Kürtaj

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj özel bir jinekolojik uygulama olduğu için sonrasında bazı hususlara dikkat edilerek hareket edilmesi sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı konusudur. Cinsel ilişkinin kürtajdan sonra belirli bir süre yapılmaması hem olası kanama durumlarının daha iyi yönetilmesi hem de enfeksiyon olmaması için önem taşımaktadır. Bunun için kanamanın bitmesi ve tam iyileşmenin sağlanması beklenmelidir.

Kürtaj ile merak ettiğiniz herşey için tıklayın.

Eğer kürtajdan sonra kanama ve parça gelmesi görülmüyorsa yine de 2 haftalık süreçte cinsel birliktelik yaşanmaması önerilmektedir. Çünkü kürtaj sonrasında rahim ağzı 2 hafta boyunca enfeksiyonlara açık durumda bulunmaktadır. Bu süreçte cinsel ilişki hem iyileşme sürecine olumsuz etki edecek hem de enfeksiyon oluşmasını tetikleyecektir. Kürtaj sonrası doktor kontrolünde geçirilmesi gereken hassas bir süreç olduğu için mutlaka doğru cinsel ilişki zamanı da doktora sorularak planlanmalıdır. Doktorun belirlediği süre geçtikten sonra cinsel ilişki serbest bırakılsa dahi bu dönemde hamile kalınacağı düşünülerek doğum kontrol yöntemlerinden birisi uygulanmalıdır.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkide Acı Hissetmek

Kürtaj sonrası cinsel ilişkide acı hissetmek ve bazen bu acının çok şiddetli olması durumlarıyla karşılaşılmaktadır. Sorunun nedeni genellikle tam iyileşmeyi beklemeden cinsel ilişkiye girmektedir. Kadınların psikolojik olarak kürtajı atlatamamalarından dolayı ağrı fazla şekilde hissedilebilmektedir. Bu ağrının bir sebebi de ilaçlarını kullanmama, işlem sırasında hijyenik bir ortam olmaması,erken cinsel ilişki  nedeniyle enfeksiyon kapılmasıdır. Enfeksiyon ağrılara ve rahimden büyük kan parçalarının gelmesine neden olabilmektedir. Bu sorunların önüne geçilmesi için kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı konusunda doktordan bilgi alınması ve müdahaleden sonra en az 10 gün cinsel birleşme yaşanmaması önerilmektedir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkide Kanama ve Ağrı Hissetmek

Ağrılı cinsel ilişki diye tabir edilen jinekolojik sorun genellikle rahimdeki ağzındaki enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Kürtaj da bu enfeksiyonlara olanak sağlayan bir durumdur. Kürtaj sonrası cinsel ilişkide kanama ve ağrı hissetmek enfeksiyonların habercisi olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalı, kanama ve ağrının sebepleri dikkatlice incelenerek bulunmalıdır. Ayrıca bu gibi kötü durumların yaşanmaması için kürtaj sonrasında doktorun önerilerine uyulmalıdır. Daha detaylı bilgi almak ya da muayene olmak için doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca detaylı bilgi almak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı