Kürtaj

Kürtaj Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kürtaj sonrası dikkat etmeniz gerekenler: Gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir operasyondur. Gebeliğin onuncu haftasına kadar kürtaj yapılmaktadır. Gebeliğin onuncu haftasından sonra kürtaj işlemi yapılmaz. Kürtaj cerrahi bir müdahale olduğu için kürtaj öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmek kadının daha iyi ve daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Gebe olduğunuzu anladığınız an ve kürtaja karar verdiğiniz zaman kürtaj işlemi için Abacıoğlu Kliniğimizi tercih edebilirsiniz. Uzman hekimimiz bu konuda yapmış olduğu çalışmalar ile oldukça iyi işler başarmıştır. Hekimimiz kürtaj öncesi ve sonrası hastalarına bilgilendirmekte ve her işlemden sonra ultrason ile bakarak olası bir parça kalması problemini ortadan kaldırmaktadır.

Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra kanama başta olmak üzere bir takım durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlara karşı bilgili olmak kürtaj sonrası daha iyi önlem almanız açısından faydalı olacaktır.

Kürtajdan önce dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

 • Kürtaj olacağınız zaman kürtaj için kesin karar vermiş olmanız gereklidir. Eğer kürtaj için herhangi bir tereddüt durumu söz konusu ise bu konuda yardım alabilirsiniz. Çünkü kürtaj kesin olarak karar verilmeden yapılacak bir işlem değildir.
 • Kürtaj operasyonu sırasında anestezi uygulaması yapılacaktır. Anestezi doktorunuzun da belirlenmesi ile beraber genel anestezi ya da lokal anestezi olabilir. Anestezi durumuna sıkıntı var yaşamamanız için kürtaja bir tanıdığınız ve gelmeniz daha doğru olacaktır.
 • Kürtaj sırasında anestezi alacağınız için kürtaj öncesinde bir süre yeme ve içme işlerine ara vermeniz gereklidir.

Kürtaj sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

 • Kürtaj sonrası kliniğimiz de kendinize ait özel odada dinleneceksiniz.
 • Kendinize geldiniz de taburcu olabileceğinize inanıyorsanız ve kanamanız yoksa işlem sonrası konuşma için hekiminizle konuşmaya gidin
 • Eğer kanamanız varsa mutlaka kendilerine bildirin
 • İşlemden sonra merkezimizde siz uyanmadan evvel mutlaka ultrason ile bakarak içeride parça kalıp kalmadığına bakacağız.
 • Çok nadir durumlarda içeride parça kalmadığını tespit etmemize rağmen rahim ağzındaki spazma bağlı dışarıya akması gereken kan akamaz ve içeride toplanır, bir dönem sonra kasık ağrısı ve parçalar halinde atılır. Bu durumda gittiğiniz bir hekim içeride parça bırakmışlar diyebilir. Oysaki bu durum bir komplikasyondur ve rahim ağzındaki spazmın çözülmesi ile sonuçlanır.
 • Kürtaj sonrası kanamanız olabilir. Kanamanız yoğun ya da hafif bir şekilde gerçekleşebilir. Bu durum hakkında hekimimiz sizlere en doğru bilgilendirme yapacaktır. Kanama için ped kullanabilirsiniz. Enfeksiyon durumu olmaması için pedinizi sürekli değiştirin.
 • Enfeksiyon kapmamak için havuz, deniz, sauna ve hamamları bir süre kullanmayın.
 • Kürtaj sonrası ağrılarınız olabilir. Bu ağrılar için sizlere doktorunuz ilaç önerecektir. Doktorunuzun da verdiği ilaçları düzenli olarak kullanarak ağrılarınızın kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Mide bulantısı yaşamamak için kürtaj sonrası daha hafif beslenmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Kürtaj sonrası bir süre cinsel ilişkiye ara vermeniz gereklidir. Yaralarımız iyileşmeden cinsel ilişkiye girmeniz kanamalarınızın artmasına neden olur.

Merkezimizde stresiz bu işin yapılabilmesi için VIP servisimiz vardır. Hastalarımızı evlerinde alıp işlem sonrası da evlerine bırakıyoruz. Bu uygulama tamamen sizlerin rahatlatıcı için uygulanmaktadır.

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:
Kürtaj fiyatları ne kadar?
Kürtaj nedir? 
Kürtaj nasıl yapılır?
Kürtaj ne zaman yapılır?

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı