Kürtaj

Kürtaj Sonrası Adet

Kürtaj sonrası adet konusunda doktorumuza çok fazla soru sorulmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ilk adet kanamasının nasıl, ne zaman olacağı konusudur. Soruların cevapları aslında kürtaj olan kişinin fiziksel yapısına ve yapılan kürtaj yöntemine göre değişmektedir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ya da çeşitli hastalıkların tedavisi için yapılan kürtaj bazen rahme küret denilen demir kaşıklar sokulması, bazen de vakumla yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği

Kürtaj Sonrası Adet

 

Kürtaj sırasında neler olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Gebelik haftasına göre 3-15 dk kadar kısa bir sürede gerçekleşen bu işlem sonrasında kanama ya da adet hemen görülebilse de bazı durumlarda adet görülmesinin zamanı uzayabilmektedir. Konuyla ilgili sorun yaşayanların ya da sorusu olanların doktorumuza başvurması daha doğru bir yaklaşım olmakla birlikte, bu yazımızda sizlere olası durumlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Kürtaj sonrası kandan gebelik testi 3 haftaya kadar pozitif çıkar. Yeniden yeniden test yaptırmanın anlamı yoktur.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması hemen görülebileceği gibi bir ayı geçen 40 günlük bir süreye de uzayabilmektedir. 40 günlük gecikme doktorlar tarafından normal kabul edilmekte, bu sorunun çözülmesi için herhangi bir tıbbi tedavi yapılmamaktadır. Kürtaj sonrası adet görme konusunda 40 güne kadar yaşanan gecikmelerin ana nedeni kandaki HCG değerinin normale dönmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmesidir. Ancak 40 günü geçmesine rağmen hasta hala adet görmemiş ise doktorlar konuyla ilgili araştırmalar yaparak sorunu tedavi etmektedir. Böyle bir durumda adet gecikmesinin hormonal nedenleri olabileceği gibi içeride kürtaj sırasında parça kalmasını da akıllara getirmektedir. Ancak parça kalması durumu oldukça nadir görülmekte, genellikle adet gecikmesinin nedeni olarak çok düşük bir ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır. Kürtaj sonrasında meydana gelen ilk adet kanamasında küçük parçaların gelmesi, kanamanın azar azar 1 hafta sürmesi normaldir.

Kürtaj öncesi ve sonrası bilgi için tıklayınız

Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olması durumunda hastalar oldukça endişelenmektedir. Şu bilinmelidir ki kürtaj işlemi hormonları etkileyen bir operasyon değildir ve adet düzensizliğine neden olmamaktadır. Vücudun toparlanması için geçen 40 günlük bir sürenin sonunda adet görülmektedir. Adet düzensizlikleri ise kürtaj öncesindeki hormonal problemler olması durumunda operasyonun sonrasında da devam etmektedir. Nadir de olsa kürtaj sonrası adet görülmesinde ve düzeninde 1 ya da 2 ay gibi bir sürede anormallikler görülmesi de normal karşılanmaktadır. Vücudunuz kendisini topladığında tekrar adetiniz düzene girecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı