Kürtaj

Kürtaj Sonrası Adet Olamama Nedenleri

Kürtaj basit ve son teknolojik gelişmelerle tehlikeleri oldukça azaltılmış bir operasyon olsa da bazı durumlarda adet olamama problemine neden olabilmektedir. Kürtaj sonrası adet olmama sorunu yaşadığınıza karar vermeniz için 40-45 gün beklemeniz gerekmektedir. Çünkü bu süre içinde rahim iç dokusu kendini yenilemekte ve iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Ardından normal bir şekilde adet görülebilmektedir. Ancak bu süre geçmiş olmasına rağmen hala adet görülmemişse doktora başvurulmalı, işinin uzmanı doktor tarafından kürtaj sonrası adet olamama nedenleri araştırılmalı, altta yatan nedene göre de tedavi uygulanmalıdır.

Kürtaj Sonrası Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Kürtajdan Sonra Adet Olamama

Kürtaj sonrasında normal kabul edilen süre geçmesine rağmen hala adet görmediyseniz akıllara gelen ilk husus yeni bir gebeliğin gerçekleşmiş olmasıdır. Eğer adet sonrasında cinsel birleşme yaşadınız ve hamile kaldıysanız adet görmemeniz normal karşılanmakta, doktor gebeliğin istenen bir gelip olup olmamasına göre farklı tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Kürtaj sonrası adet olamama sorununun nedeni gebelikse ve bu gebelik istenmiyorsa doktorlar gebeliği sonlandırmaktadır. Diğer yandan istenen gebeliklerdeyse bebeğin düşük riski olmadan gelişmesi için gerekli önlemler alınmaktadır.

Adet görememe sorununun en önemli nedeni hormonal düzensizliklerdir. Kürtaj hormonlara etkisi olmayan bir işlem olsa da yaşanan stres, korku ya da endişeler kürtaj işleminden sonra hormonal düzensizliklere neden olabilmektedir. Bu durumda doktorunuz hormon düzenleyici ilaçlarla sizi tedavi etmekte ve adet görmenizi sağlamaktadır. Son olarak kürtaj sonrası adet olamama probleminin bir nedeni rahimde meydana gelen yapışıklıklardır. Bunların bazı operasyonlarla tedavi edilmesi sonucunda adet görme sorunu ortadan kalkacak ve adet döngünüz düzene girecektir.

Kürtajda Parça Kalması Adet Görmeyi Engeller Mi?

Kürtaj sonrası adet olamama durumunda akıllara gelen bir soru da rahimde parça kalıp kalmadığıdır. Nadir de olsa bazı hastalarda rahimde kalan parça beyinde hamileliğin devam ettiği etkisini yaratmakta ve adet engellenmektedir. Bu durum ancak uzman doktorların yaptığı jinekolojik ve ultrasonlu muayene ile anlaşılmaktadır. Ardından parçanın alınması ve gerekli tedavinin yapılması için uygun teknikler planlanmaktadır.

Görüldüğü gibi pek çok nedene bağlı olarak kürtaj sonrasında adet olmama durumu meydana gelmektedir. Sorunun ne olduğunun ciddi bir şekilde ortaya koyulması ve uygun tedavi yönteminin seçilmesi için doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı