Kürtaj

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kürtaj sonrasında hastalarımızın en çok korktuğu konuların başında ağrı gelmektedir. Kürtaj rahim içinin kazınarak ya da bir vakum yardımıyla içerideki istenmeyen dokunun (rahim dokusu ya da istenmeyen gebelik materyali) alınması işlemi olduğu için belli bir miktar ağrı olması oldukça normaldir. Ancak bu ağrı hafif adet krampları şeklinde olup doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar sayesinde kolayca geçmektedir. Başarılı işlemlerde maksimum 20 gün sonra ağrı kesiciye gerek kalmadan sözü edilen ağrılar tamamen geçmektedir. Ancak kürtaj sonrası ağrı şiddetliyse mutlaka doktora başvurulmalı ve nedeni araştırılarak uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kürtaj hakkında bilmek istediğini her şey için tıklayınız.

Kürtaj Sonrası Ağrı Neden Olur?

Normal şiddette adet sancısı şeklindeki ağrının en büyük sebebi kürtaj sırasında rahim içinin az da olsa tahrip olmasıdır. Bu ağrı çok şiddetli olmayıp rahmin kendi kendini onarmaya çalışmasından kaynaklanmakta, yavaş yavaş da ortadan kaybolmaktadır. Ancak ağrı şiddetliyse ciddi durumlar söz konusu olabilir. Şiddetli şekildeki kürtaj sonrası ağrı sebepleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;

  • Çok nadir de olsa içeride parça kalması nedeniyle şiddetli ağrı görülebilmektedir. Bunun nedeni içeride kalan parçayı rahmin aşırı kasılarak atmak istemesidir. Böyle kötü durumların yaşanmaması için kürtaj yapacak hekimin uzman olmasına ve başarısına dikkat edilmelidir. Aşırı ağrı olması durumundaysa hemen doktora başvurularak sorunun çözümü aranmalıdır.
  • İçeride parça kalmasını önlemenin en iyi yolu hasta uyanmadan işlemden hemen sonra ultrason ile yapılacak kontroldür. Hekimimiz bunu düzenli olarak yapmaktadır. Böyle bir durumda da işlem sonrası rahim ağzında spazma bağlı dışarıya akması gereken kanın akmamasına bağlı içeride kan toplanır. Bu bir komplikasyon olup ancak rahmin ağzına açacak spazm çözan ilaçlar yada buji yardımı ile rahmin ağzını açarak kanı boşaltma yolu ile olur.
  • Enfeksiyon olması nedeniyle de kürtaj sonrası ağrı oluşabilmektedir. Eğer şiddetli ağrıyı kötü kokulu vajinal akıntı ve ateş izliyorsa muhtemelen enfeksiyon oluşmuştur. Böyle durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır.
  • Psikolojik durumunuz da bazen ağrı hissetmenize neden olabilmektedir. Ağrı eşiği düşük ve psikolojik yıkım içindeki hastalar ağrıyı olduğundan daha şiddetli hissetmektedir. Gerekirse psikolojik anlamda profesyonel destek alınmalıdır.
  • İşlem sırasında rahmi aşağıya doğru çekmek zorunda kalırız eğer karın boşluğunda yapışıklıklar varsa barsaklarında aşağıya çekilmesine bağlı dayanılmaz ağrılar olur.
Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj Sonrası Ağrı Nerede Hissedilir?

Kürtaj sonrası ağrı karın bölgesinde hissedilmektedir. Bunun nedeni de rahimdeki müdahalenin karına ve özellikle de kasıklara vurmasından kaynaklanmaktadır. Kasıklara giren kramplar şeklinde hissedilmektedir. Bazen sağ bazen de sol taraftaki kasık kısmına ağrı girdiği görülebilmektedir. Ancak bu durum rahmin kendini toparlama adına gerçekleşmekte olup kısa süre sonra ağrı falan kalmadan normal sürece girilecektir. Daha ayrıntılı bilgi ve tetkik için doktorumuzdan randevu almanız tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı