan kaynaklanmaktadır. Vücut direnci iyice düşerek enfeksiyon girişine açık olan rahmi korumasız hale getirmektedir. Bu nedenle aşağıdaki durumlara dikkat etmek enfeksiyon olma durumunu düşürecektir;

  1. Öncelikle kürtaj olan bayanlar bu operasyondan sonra 7-10 gün kesinlikle cinsel ilişkiye girmemeli, rahmin iyileşmesini beklemelidir.
  2. Bir iki haftanın ardından cinsel ilişkiye girmede sakınca olmamakla birlikte enfeksiyon riskini arttırmamak adına kondom kullanılmalıdır.
  3. Kürtaj sonrası hafif kanamaların olması normaldir. Bu nedenle bu kanamaların durdurulması için asla tampon kullanılmamalıdır. Bunun yerine ped kullanılmalı, pet değişimi hijyen açısından sık sık yapılmalıdır.
  4. Kürtaj sonrası bağışıklığın kuvvetlenmesi için beslenmeye, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Yorucu aktivitelerden, ağır sporlardan kaçınılmamalıdır.
  5. Kürtaj sonrası 1 hafta vajinaya su girmesi önerilmemektedir. Eğer hekiminiz bu zaman aralığını bazı nedenlere dayanarak uzun tutabilir, lütfen buna uyunuz. Banyo yapılırken ayakta yapılmalı, havuz ve denize kesinlikle doktorunuzun önerdiği sürede girilmemelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı